Країна-терорист росія чи не щодня завалює українські міста десятками іранських дронів-камікадзе. Поки українські військові навчаються ефективно протидіяти «бюджетному варіанту ракет», публікуємо коротку «антидронну» безпекову інструкцію. Як визначити за виглядом і звуком, чи не летить до вашого будинку дрон-камікадзе? Де найкраще сховатись, залежно від того, ви у приміщенні чи на вулиці? Чи можна українцям самостійно збивати БПЛА власною зброєю? І чого точно не можна робити, якщо ваше місто атакують безпілотниками?
Що таке дрони-камікадзе Shahed 136, як виглядають і який у них принцип дії?
«Повітряні мопеди», «летючі балалайки» — так українці з гумором називають іранські дрони-камікадзе Shahed 136. Та шкоди ці летючі шматки металу й електроніки можуть завдати непоправної. Це чітко показав дроновий терористичний акт 17 жовтня в Києві: підрахунок загиблих після атаки на житловий будинок в Шевченківському районі триває досі.
Більшість із 28 дронів, які летіли на столицю, збили ППО. А ще — вручну, стрілецькою зброєю. На уламках БПЛА можна прочитати російську назву «Герань-2», але це лише боягузницьке прикриття, аби сховати справжнє обличчя постачальника. Безпілотники виробляють в Ірані, їхня назва — Shaded 136.
Про принцип дії смертоносних дронів розповідає інструктор з підготовки снайперів Павло Кашчук:
— Shahed 136 — «сліпий». Це означає, що пристрій не керується оператором, не має оптичних приладів. Він просто йде за заданим маршрутом — не прямо, може змінювати висоту. Ціль вражає за заздалегідь заданими координатами. Його швидкість може змінюватися від 100 до 180 кілометрів на годину. А точності та радіусу ураження достатньо, щоб знищувати окремо розміщену броньовану техніку. Дальність польоту — не менш ніж 800 кілометрів.
Як дізнатись, що летить дрон Shahed 136 і ви чуєте саме його звук?
Під час прольоту цей БПЛА видає дуже багато шуму — у дроні «зашитий» двотактовий двигун, чий звук нагадує:
- гудіння старого мопеда;
- звук газонокосарки;
- звук двигуна без глушника.
Розмір дрона-камікадзе — приблизно 3×3 метри. Із землі «шахід» має вигляд чорного трикутника. Очевидці ще порівнюють його з «літаючою праскою» — розмах його крила менший за довжину. Та краще один раз подивитись та почути все на відео.
Як ідентифікувати дрон-камікадзе за виглядом та звуком:
За яких умов і коли вибухає дрон Shahed 136? Чи далеко летять уламки?
— Для того щоб дрон-камікадзе вибухнув, він має вдаритись об перешкоду, ціль або землю, — зазначає Павло Кашчук. — Вибух станеться, навіть якщо він пошкоджений у повітрі. Також ці дрони можуть оснащуватися таймероми самознищення під час м’якої посадки.
Радіус ураження уламками від цього дрона — достатньо великий, не менш ніж 100 метрів. Його руйнівна потужність теж висока, адже бойова частина становить 20–40 кілограмів.
Варто пам’ятати: іранський дрон з легкістю пробиває цегляні стіни та перекриття з бетонних плит.
Що робити, коли бачите в небі дрон Shahed 136?
Якщо ви побачили дрон чи почули характерне гудіння, найкраща дія для збереження життя — заховатись між двох стін, якщо ви в приміщенні, чи впасти на землю в будь-яке заглиблення, якщо ви на вулиці. Нацполіція та МВС наполегливо просять українців не намагатися збивати ворожі БПЛА з власної зброї, навіть якщо ви дуже вправний стрілець. Про два останні пункти розповідаємо детально трохи нижче.
Як врятуватися, коли місто атакують дрони-безпілотники?
Правила безпеки під час атаки дронами Shahed 136 мало чим відрізняються від правил, за якими ми рятуємося під час ракетних атак.
Якщо атака дронами застала вас у приміщенні:
- Спустіться в підвал (якщо він є) або на нижні поверхи будівлі.
- Переховуйтеся в кімнаті з опорними стінами або на сходових клітинах. Для безпекових правил під час атаки дронів також діє правило «двох стін». Перша стіна може бути повністю зруйнована після удару, друга — залишиться і може врятувати вам життя.
- Закрийте вуха долонями та відкрийте рот, щоб уберегтися від контузії.
- Буде добре мати із собою лом або щось подібне (на випадок блокування дверей), лопату (у разі завалу), автономне джерело світла, питну воду.
Якщо атака дронами Shahed розпочалася, коли ви на вулиці:
— Майте на увазі, дрон-шахед літає швидше, ніж ви від нього втікаєте. А уламки від нього теж прилетять значно швидше, ніж ви біжите, — анонімно зауважує в коментарі «Освіторії» експерт із тактичної медицини. — Щоб урятувати життя, якщо дрони літають просто над головою на вулиці — присідайте, закриваючи голову руками або ще краще — падайте на землю (як це робити правильно — читайте нижче)… Також я начутий про те, що дрони часто літають парами. Тому якщо вибухнуло раз неподалік від вас — не поспішайте вставати із землі — є висока ймовірність, що «прилетить» ще раз.
- Щойно почули характерне гудіння дронів — негайно падайте на землю. Якщо несли щось у руках — спершу відкиньте вбік, бо люди часто травмуються, забуваючи про свою ношу.
- Прийміть захисну позу: витягніться на землі, п’яти разом, руки зігніть у ліктях, кулаками прикривайте шию, обличчям до землі, відкрийте рот для запобігання контузії.
- Якщо пролунав вибух — уважно роззирніться через кілька секунд, аби швидко знайти безпечніше місце для укриття. Що це може бути? Будь-яке заглиблення, навіть біля бордюру чи в канаві.
- Якщо ви перебуваєте в транспорті, негайно залишіть його та знайдіть укриття. Перебігайте короткими перебіжками відразу після почутого вибуху.
Де ще можна надійно сховатися, коли атакують дрони-камікадзе?
- Метро або найпростіші укриття.
- Підземні переходи.
- Уздовж високого бордюру чи фундаменту паркану.
- Канава, траншея, яма. Найкраще підійде заглиблення в землі, подібне до окопу, глибиною 1−2 м на відкритій місцевості.
- Підземне овочесховище, силосна яма, оглядова яма відкритого гаража чи СТО.
- Каналізаційний люк поруч із вашим будинком. Проте впевніться, що це саме каналізація, а не газова магістраль.
- Яма-«воронка», залишена від попередніх обстрілів.
Що не можна робити під час атаки дронами-камікадзе?
- Не визирайте у вікна із цікавості, щоб «тільки подивитись» чи зняти на відео політ «машини-вбивці».
- Не користуйтесь ліфтом.
- Не залишайтеся сидіти в транспорті, біля нього чи неподалік від автозаправок.
- Не ховайтесь у місцях, заставлених контейнерами, ящиками, будматеріалами.
- Не стійте під стінами сучасних будівель, офісів і магазинів — це не сховок, там дуже небезпечно.
- Не біжіть відкритою місцевістю.
- Не торкайтесь уламків.
Чи дозволено українцям стріляти по дронах із власної зброї?
Після того як один із дронів у Києві збив поліцейський, спалахнули дискусії: «То чи можна українцям за наявності власної зброї стріляти по БПЛА?» Деякі політики навіть відкрито до цього закликають. Але в Нацполіції України навпаки просять не намагатися самостійно знищити ворожу техніку.
В ефірі телемарафону очільник МВС Денис Монастирський розповів:
— Імовірність збиття зі зброї є надзвичайно малою. А небезпека, якщо неосвічена людина просто зі зброєю стрілятиме вгору, перевищує можливість збити БПЛА. Звертаюся до містян, які мають зброю, із проханням не стріляти поміж багатоповерхівками. Це може призвести до травмування людей.
Закон теж заброняє українцям стрільбу бойовими патронами в межах міста. Про це нагадує адвокатка Роксоляна Гера:
— Жодних змін у законодавстві немає. Можливе притягнення до відповідальності з конфіскацією зброї. Той, хто стріляє, діє на власний страх та ризик. Але в майбутньому можливі випадки, що ваші сусіди можуть вести хаотичний вогонь на ураження. Тому в жодному разі не виглядайте з вікон на звуки стрільби стрілецької зброї.
❗ Чого ще робити не можна:
Не фотографуйте уламки дронів та не публікуйте ці кадри. Річ у тім, що бортові номери вже збитих дронів допомагають рашистам коригувати координати майбутніх ударів.
Чому наша ППО «не бачить» іранські дрони?
Відповідь дуже проста: цей БПЛА літає надто низько (висота — від 60 метрів), аби його засікли системи протиповітряної оборони. Натомість із такими «повітряними вбивцями» якнайкраще справився б славнозвісний ізраїльський Залізний купол.
Чим можна збити дрони Shaded 136?
Для знищення баражуючого боєприпасу (це офіційна назва безпілотника) успішно використовують:
— легкі переносні зенітно-ракетні комплекси;
— зенітні артилерійські системи типу Gepard;
— ПЗРК Ігла;
— ручні кулемети.
Чи можливе раннє виявлення «шахедів», щоб попереджати населення про небезпеку?
На це питання відповідає у своєму блозі Павло Кашчук:
— Для раннього виявлення Шахедів ми рекомендуємо негайне впровадження двох систем:
- Інформація від населення. Потрібно додати функцію надсилання сповіщення про помічений дрон у додаток Дія як найпоширеніший мобільний додаток у тому числі серед людей похилого віку. Також можна автоматично зчитувати координати пристрою під час відправки запиту з подальшим введенням точок контакту в єдину базу з відсіканням помилкових сповіщень.
- Акустичні датчики. Ідеться про створення єдиної мережі точок акустичного контролю із передачею даних в єдину базу. Таку мережу вже закладено, триває її розширення.
Та навіть завчасне виявлення не допоможе визначити кінцеву ціль дронів, оскільки маршрут — непрямий. Натомість це дасть можливість оперативно задіювати найближчі зенітні засоби відповідно до визначеного тимчасового вектора руху дрона.