Невдовзі в школах та університетах пройдуть останні дзвоники та випускні вечори. Підлітки зроблять крок у доросле життя, молодь зануриться в реальність, де немає розкладу пар, балів та шари. Які мудрі слова можуть сказати їм учителі, викладачі, батьки? Як зробити промову для випускного такою, що надихне та додасть молоді віри в себе? Зібрали 9 зіркових промов від світових лідерів і відомих випускників найкращих університетів.
Промов у 2024 році поменшає
У США понад століття існує традиція запрошувати на свято випускного акторів, спортсменів, політиків, науковців. Замість пафосних слів вони розкажуть щось мудре, смішне, незвичне, відверте — але неодмінно з власного досвіду, і вже тому не банальне.
У 2024, на жаль, чимало університетів у США скасували або скоротили випускні церемонії через пропалестинські студентські протести. На випускних у коледжах подекуди ставалися скандали за тими ж політичними мотивами: студенти освистували запрошених гостей, скандували, розбивали наметові табори. Протестували й проти актора Джеррі Сайнфельда через його єврейську національність та прихильність до Ізраїлю. Та були й ті студенти, які вважають таке негативне ставлення новітнім антисемітизмом.
То на які ж теми можна поговорити у випускній промові? Ми зібрали й переклали уривки з найяскравіших промов американських спікерів за останнє десятиріччя.
1. Чому важливі життєва гнучкість та задоволення від дрібниць
Актор, стендап-комік Джеррі Сайнфельд — випускникам Університету Дюка, 2024
Припускаю, що вас уже нудить від слів про те, як знайти покликання. А я кажу: та до біса його! Чудово, якщо ви знайдете те, що можете робити добре. Якщо спробуєте себе у якійсь роботі, але нічого не вийде, це теж нормально. Більшість речей не спрацьовує. Більшість речей недостатньо хороші.
Відпустіть усе це: пошук покликання, ідею, що ви повинні знайти щось одне й назавжди. «О, ось моє велике покликання!» — роздерти від щастя сорочку та пограти м’язами. Ні, це соромно. Просто будьте готові виконувати свою роботу настільки старанно, наскільки це можливо з вашими здібностями. Знайдіть захоплення. Захоплення значно краще покликання. Воно не таке потогінне.
Я дам вам три свої реальні ключі до життя.
1. Рвіть дупи! Щоб ви не робили: робота, хобі, стосунки, бронювання столика в «Mак Суші» — докладайте значних зусиль. Не зважайте, чи воно того варте. Зусилля завжди дають позитивний результат. Навіть якщо це абсолютний провал. Це правило життя. Просто махати битою й уповати — непоганий підхід до багатьох речей.
2. Будьте уважними до дрібниць. Якщо ви на крихітному підводному човні збираєтеся відвідати «Титанік» за сім миль внизу, на дні океану, а капітан підводки не випускає з рук допотопного джойстика, зверніть на це увагу. І подумайте: «Що я тут роблю? О, я бачу: цей корабель затонув, і тепер я розумію, чому він ніколи не доплив би до порту!»
3. Закохайтеся. Легко закохуватися в людей. А я пропоную закохуватися в геть усе і за будь-якої нагоди. Закохайтеся у свою каву, кросівки, паркувальне місце.
Я отримую багато задоволення від любові до бездушних, безглуздих фізичних об’єктів. Але найбільша моя любов — ручка із прозорим корпусом, 1,29 долара за десяток. Я можу закохатися в автомобільний перемикач покажчиків повороту. У скоринку піци, яка прогинається від дотику. Я справді провів своє життя, зосереджуючись на найменших дрібницях, абсолютно не звертаючи уваги на великі життєві проблеми. Це золотий шлях до життєвої перемоги.
Єдині дві речі, на які вам потрібно звертати увагу в житті, — це робота і любов.
А ще ви маєте сміятися. Це єдина річ наприкінці вашого життя, яку ви не захочете робити не так часто.
2. Що отримує та дає нове покоління
Актор, комік Петтон Освальд — випускникам коледжу Вільяма і Мері, 2023
Випускникам 2023 року я кажу одне: бідолахи! Демократія хитається, правду намагаються захопити, планета прагне вбити нас, а самотність зводить усіх з розуму.
Я свого часу вийшов у світ, повний дрібниць, дурниць і веселощів. Ви ж збираєтеся потрапити до пекла, де доведеться боротися за кожну частинку своєї людяності та гідності.
У вас немає вибору бути іншими, окрім як надзвичайними. Це час, у якому ви зараз живете.
Було справді дивовижно побачити, як ваше покоління повстало проти поганої спадщини мого та попередніх поколінь. Усе, чому ми дозволили «кальцифікуватися», ви зруйнували.
Ви відмовилися від цілодобової роботи без вихідних. Ви відкинули апатію. Ви відмовилися ігнорувати своє психічне здоров’я й не вірили, що «маєте напружитися, незважаючи ні на що». Ви відкинули відчуженість і жорстокість. Ви відмовилися виключати когось зі свого кола, бути не інклюзивними. І ви відмовилися не піклуватися одне про одного.
3. На що здатні саме ви
Актор Том Генкс — випускникам Гарвардського університету, 2023
Усі ми володіємо суперсилами та здібностями, недоступними іншим смертним. Дехто з нас може легко відремонтувати дверну ручку. Дехто з нас може піклуватися про п’ятирічного малюка та немовля 24 години на добу і не переставати їх любити. Деякі з нас розуміють фізику, економіку та глобальну політику. Деякі з нас якось виживають на мінімальний заробіток. Деякі з нас закінчують коледжі, незважаючи на роки карантину та зуму.
Ви поважаєте права кожного. Бо якщо не ви, то хто? Коли вам принесуть їжу, чи подякуєте ви офіціанту? Бо якщо не ви, то хто? Чи збиратимете сміття, яке не потрапило до сміттєвого бака? Бо якщо не ви, то хто? Ви голосуєте за сумлінням та переконаєтеся, що ваш сусід теж має змогу це зробити? Бо якщо не ви, то хто?
Саме ви здобудете користь від перемог і навчитеся на помилках, тому що все це є результатом благородних зусиль. Якщо не ви, то хто ж це зробить?
4. У битві цінностей доведеться обрати бік
Прем’єр-міністр Фінляндії Санна Марін — випускникам Нью-Йоркського університету, 2023
Протягом десятиліть ми жили з оптимістичним очікуванням прогресу. Ми думали, що глобалізації та зростання буде достатньо, щоб принести користь усім. Ми очікували побачити менше авторитарного правління, більше поваги до різноманітності та кращий світ, який не дискримінує людей за відтінком шкіри, статтю, сексуальною орієнтацією чи релігією. Ми сподівалися, що свобода інформації та інтернет розширять свідомість кожного.
Але історія не закінчилася. Свобода слова ставиться під сумнів і обмежується в усьому світі. Незалежно від того, чи означає це применшення правди за допомогою фальшивого балансу, чи використання наших особистих даних для впливу на демократичні вибори. Верховенство права та свобода слова потребують активного захисту.
Усі ці питання — це битва цінностей. І всі ми повинні виступити на тому чи іншому боці в цій битві. Серединного шляху немає.
5. Якщо не бачиш правильного шляху
Ведуча ток-шоу, акторка та продюсерка Опра Вінфрі — випускникам Університету штату Теннессі, 2023
У вашому житті ніколи не буде нічого ціннішого, ніж можливість змінити життя іншої людини. Усі тут хочуть побачити, як ви використовуєте свою цілісність, креативність, чуйність і цю сучасну освіту, щоб змінити ситуацію. Усі завжди думають, що потрібно піти зробити щось велике та грандіозне. Я скажу вам, із чого почати.
Щодня ставтеся добре принаймні ще до однієї людини. Просто почніть так робити. Так ви почнете змінювати світ. Не важливо, чи буде це хтось із вашого оточення, чи просто незнайомець. Просте людське співчуття може стати точкою порятунку для людини, яка його отримає. Але і для вас також. Зростайте через любов, і тоді ви станете надією для когось.
Мрійте високо! Нам потрібні зухвалі мрійники! А ще — нам потрібні сила духу, відкритість розуму та високі стандарти. Ось як ви зможете змінити світ.
Буватимуть часи, коли приймати наступне правильне рішення буде страшно. Відкрию секрет. Із ним я проходила кожне випробування і не збивалася з пантелику. Питаючи себе, який наступний крок буде правильним, вам не обов’язково бачити весь шлях та кінцеву мету. Вам просто потрібно знати наступний правильний крок.
6. Сила сказати «Не знаю»
Тележурналіст, ведучий новин Лестер Холт — випускникам Університету Вілланова, 2023
«Не знаю». Це напрочуд важко сказати тому, хто витрачає кожен день на те, щоб розповідати мільйонам людей про велику кількість тем. Важко сказати, особливо в сучасному суспільстві, яке, здається, уникає нюансів.
Ніхто не хоче бути хлопцем з останньої парти, який єдиний не зрозумів пояснення вчителя. Але вгадайте що? Швидше за все, немає ясного розуміння й у хлопців у перших рядах. Поки ми не зможемо визнати те, чого ми не знаємо, ми не зможемо ставити правильні запитання.
Ви не повинні бути найрозумнішим у класі. Станьте тим, хто вміє здобувати більше інформації. Тим, хто є досить сміливим, щоб сказати: «Я не знаю».
7. Що найважливіше, коли вирушаєте в дорослий світ
Журналістка, письменниця Гедлі Фрімен — звернення до всіх американських випускників, 2020
Ви — особливе покоління, випуск 2020: скасування святкувань через карантин — унікальний для вас досвід, і ваші спогади про цей місяць матимуть багаторівневе значення та стануть міцною основою для побудови вашого майбутнього. Імовірно, ви досить добре пізнали себе, і те, як ви відреагували на серйозну зміну планів, розкаже вам ще більше про вас. А немає нічого важливішого, ніж пізнання себе, коли ви вирушаєте в дорослий світ.
Ви не просили бути винятковими, але ви покоління, яке виросло на фільмах Marvel, тому ви знаєте, що суперздібності працюють саме так. Ласкаво просимо до початку не лише вашого майбутнього, а загалом — Майбутнього: я дуже рада бачити, як ви формуєте його для всіх нас.
8. Як почати чути внутрішній голос
Режисер Стівен Спілберг — випускникам Гарвардського університету, 2016
Мені легко згадати свій досвід у коледжі, адже я мав його лише 14 років тому, у 55 років. На відміну від більшості з вас мені знадобилося аж 37 років на його завершення. Адже на другому курсі мені запропонували роботу моєї мрії, тож я кинув навчання. Я сказав своїм батькам, що якщо з кіно не складеться, я повернуся до університету. Але все добре склалося.
Я пішов із коледжу, бо точно знав, чого хотів, як і деякі з вас. Але частина не знає або ставить під сумнів свій колишній вибір. Можливо, ви зараз сидите і намагаєтеся придумати, як сказати своїм батькам, що насправді хочете стати лікарем, а не письменником-гумористом. Це те, що ми називаємо у кіно визначальним моментом для персонажа. У двогодинному фільмі ви бачите лише пару сцен, які визначають характер та долю героїв. Але в реальному житті ви стикаєтеся з такими моментами повсякчас.
Перші 25 років нашого життя вчать нас слухати чужі голоси. Батьки та викладачі заповнюють наші голови мудрими речами та інформацією, а потім їхні місця посідають начальники, які кажуть, як насправді влаштований цей світ. І навіть коли ми думаємо: «Я дивлюся на світ зовсім інакше» — все одно легше просто погоджуватися і кивати.
Слід навчитися слухати себе. Спочатку мій внутрішній голос був зовсім тихим, як у часи школи, але згодом я навчився прислухатися до нього. Прислухайтеся до нього і ви. Ніщо інше не може так виявити ваш характер.
Моє завдання: побудувати світ, який триватиме дві години. Ваше завдання: побудувати майбутнє, яке триватиме. Аби це зробити, слід знати минуле. Якщо не знаєш історії, ти — немов листок, який не знає, що він — частина дерева.
9. Рішення, засновані на страху чи на любові
Актор Джим Керрі — випускникам Університету менеджменту ім. Магаріші, 2014
Мій батько міг стати великим коміком, мав усі шанси. Але він сам не вірив, що це можливо, і вважав за краще зробити безпечний вибір: стати бухгалтером. А коли його звільнили (мені було 12 років), нам довелося щосили намагатися відновити колишній рівень життя.
Я багато чого навчився у батька. Найголовніший урок: ми завжди встигнемо облажатися в тому, що нам не до вподоби. То чому б не спробувати спочатку зробити те, що нам так подобається?
Ви можете продовжувати мріяти про прекрасне майбутнє й нічого не робити. Але за фактом усе, що в нас є, наше життя — це те, що відбувається тут і зараз, це рішення, які ми приймаємо зараз.
Важливо розуміти: ці рішення засновані на страху чи на любові?
Багато хто з нас вибирає шлях страху, замаскований під практичність. Наші мрії здаються нам недосяжними та безглуздими, тому ми навіть не сміємо просити у Всесвіту про їхнє здійснення. Я є доказом того, що ви можете просити про виконання бажань!