Школярка, про яку нині пишуть усі світові ЗМІ, намагається не багато не мало: врятувати планету. Не одна, а разом з іншими дітьми. Найцікавіше, що «Освіторія» дізналася з англомовної преси.

Грета Тунберг:

1. Номінована на Нобелівську премію миру

16-річну школярку зі Швеції норвезькі політики запропонували як кандидатку на одну з найпрестижніших премій світу, бо вважають екологічний рух значним внеском у підтримання миру. Чому? Бо голод через неврожаї та нестача води, які будуть спричинені засухами, можуть призвести до війн. Тож небезпеці треба запобігти. Якщо дівчина у грудні 2019 року отримає нагороду, вона стане наймолодшою у світі власницею «нобелівки».

2. Одна з найвпливовіших дітей світу

Хоча тема глобального потепління хвилювала дівчинку ще з 10 років, навесні 2018-го Грета була просто однією з переможниць у конкурсі есе на екологічну тематику. Про це мало хто знав. А ось відколи влітку 2018-го вона започаткувала кліматичні страйки школярів, дорослі почали її визнавати. У Швеції Грету вже назвали Жінкою року. Торік у листопаді вона виступала в TEDx, у грудні — на міжнародній конференції ООН зі зміни клімату, у січні 2019 — на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Різні ЗМІ включають її у списки найвпливовіших дітей світу.

Виступ Грети на TEDx у Стокгольмі. Дівчина зізнається, що лікарі виявили в неї синдром Аспергера і через це вона мало спілкується, говоритиме дуже рідко, тільки коли треба. «Якраз саме зараз — треба», бо на часі — серйозна розмова про клімат

3. Яскрава представниця покоління Z

Дорослим важко прийняти, що сучасні підлітки не прагнуть бунту чи самовираження заради самовираження. Вони прагнуть робити конкретні справи та змінювати світ. Їхні цілі — величезні, стосуються не власного успіху, а майбутнього планети. Всю Землю вони сприймають як особисту спадщину, а їхні методи можуть здатися нахабством. Приміром, Грета Тунберг заявила: «Я не буду просити світових лідерів дбати про наше майбутнє. Замість цього я дам їм знати, що настають зміни, подобається їм це чи ні».

«Ще не пізно, ще можна щось змінити. Але діяти треба почати вже. Тому що мені 7» — у цьому відео з сайту FridaysForFuture діти розповідають, якими можуть бути наслідки кліматичних змін, коли вони виростуть, і закликають дорослих запобігти цьому.

«Дорослі продовжують говорити: “Ми зобов’язані дати молодим людям надію”. Але я не хочу вашої надії. Я не хочу, щоб ви сподівалися. Я хочу, щоб ви запанікували. І тоді я хочу, щоб ви діяли. Я хочу, щоб ви поводилися так, ніби наш будинок у вогні».

Після протестів школярів з американського міста Паркленд, які відмовлялися ходити на навчання після шкільних перестрілок, дівчина проводила час із плакатами перед будівлею шведського парламенту. Далі вона влаштувала #FridaysForFuture (п’ятниці заради майбутнього) — щоп’ятниці страйкувала.

Дівчина ставить перед собою конкретну мету: її акції закінчаться, коли Швеція почне скорочувати викиди вуглецю на 15 % на рік.

4. Повела за собою мільйони школярів

Ще одна прикмета сучасності: соцмережі згуртовують людей світу та створюють вірусний ефект. Акція однієї дівчинки, яку вона в соцмережах закликала підтримати однолітків, з фантастичною швидкістю переросла в глобальні страйки. У перший же рік, після найспекотнішого за 250 років літа у Швеції, до неї приєдналося 20 тисяч школярів 10–17 років. Грета Тунберг рекомендувала проводити акції, фотографувати та викладати ці докази в соцмережах. У 2019 році її прихильників стало значно більше, приєдналося 123 країни. Страйкували діти навіть з Японії та Австралії. Десь учні проводять додаткові активності: приміром, створюють буклети, сайти. У кожній країні — свої «мотиватори». Наприклад, юних австралійців лякає те, що гине кораловий риф. А юних українців, які теж приєдналися до акції, — промислове забруднення міст.

Під час страйків 15 березня 2019 року учасників було вже 1,4 мільйона. Старшокласник з Тасманії Тобі Торп каже те, що відчувають чимало юних активістів: «Разом ми сильні, і ми не здамося». Грета Тунберг сама вважає такі темпи розростання руху приголомшливими. І додає: «Якщо кілька дітей по всьому світу зможуть потрапити в заголовки, просто не відвідуючи школу кілька тижнів, уявіть, що ми могли б зробити разом, якби захотіли».

5.Є нащадком вченого, який відкрив «парниковий ефект»

Можливо, одна з причин, чому Грета так близько бере до серця глобальне потепління, — вона нащадок Сванте Арреніуса, вченого, який отримав Нобелівську премію за відкриття «парникового ефекту». Утім, коли він у 1896 році робив обчислення викидів вуглекислого газу, то вважав, що лише у 40-му столітті екологія опиниться в такому стані, як нині. Тож темпи наближення екологічної катастрофи значно швидші, ніж передбачалося. У Північному полярному колі вже вирують лісові пожежі. А за прогнозами сучасних вчених, до 2050 року третина наземних видів тварин зникне. За даними Міжурядової групи експертів зі зміни клімату, залишилося 16 років до «точки неповернення», коли будь-які рішення людей вже не зможуть відвернути негативні екологічні зміни.

Мати Грети, відома співачка Малена Ернман прислухалася до доньки та відмовилася від польотів на літаках (адже вплив авіації на клімат є дуже згубним). Жінка, яка 2009 року представляла Швецію на Євробаченні, припинила через це міжнародну кар’єру.

6. Пропонує нову світову валюту

Звісно, у переносному сенсі — як те, навкруги чого мають об’єднатися країни. Цитати з промови Грети Тунберг у Давосі: «…Розв’язання кліматичної кризи — це найбільше і найскладніше завдання, з яким коли-небудь стикалася людина розумна. Основне рішення, однак, настільки просте, що навіть маленька дитина може зрозуміти це. Ми повинні зупинити викид парникових газів.
…Усі говорять про гроші, ніби це найважливіше. Люди просто не усвідомлюють усіх наслідків у нашому повсякденному житті. Люди не знають, що існує така річ, як вуглецевий бюджет (допустима кількість вуглекислого газу, яка може потрапити в атмосферу і при цьому не викличе підвищення температури більш ніж на два градуси), і наскільки він неймовірно малий. Вуглецевий бюджет повинен стати нашою новою світовою валютою».

7. Виступає проти ейджизму

Сучасним підліткам не подобається сприйняття їх як тих, хто «розпочинає життя», «проходить репетицію дорослого життя» і мріє про те, що зробить після повноліття. Грета оголосила, що дорослі поводяться як діти — створили безлад, який підлітки мають вичистити і жити. «Нам доведеться взяти на себе відповідальність, яку вони повинні були взяти на себе давно, — вважає активістка. — Оскільки діти не можуть голосувати і впливати таким чином на політичні рішення, вони повинні зробити так, щоб їхні голоси були почуті. Не просити дорослих, а змусити їх. Не думати, що ми занадто малі, аби щось міняти».

Ця позиція викликає обурення в частини впливових дорослих. Приміром, міністри освіти Великої Британії та Австралії засудили страйки. Час від часу у ЗМІ пишуть, що необдумано підтримувати незрілу поведінку учнів, які шукають привід прогуляти школу. Батько Грети Тунберг вимагає, щоб дівчина відвідувала всі уроки і по п’ятницях, а протестувала у вихідні. Так само вважає і частина її педагогів, тоді як решта підтримують і навіть виходять самі на FridaysForFuture. До слова, серед тих, хто йде на страйк зі школярами, мало батьків, але є вчителі та сторонні дорослі, які просто підтримують їхні вимоги. Є і зірки, котрі «за Грету», зокрема Леонардо Ді Капріо, та чимало політиків.

8. Розуміє вчителів

«Мені подобається школа, і мені подобається вчитися», — каже активістка. Вона ходить на страйки з підручниками в сумці. Під час FridaysForFuture вона не байдикує, а регулярно робить домашні завдання і читає (саме тут прочитала три книги). Вона розробила шаблонний лист, який учні мають показати вчителям, щоб ті не хвилювалися, що діти матимуть прогалини в знаннях. Фактично вони обіцяють «не запускати» навчання. Але при цьому Грета Тунберг каже: «Якщо політики не слухають вчених, чи має молодь вчити науку?» або ж «Уряди теж повинні виконувати свою домашню роботу». Вона натякає, що Паризьку угоду щодо скорочення викидів вуглецю країни не виконують. «Мене запитують: чого конкретно я хочу, як пропоную уникнути парникового ефекту, — дивується старшокласниця Грета. — У мене немає окремого рішення. Але молодь лише хоче, щоб дорослі послухали вчених».

9. Збагачує філософію інклюзії

У Грети синдром Аспергера (різновид аутизму). Але вона не вважає це хворобою чи недоліком. Навпаки, дівчина впевнена, що особливість її мозку (як і інших людей з аутизмом) допомагає бачити проблеми ясніше, ніж це вдається нормотиповим людям. Тож думки, якими вона ділиться, допомагають зрозуміти вклад людей з особливими освітніми потребами, те, що вони можуть дати іншим (а це в дусі принципів інклюзії).

Решта людей, на думку дівчини, приділяє чимало уваги тому, щоб сподобатися іншим, завоювати їхню прихильність, поводитися «як усі», тож не зачіпає болючих і табуйованих тем. Але нині не час говорити ввічливо. «У виживанні не буває сірих зон, лише чорне і біле», — стверджує дівчина. На виступі TEDx вона сказала: «Ми, аутисти, у багатьох відношеннях нормальні, а інші люди досить дивні, особливо коли справа стосується самого виживання, коли всі говорять, що зміна клімату загрожує нашому існуванню, і продовжують жити так, як раніше».

Ще один плюс мислення людей з аутизмом: візуальні образи «застряють» у пам’яті надто міцно. Вони не так легко забувають побачене, як решта. Тож коли в школі шість років тому Грета дивилася документальний фільм про голодних білих ведмедів, китів з пластиком у шлунку та інші страждання, учениця проплакала весь урок. Пам’ятає це досі.

Наступний міжнародний страйк заплановано на 15 квітня. А 24 травня відбудеться Глобальний кліматичний страйк за майбутнє.

Поділитися цією статтею