Khan Lab School — школа, яка виникла з безкоштовних відеоуроків

Автор тексту: Світлана Аксіл

Один комп’ютер і 10 млн онлайн-студентів підштовхнули створити освітній заклад нового типу — школу Khan Lab School,  про яку ми розповідаємо в рубриці Future Perfect. Поєднання онлайн- та офлайн-навчання, лабораторна діяльність та IT-технології — ось візитна картка цього закладу.

Від навчання кузини до 10 млн студентів

Історія перетворення американського підприємця Салмана Хана на директора школи почалася ще 2003 року, коли він навчав кузину математики. Оскільки вона жила далеко, навчати доводилося через інтернет. Це було не складно для чоловіка, який отримав ступінь МВА Гарвардської школи бізнесу, а також опанував чотири професії в Массачусетському технологічному інституті. Згодом інші родичі та друзі звернулися до Салмана за допомогою в навчанні. У 2006 році він почав викладати свої відеоуроки в YouTube.

«Мені хотілося навчати так, як би я хотів, щоб вчили мене. Мені хотілося передати іншим радість пізнання і ті емоції, які виникають, коли ти пізнаєш усі таємниці Всесвіту», — зізнається засновник школи.

Саме популярність його відеоуроків спонукала Хана залишити основну роботу фінансового аналітика в кінці 2009 року. І почати вкладати всі свої сили та час у розвиток каналу на YouTube — Khan Academy.

За перші кілька років кількість переглядів сягнула 458 млн. Зараз це понад 10 млн онлайн-студентів. Відео Салмана Хана використовують навіть у сільських районах Африки та Азії, щоб навчати дітей. Нині на каналі розміщено 4200 безкоштовних лекцій з 20 наук. Кожен день мільйони людей відвідують Khan Academy, щоб навчатися у своєму власному темпі. Доступні на десятках мов безкоштовні онлайн-уроки курирує команда розробників, вчителів, дизайнерів, стратегів, вчених та спеціалістів.

Замість уроків дітям потрібні творчі ідеї

Безкоштовні уроки набирали шалену популярність у людей з усіх куточків світу.
«Найбільше мені хотілося бути при цьому однаково зрозумілим і дитині, яка вперше зіштовхнулася з предметом, і дорослому, який намагається освіжити свої знання, і студенту, який мучиться з домашнім завданням, і людині похилого віку, що бажає зберегти бадьорість розуму», — ділиться Салман Хан своїми спогадами.

У 2014 році він вирішив створити не віртуальну школу, а приватну Khan Lab School, яку започаткував у Каліфорнії.
«Khan Academy вірить у натхнення світу навчатися, і Khan Lab School є важливою частиною цієї місії. Стара модель класу просто не відповідає нашим потребам, що змінюються. Це пасивний спосіб навчання, у той час як світ вимагає більш активної та оригінальної обробки інформації, — каже Салман Хан. — Дітей, здатних навчатися швидше, змушують сповільнитися, а інших змушують рухатися далі, навіть якщо вони не оволоділи темою. І тоді на все життя вони приречені на нерозуміння. Замість того, щоб надихати дітей на творчі ідей, на уроках читають нестерпно нудні лекції, вимагають конформізму і слухняності. Так не можна досягти результату. Світ вимагає дедалі активнішої обробки інформації».

Ще одна «кремнієва» версія

«Рухайся швидко та ламай» — такий девіз шкільної революції, яку започаткував Салман Хан у своєму освітньому закладі. Технологічна еліта Кремнієвої долини вирішила по-новому побудувати освіту. «Мені хотілося покінчити з нудьгою на уроках, яка виникає, коли треба механічно зубрити формули з єдиною метою — добре скласти іспит, — каже засновник школи. — Замість цього мені хотілося показати моїм учням зв’язок між різними дисциплінами, дати їм зрозуміти, нутром відчути, що загальне уявлення із часом переросте у справжнє глибоке знання, заразити їх ейфорією діяльності та навчання».

У Khan Lab навчаються приблизно 140 учнів різного віку — від 5 до 16 років. У класі 8-12 учнів. У Khan Lab School намагаються реалізувати філософію One World Schoolhouse, тобто один всесвітній «шкільний будинок», де повно учнів різного віку, котрі з радістю відвідують школу щодня.

Вартість навчання сягає від 28 до 33 тис. доларів на рік (залежно від року навчання — початкова, середня чи старша школа). І хоча така сума набагато менша, ніж у багатьох американських приватних школах, у планах Салмана знизити вартість навчання до тієї суми, яку в державних школах витрачають на одного школяра.

Як вступити до школи

Щоб потрапити до школи, потрібно пройти цілу поетапну процедуру. Спочатку слід відвідати лінк Ravenna, що на офіційному сайті і створити свій особистий акаунт. На сайті також детально крок за кроком описані дії для кожного апліканта. Після того як батьки виконають усі запропоновані поетапні завдання на сайті, сплатять за навчання та пройдуть співбесіду з керівником відповідного рівня школи, дитина стане учнем Khan Lab School.

Відмінність від традиційного навчання

У класичній школі школярі навчаються за віком чи ступенями. У Khan Lab School учні згруповані за рівнем незалежності та академічними здібностями. До наступного класу студенти-школярі переходять лише коли продемонстрували майстерність і достатній рівень незалежності на відповідному етапі.

У традиційній школі вчителі вирішують, що і коли потрібно вивчати. Натомість у Khan Lab School усі учні вчаться у своїх вчителів, однолітків та самостійно. А розклад навчання вони встановлюють самі, зі своїми власними цілями на тиждень, і узгоджують з керівництвом консультантів.

Зазвичай є розподіл на предмети. Учні поділяють шкільний день на самостійний робочий час (Time Ownership), семінари в малих групах та навчання на основі проекту (Studio Time). Якщо в більшості класичних шкіл навчання триває до другої-третьої години дня, то в Khan Lab шкільний день розпочинається о 08:30 і триває до 16:00. Кожен учень також може залишатися на розширений день (з 16:00 до 18:00) і допрацьовувати свої завдання.

Портфоліо замість табеля

Звичних літніх канікул у школі немає. Та й самі студенти їх не дуже чекають, адже постійно захоплені чимось новим, пошуками та пізнанням знань та експериментів. Тут своя модель, яка пропонує протягом року невеличкі перерви в навчанні.

Традиційна школа видає звіт чи більш звичні нам табелі раз на квартал. У Khan Lab батьки можуть постійно контролювати успіхи свої дітей за допомогою Goal Tracking, а також відвідують студентські виставки та конференції. Khan Lab School пропонує два види оцінювання успішності учня: його власний щорічний звіт про те, як він навчався, і портфоліо творчих проектів.

У звіті школярі повинні розповісти, як вони справлялися з труднощами в навчанні, чому обирали і працювали над тими чи тими проектами. А замість дипломів вони отримують спеціальне портфоліо робіт та стенограму майстерності.

Викладачі тут виконують дві ролі. Одні навчають основ письма, читання тощо. Інші, їх називають Advisors, мають по 30 хвилин розмов сам на сам з учнями про життя, про поточну роботу, ставлять цілі в навчанні. Вчитель-наставник допомагає не тільки в навчанні, а й, наприклад, у створенні на сайті тренінгів, на які однокласники зможуть підписатися.

Нетиповий шкільний день

«О 9-й ранку всі учні збираються разом, щоб побажати доброго ранку та зарядитись енергією. Кожного ранку це може бути інше привітання в ігровій формі», — розповідає одна з учениць Малайна Капур.

Типовий день навчання для неї може початися редагуванням шаблонів чи написанням статті, чим вона займається, сидячи на килимку. Потім вона переходить до навчання JavaScript Khan Academy, вивчає послідовність символів і саму програму.

Близько 11:00 усі йдуть працювати в Udacity — це онлайн-інструмент, який пропонує масові відкриті онлайн-курси. Дівчина для себе обрала курс фізики, де навчається вимірювати окружність землі, а потім ділиться своїми знаннями з іншими в групі.

Опівдні діти дивляться музичні відео з усього світу і обговорюють різні елементи кожного твору. Після обіду вони потрапляють у своєрідні площини, що називаються квадратами. Це групи, де є два старших учня і два молодших. Діти займаються мозковим штурмом та роботою над різними проектами.

«Більшість моїх друзів не йдуть додому після закінчення основного часу навчання, а залишаються на продовжений день, де можуть працювати над своїми проектами та займатися цікавими активностями, такими як Lego Robotics», — розповідає Малайна.

Поділитися цією статтею