Гра Hamster Kombat: чим небезпечний для українських дітей хом’як-шпигун із росії

Про Hamster Kombat в Україні не чув хіба той, хто місяцями не заходить у TikTok, Instagram чи Telegram. Ця приваблива для підлітків гра поєднує одразу два цупкі тригери: обіцянка швидкого заробітку та релакс-ефект. Чи отримає бодай хтось із гравців «натапану» криптовалюту — ще велике питання. Але є і беззаперечне зло: цей хом’як — зухвалий шпигун. Адже гра зроблена в рф та загрожує безпеці українців: збирає дані користувачів і може оприлюднити їх у будь-який момент за вимогою російських силовиків. Чи варта такого ризику онлайн-забавка? Чому деякі підлітки тяжіють до ігрозалежності та як на це можуть екологічно вплинути дорослі? Освіторія.Медіа досліджує актуальні питання разом із психологинею Анною Кірєєвою.

5 особливостей гри-пастки Hamster Kombat,
яка заполонила розум підлітків

1

Яскрава гейміфікація та виражений ASMR-ефект

Розробники вміло підібрали ключик до потенційних користувачів своєї гри, яку ще називають «тапалка» (від англійського tap — стукати). Її головний герой — кумедний і незграбний хом’ячок із величезними очиськами й смішною пащекою. «Господар» хом’ячка має постійно клікати по його огрядній пухнастій тушці, щоб той генерував «прибуток» у формі монет. Більше кліків — більший «заробіток». У грі 9 рівнів, і на кожному з них хом’як видозмінюється і тішить гравця новими образами: ось він у яскравих трусах, а ось уже й краватку з костюмом зодягнув.

Школярі діляться в ТікТок, що гра їх «заспокоює», «відволікає», «розслабляє». Мовляв, це своєрідна медитація, яку робиш пальцями. У психології цей ефект має назву ASMR — виразні приємні відчуття у відповідь на зорові, слухові чи когнітивні стимули. Але де заховані основні «вайби геймерської любові» до хом’ячка — вже в наступному пункті.

2

Кіберхомка обіцяє «заробіток без вкладень»

Пропозиція легкого й навіть приємного заробітку заманює в геймерську пастку тисячі нових користувачів щодня. Hamster Kombat спонукає примножувати кліками внутрішню валюту — монетки, яку власники гри обіцяють обміняти на криптовалюту. При цьому точної дати ніхто не називає.

Вже в червні розробники обіцяють користувачам, що вони зможуть переводити монети у «тверду» валюту — долари та «м’яку» валюту — нею можна розплачуватися всередині гри. Якщо справа таки дійде до реальних виплат — автори гри цілком легально отримають від користувачів, окрім IP-адреси, локації пристрою та номера телефону, ще й номер банківської картки.

Цікаво, що чимало підлітків знають про двійника-попередника Hamster Kombat — гру під назвою Notcoin. Там теж потрібно було довго й уперто тицяти по монетці, аж поки пальці не зашкварчать, із дуже прозаїчною метою: заробити монетки та обміняти їх на криптовалюту. 100 000 монет = 10 доларів. «Може, Hamster Kombat — це новий Notcoin?» — уже замислись підлітки. І згадують, що свого часу користувачі отримали з Notcoin реальний заробіток, хоча скепсису до гри у світі було хоч відбавляй. Але чомусь про безпеку свіженької гри мало хто замислюється, а із цим у хом’яка-монетизатора велика біда.

3

Дані користувачів зливають напряму в росію

Щоб пограти в хайпову онлайн-забавку, потрібно долучись до Telegram-бота Hamster Kombat. Ось тут на нових юзерів і чатує головна небезпека:

🚫 політики конфіденційності в цій грі немає;

🚫 Hamster Kombat зареєстрований на російському домені (IP). Доменне ім’я сайту WHOIS вказує, що гра належить RU-CENTER Group. Цей хостинг-провайдер входить у російський холдинг РБК.

🚫 Hamster Kombat становить реальну безпекову проблему для українців. Річ у тім, що кожна компанія рф зобов’язана зберігати на серверах внутрішні дані користувачів, які силовики отримають за вимогою в один клік. Отже, ті дані, які оприлюднили користувачі через реєстрацію в грі (номери телефонів, IP-адреси та інформацію про локацію пристроїв), росіяни можуть використати в будь-який час та з невідомою метою. Про це українців застерігає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI.

4

Діти — невипадкова мішень розробників гри з рф

Цільова аудиторія Hamster Kombat — діти й підлітки. Саме школярі почали активно обмінюватися посиланням на «хом’якобота» в Instagram, TikTok і Telegram та завірусили гру в Україні. Інтерес до потенційно грошодайної цяцьки підсилювала і велика кількість мемів, і реклама про гру, і намагання користувачів позмагатись у здобутках — хто скільки заробив монет та в кого їх зараз найбільше.

У квітні 2024 року «хом’як» тільки розкачувався, заманивши найбільше користувачів з Нігерії, Узбекистану та росії. Україна в цьому списку була на 4-му місці з її 40 000 юзерів. А статистика на сьогодні, якщо таке співвідношення збереглося, говорить про понад 800 000 гравців саме з нашої країни та загальну кількість гравців у світі — понад 21 мільйон осіб.

Кіберексперти одностайні в думці, що криптовалютний хом’як невипадково націлений на дитячу користувацьку аудиторію. І просять замислитись, що росіянам буде дуже навіть на руку отримати дані дітей, які потенційно можуть виявитись українськими військовослужбовцями.

5

У прямому сенсі робить гравця рабом екрана

Необхідність «працювати» на персонажа гри збільшується з дня у день. Тож і кількість часу, проведеного перед екраном, небувало зростає. Річ у тім, що користувач може заробити більше монеток, якщо буде…

…прокачувати персонажа — віртуального хом’яка;

…виконувати щоденні завдання;

…отримувати щоденні нагороди;

…прокачувати прибуток за годину;

…прокачувати картки;

…запрошувати друзів у гру;

…прокачувати левели гри — їх є дев’ять.

А це означає тільки одне: геймер регулярно зазиратиме у володіння гризуна-ненажери. Користувачі розповідають, що монети майняться лише три години поспіль, якщо ти офлайн. А далі твоя гра фактично «стає на паузу». Тому треба постійно заходити в бот (навіть серед ночі!) або ж залишати телефон на ніч на зарядці з увімкненим екраном. І все задля того, щоб майнінг працював нон-стоп. Минає кілька тижнів, і в користувача формується буквально маніакальна залежність від доступу до гри. Школярі розповідають про переривчастий сон та необхідність «тапати» навіть під час уроків, щоб «прокачка не зупинялась».

Спікерка:

Анна Кірєєва,
психологиня, експертка з психотипів

▶️ Потреба у визнанні серед однолітків

▶️ Інфантильна мрія про швидкий доступ до легких грошей

Чому ігри на кшталт Hamster Kombat настільки цікаві сучасним підліткам?

— У підлітковому віці багатократно зростає потреба у визнанні серед однолітків, — розповідає психологиня Анна Кірєєва. — І саме таке визнання для школярів у рази цінніше, аніж у родинному колі. Адже формування поглядів про події, людей і речі у підлітка відбувається в цей період не в сімейному середовищі, а поза ним. Авторитет — той, хто близький за духом чи на кого хочу рівнятися. Спрацьовує так званий соціальний інстинкт.

«Якщо гра здобула популярність і дарує радісні емоції стільком знайомим та блогерам, то і я стану її частиною, спробую також», — приблизно така логіка думок у вашого підлітка. Адже гра — це завжди про веселощі, отримання емоцій.

В іграх, де від користувачів вимагають швидко клікати по екрану, виконувати певні однотипні дії задля якогось «вищого сенсу» чи «омріяної цілі», у гравця чи не блискавично формується дофамінова залежність. Є приємна фантазія чи мрія про власну вигоду, обіцяну «поважним» і невидимим автором гри. Прагнення отримати легкі гроші підсилюватиметься зі збільшенням щоденного ігрового азарту. Особливо швидко на цей гачок можуть клювати діти із малозабезпечених сімей. Їх гріє навіть сама можливість чи шанс отримати власні фінанси. А чи дієвий це спосіб — покаже час, «я ж начебто нічого не втрачаю» і «чесно клікаю» свій майбутній прибуток.

▶️ Фастфуд із радості, який не потрібно просити в дорослого

Як у дітей формується схильність до ігрозалежності

Є фактори, які сприяють закладанню цеглинок у формування тієї чи тієї залежності. І якщо йдеться про ігрозалежність — схильність до неї мають діти з браком емоційного контакту чи ті, на чиї емоційні потреби дорослі недостатньо звертають увагу або не надають відгуку. У таких випадках дитина шукає такий бажаний контакт або серед інших людей, або може прив’язуватися до певних речей. Та ж гра є джерелом емоцій, і це неабияк стимулює хлопця чи дівчину отримувати їх ще і ще — вони у вільному доступі, просити не потрібно. А відчуття радості — це дуже, дуже приємно. «Я поклікав на хом’яка, і мені стало радісно, бо я заробив ого скільки грошей!» Радісні переживання формують звичку. А звичка за певних обставин може перерости в залежність. Найгірше те, що дитина не йде на контакт із кимось свою радість проживати, а отримує її від гри. На жаль, гра має такий сильний вплив на дитячу психіку, що може змінювати ті чи ті емоційні патерни.

Як екологічно вплинути на ситуацію з надмірним захопленням іграми?

Запитайте себе: «Що приносить моїй дитині радість за межами ігрового світу?», «Я можу просто сьогодні порадувати свою дитину?» Запитайте дитину про її потреби і з’ясуєте, які розваги в реальному світі могли б стати повноцінною заміною екранному хобі. Уважність, щира зацікавленість — ваші головні інструменти для ненасильницької комунікації.

Через розмови з дітьми дійсно можна завадити поширенню шкідливих ігор. Для цього потрібен тісний емоційний контакт і відносини, базовані на довірі. Саме в такому випадку діти не бунтують проти батьків, а чують їх. Прислухаються.

А ось чого робити не варто — починати спілкування з командного тону та заборони користуватися ботом чи застосунком, вимагати негайно видалити гру, та ще й при вас, щоб «точно-точно». Найкраще почати із запитань про те, що зацікавило дитину в цій грі, вислухати та пояснити можливі наслідки участі в цій грі. Тільки тоді, коли дитина усвідомить, що користі гра не принесе, а навпаки — імовірна чимала шкода, до вас дослухаються. Як варіант — запропонуйте альтернативу та зверніться до незакритих дитячих чи підліткових потреб: «А що ще тобі може принести такі ж емоції, як ця гра?»

Поділитися цією статтею