Коронавірус: що робити батькам

Як сьогодні батьки можуть подбати про дітей? Які методи захисту і профілактики дієві, а які ні? Як ми можемо необережно та ненавмисне підсилювати паніку та як цього уникнути? Про все це розповідали експерти на зустрічі «Ефект вірусу: здоров’я, економіка, політика» від The Aspen Institute Kyiv в Освіторія Хабі.

Літні чоловіки найчастіше інфікуються

Що хвилює багатьох батьків: карантин у школах всієї України поки що не збираються оголошувати, це залежатиме від того, скільки буде випадків захворюваності. А ще експерти радять не панікувати, не вважати лікарню місцем, де заспокоюють неврози. На жаль, поширена ситуація: матуся, у якої прихворіла дитина, везе її до стаціонару, щоб почути напевно, що в неї не коронавірус. Утім, якраз у лікарні можна підхопити грип, кір. Краще мати телефон лікаря, якому ви довіряєте, і з ним радитися, ніж ставити такі експерименти.

Що це взагалі за інфекція і чому викликає стільки страху? На 7 березня 2020 року у світі понад 102,2 тис. осіб захворіли на коронавірус, з них повністю одужали 57,4 тис.

— В Україні є один підтверджений випадок і, напевно, є непідтверджені, — розповідає інфекціоніст, медичний експерт Дитячого фонду ООН в Україні Катерина Булавінова. — Чим небезпечний будь-який новий вірус? Немає вакцини проти нього і специфічного лікування. Тому існує система стеження за всіма новими вірусами: фіксують швидкість поширення, летальність, способи передачі. Поки з коронавірусом зрозуміла одна тенденція: частіше хворіють літні чоловіки. Також підвищується ризик у разі хронічних захворювань, у тому числі таких «звичайних», як гіпертонія, ожиріння. Ще одна його особливість: приміром, після грипу виробляється імунітет, а на коронавірус його немає. Утім, це не найбільш заразне та смертельне захворювання. Люди сьогодні в Україні вмирають від сезонного грипу, але навколо нього немає такого хайпу, тому це, на жаль, не предмет дискусії. Хоча хворих можна було б врятувати, бо є вакцинація та специфічні препарати.

«Фуфломіцини» приймати не потрібно

Пацієнта взагалі не повинно цікавити, який вірус його вразив, він повинен знати набір небезпечних симптомів: задишка, частий кашель (людина заходиться нападами або невпинно кахикає), виражена млявість або збудження, блювота і пронос у поєднанні з проблемами з диханням, погано «збивається» висока температура або, хоча це і вдалося, людині дуже погано. За таких симптомів треба терміново звертатися до лікарів. Якщо є проблеми з диханням, медики мають перевірити пульсоксиметром рівень кисню в крові. Те, чим нині можуть допомогти спонсори і що дійсно може комусь врятувати життя: закупити для лікарень кисневі концентратори в балонах, захисні засоби для медперсоналу, апарати для вентиляції легень.

На жаль, батькам спокійніше дати дитині п’ять таблеток і поставити свічку, ніж просто дбати про гігієну. Усілякі «фуфломіцини» не дають результату, а надлишок «хімії» шкідливий для здоров’я.

Коли співати «Happy Birthday»?

Що ж дійсно радять експерти? Не вітатися за руку, частіше провітрювати приміщення, протирати гаджети, адже на них чхають та кахикають. Частіше мити руки (хоча це загальновідомо, але в ресторанах та кафе нечасто помітиш дорослих, які це роблять). В Європі запустили вірусний контент, як правильно нині мити руки: тричі заспівати «Happy Birthday», доки намилюєш, і лише тоді змити. Регулярно користуватися антибактеріальними серветками, антисептиками для рук, гідрофобними мазями (жири, «оксолінова» тощо для створення захисного бар’єра на слизовій носа).

На запитання «Освіторії», що ще можуть зробити батьки, пані інфекціоніст порадила — домовитися між собою: якщо дитина чхає або кашляє, підвищена температура, до інших школярів не пускати. Це працює навіть під час карантину, адже діти грають між собою, складно уявити, як їх посадити під домашній арешт. Звісно, хворих можуть «перехопити у школі», але це не найкращий вихід: учні встигають на вході поспілкуватися з однокласниками. Так що має бути більше комунікації батьків з приводу обережності, щоб у принципі не направляти хворих дітей до однолітків.

Чи пускатимуть до шкіл хворих

А чи дійсно відправлятимуть із занять тих, хто кахикає?

— Це гарний краш-тест для шкіл визначитися з позицією: чи є ваш навчальний заклад безпечним для дітей, — вважає Катерина Булавінова. — Ми це бачимо щодо кору — смертельно небезпечної і ще більш заразної інфекції. Розпорядження про те, щоб не пускати невакцинованих дітей на заняття, виконувалися далеко не всіма школами. Коронавірус — привід перевірити, скільки шкіл взагалі готові не бути зручними всім заради справжньої безпеки дітей. Скільки директорів можуть сказати: у моїй школі хворих дітей на заняттях не буде? Звісно, з’являється маса незадоволених людей, які говорять, що це порушує їхні права, що це «дискримінація за соплевою ознакою». Це важке рішення, тому неможливо запропонувати його всім. Усе залежить від того, на що готові батьки, яка позиція керівництва.

Добре було б запросити до шкіл лікарів, які знизять тривожність батьків, розкажуть про способи зміцнення імунітету (наприклад, контрастний душ).

До Нових Санжарів йдуть листівки та посилки

Головний ворог — паніка, а не коронавірус, — переконана комунікаційна експертка Анастасія Нуржинська. — Якщо людина перебуває в хронічному стресі, її імунітет пригнічується, тож вірусу не треба бути надто загрозливим, щоб призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Нині громадськість постійно вимагає нових даних, вербалізації, можна сказати, шоу. У Великій Британії, наприклад, люди значно менше вимагають інформації, значно більше покладаються на непомітну повсякденну роботу медиків. В Україні є повага до персон, тож саме медики можуть давати правдиву інформацію, спілкуватися з людьми, заспокоювати. На жаль, у соцмережах вони не активні як професіонали, тож нині лікарів активно залучатимуть до блогінгу.

Людині притаманно не раціонально реагувати на нове, небезпечне, непідвладне, масове, з ризиком смерті. Спрацьовує правило великих чисел: якщо людина бачить, що у світі померли майже 3,5 тис. осіб від коронавірусу, це здається куди страшніше, ніж грип, від якого щороку у світі помирають 250–650 тис., але зазвичай у пресі повідомляють про це не загалом, а про випадки в нашій країні за тиждень, місяць, сезон. Це здається не так страшно: сьогодні десять, завтра… Грип небезпечніший, але він знайомий.

Треба бути дуже обережними з поширенням інформації. Наш мозок не розрізняє «добре-погано», він вірить тому, що говорять регулярно. Розвінчання фейків — це теж їх поширення, якщо ми їх повторюємо. У Нових Санжарах була провокація, як вже встановлено, підхоплена іншими людьми, але багато лідерів думок у соцмережах сказали: «Ось ми які, українці». І наше нераціональне мислення починає це сприймати як норму, хоча це було засудження. Будь-яке узагальнення небезпечно. Краще робити позитивний акцент, приміром, поговорити про масові посилки і листівки, які щодня приходять в Нові Санжари.

У режимі підвищеної готовності

Генеральний директор Директорату громадського здоров’я МОЗ України Андрій Скіпальський закликав більше довіряти медикам.

— У МОЗ немає жодних причин замовчувати інформацію, — зауважив він. — Головний виклик в усьому світі: події розгортаються швидше, ніж очікували. 30 січня надзвичайна ситуація у зв’язку з поширенням вірусу за межами Китаю була оголошена ВООЗ. Ще за тиждень до того в Україні створено оперативний штаб протидії поширенню цієї інфекції, розроблено план дій залежно від того, скільки буде виявлено випадків та інших факторів. Відповідно вводитимуть карантин у школах, заборону на масові заходи тощо, але поки про це говорити зарано. Зараз введено режим підвищеної готовності. Є механізм, як це впроваджується на місцях: «гарячі лінії», оперативні штаби тощо.

Приміром, у прикордонних областях чергують лікарі, щоб саме вони приймали рішення, чи варто госпіталізувати людину з температурою, яка їде до країни.

Коронавірус віднесли до особливо небезпечних інфекцій, а наприкінці лютого ВООЗ визнала максимально високий рівень загрози епідемії коронавірусу.

Також представник МОЗ просить не панікувати щодо тестів на коронавірус. Нині виявлення вірусу починається з виключення грипу, ГРВІ та інших аналогічних інфекцій — після проходження тестів на них хворих з невизначеним діагнозом вже перевіряють у столиці. Усі матеріали та взірці надходять до вірусологічної лабораторії ВООЗ. На первинному рівні «відбракувати» допомагає система моніторингу за грипом, яка в Україні вже досить потужна і діє оперативно (щотижня виявляють 250 інфікованих на грип). Тож незрозумілі випадки будуть одразу ж зафіксовані, таких пацієнтів направлять на необхідне обстеження.

Поділитися цією статтею