«Сьогодні знову буде щось цікаве?» — запитують діти вчительку початкових класів Новопечерської школи Оксану Хомич, щойно вона переступає поріг. Учні добре знають, що на її уроках вони будуть не просто розв’язувати нудні приклади, а збирати з геометричних фігур різні об’єкти, розшифровувати малюнки чи складати математичні пазли. На своїх заняттях пані Оксана використовує світову освітню технологію вивчення математики Daily 3, секретами якої радо поділилася під час майстерки «Ігрові креативні форми роботи на уроках математики в початкових класах» в Освіторія Хабі.
«Учитель — як муха на стіні»
Кілька років поспіль Оксана Хомич вела четвертий клас у Новопечерській школі. Зараз працює в третьому класі та паралельно навчається в аспірантурі. А також проводить онлайн-уроки з української мови та культури в Ukrainian United School у штаті Манітоба, Канада. Пані Оксана увійшла до ТОП-50 найкращих учителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine.
У своїй роботі Оксана Хомич використовує одну з математичних технологій, а саме Daily 3. Її активно застосовують у Північний Америці та й по всьому світу. Ця технологія передбачає використання трьох видів діяльності щодня, а саме: математичне письмо, математика для себе, математика з кимось упродовж півтори години. Якщо використовувати цю технологію по півтори години щодня, то опанування дисципліни матиме максимально ефективний результат.
В українських реаліях може не вийти виділити на математику півтори години щодня і спробувати одразу всі три види діяльності. Проте не варто засмучуватися, вважає пані Оксана.
«Наше завдання — адаптувати методику Daily 3 до української системи навчання та взяти звідти найкраще», — переконана вчителька. Найголовніший секрет цієї методики — у підході до викладання: «Забудьте, що ви сіли за стіл! — каже вона. — Поки діти виконують завдання, йдіть і надавайте індивідуальну допомогу. Якщо в класі є дві-три проблемні дитини — ставте стілець і працюйте разом з ними».
А ще пані Оксана цитує метафору директорки школи в Дубаї Пранжали Дас, що роль учителя під час уроку — як мухи на стіні. Цей підхід у Канаді практикують вже понад 50 років. Він полягає в тому, що вчитель — не основне джерело знань, а скоріше модератор, наставник.
Складіть бджолу, або Математика для себе
Математика для себе передбачає використання геометричних фігур, танграмів, геобордів, гральних кубиків та інших інструментів. Також вчитель максимально забезпечує вільний вибір дітьми матеріалів, з якими вони працюватимуть, не нав’язуючи свого бачення.
Роздайте дітям геометричні фігури різного кольору та попросіть скласти з них бджолу, квітку, будиночок або щось інше. Який вигляд має мати фінальне зображення, не показуйте. Нехай вони увімкнуть фантазію та заодно попрактикуються в геометричному дизайні. За 5-10 хвилин об’єкти будуть готові, проте в більшості вони будуть різними. Це суцільний креатив та задоволення, а не математика! А тепер можна показати вихідне зображення на превеликий подив усіх.
Далі можна перейти до математичної частини і попросити дітей порахувати загальну вартість фігури, якщо одна трапеція, з якої складається бджола коштує, наприклад, 75 копійок, трикутник — 35 копійок, більший ромб — 50 копійок, а менший ромб — 40 копійок. Завдання можна роздати на індивідуальних картках або просто написати на дошці.
Вправа із бджолою підійде для першого класу або й для старших дітей, які працюють з геометричними фігурами вперше. Якщо для учнів це вже не перше заняття з геометричного дизайну, запропонуйте їм скласти будь-яке зображення на їхній вибір. А потім запитайте: скільки і яких геометричних фігур знадобилося для їхнього зображення? Попросіть порахувати загальну вартість їхньої фігури. Попросіть зменшити вартість їхньої фігури на 1-2 гривні. І найскладніша опція: задайте скласти будь-яку фігуру вартістю 100 гривень. З першого разу це може бути не так легко, як здається.
Розшифруйте малюнок, або Математичне письмо
Математичне письмо передбачає закріплення та відпрацювання вивченої теми. Проте навіщо просто безцільно розв’язувати приклади в зошиті, якщо відповідь, отримана в результаті, може стати секретним числом, яке потрібно знайти та розфарбувати певним кольором на іншому роздатковому аркуші. А хто правильно розв’яже всі приклади чи рівняння, у того вийде певне зображення — сердечко, наприклад. Яка інтрига до кінця заняття! А яке зображення вийшло в сусіда? Навіть вчителі з азартом закреслюють клітинки, що вже казати про дітей.
Щоб розв’язувати приклади було цікавіше, можна подати їх не в стовпчик на листочку, а у формі маленької книжечки. На кожному аркуші — окремий приклад. Під час виконання завдання книжечку потрібно буде гортати, і це додасть елемент руху, який так люблять діти.
Книжечки доведеться виготовити самотужки, так само, як і підготувати аркуші із зображенням-розгадкою. Для цього потрібно розділити аркуш А4 на клітинки, спершу вписати в них правильні відповіді з прикладів так, щоб вийшло потрібне зображення, а потім заповнити решту клітинок іншими випадковими цифрами.
Трохи роботи, проте раз зробив — і можна використовувати з року в рік для вивчення певного матеріалу. Успіх серед дітей гарантовано!
Складіть математичний пазл, або Математика з кимось
Якщо попередній вид роботи виконувати не індивідуально, а в парах чи групах, вийде вид діяльності, який називається «математика з кимось». У парі будь-яке завдання вже буде не таким складним. Нехай учні вчаться один в одного.
Арифметичний пазл так само потребує часу на підготовку. Спочатку потрібно обрати зображення, яке складатимуть діти. До Нового року це може бути ялинка чи рукавичка, напередодні весни — пташка. Проте можна не прив’язуватися до якихось свят чи дат.
Обране зображення потрібно буде поділити на прямокутники, використовуючи якусь графічну програму на комп’ютері. Вздовж двох паралельних сторін прямокутника написати приклади, а на двох інших його сторонах — правильні відповіді прикладів з інших прямокутників. Потім це зображення заламінувати і розрізати по лініях на прямокутники.
Пазл складають наступним чином. Діти беруть перший-ліпший прямокутник із купи і розв’язують приклад, написаний вздовж однієї з його сторін. Наприклад, 13+17=30. Тоді вони шукають інший прямокутник, на якому є число 30, і кладуть ці прямокутники один біля одного так, щоб сторона з прикладом торкалася сторони з відповіддю. І так приклад за прикладом невдовзі з’явиться все зображення.
Тему для пазла можна обрати будь-яку: додавання і віднімання в межах 100, множення і ділення однозначних чи двозначних чисел та навіть переведення одиниць вимірювання з однієї величини в іншу. Усе залежить від того, яку теми ви на цей момент опановуєте або який найбільш проблемний аспект хотіли би закріпити.
Задоволення, з яким діти грають у ці математичні ігри, у стократ перевершує зусилля, витрачені на їх підготовку.
Батьки так само можуть взяти на озброєння ідеї з методики Daily 3. Це допоможе підтягнути з дитиною тему з математики, яка їй погано дається, прокачати свої математичні вміння без калькулятора, а заодно весело провести час разом.