Минулого року онлайн-платформа Coursera провела глобальне дослідження, в якому взяли участь 124 мільйони людей з усієї планети. До трійки скілів, що користуються найбільшим попитом у роботодавців, увійшли цифрові навички: це навички, пов’язані з комп’ютерними науками, інформаційними технологіями, програмуванням та хмарними технологіями. А нещодавнє дослідження Мінцифри вже українських реалій показало: середній дохід працівників із цифровими навичками становить близько 45 тис. грн, що у понад 5 разів вище, ніж у працівників, які ними не володіють. Тож цифрові навички — це опора для успішного майбутнього. Але що це означає для освіти сьогодні? Чому володіння ними стає критичним для сучасного вчителя? А головне — як їх освітянам розвивати? Розбираємо в цій статті.
Навіщо освітянам розвивати цифрові навички
- Бути на крок попереду учнів
Згідно з останнім дослідженням МАН про штучний інтелект та освіту, кожен другий український учитель вважає, що ШІ змінить освітній процес у найближчі роки. Але тоді як лише 44 % вчителів періодично застосовують ШІ для підготовки до уроків, школярі застосовують ШІ в навчальному процесі значно активніше: 59 % — для виконання домашніх завдань, а 40 % — для роботи на уроках.
Тобто учні вже зараз обганяють своїх педагогів за рівнем ознайомлення зі штучним інтелектом. З одного боку, це добре, але з іншого — саме компетентний учитель сприяє успішному навчанню. Саме педагог може власним прикладом показати, як етично використовувати такі інструменти, і пояснити, коли їх необхідно обмежити. А для цього цим інструментом слід володіти.
- Стежити за безпекою навчального процесу
Безконтрольне використання ШІ дітьми обмежено на рівні великих корпорацій. І для цього є причини. «Наразі ми створюємо ПК з елементами штучного інтелекту саме для вчителів, аби вони могли створювати контент. Таких політик дотримуються також Microsoft і Google: продукти зі штучним інтелектом мають бути таргетовані на людей, які старші за 18 років. Адже ідея полягає не в тому, аби дати учням універсальне рішення без розвитку практичних навичок. Штучний інтелект іноді може стати саме цим. Це те, чого всі (великі корпорації — ред.) намагаються уникнути. Тому саме коли вчителі контролюють цей процес — це може стати цінністю для учнів», — розповідає Крістіна Пез (Cristina Pez), комерційна директорка та відповідальна за співпрацю з освітнім сектором EMEA Acer.
Звісно, учні все одно мають безконтрольний доступ до цього інструменту. Але саме вчитель може показати їм, як застосовувати ШІ етично, і пояснити, чому не варто замінювати ним розвиток власних навичок.
- Вміти ефективно керувати часом на уроці
Навички роботи із ШІ дозволяють учителям автоматизувати деякі аспекти роботи, звільняючи час для більш якісної взаємодії з учнями. Наприклад, учитель уже зараз може використовувати віртуальних асистентів у розробці персоналізованих завдань, аналізі успішності учнів та забезпеченні доступу до додаткових ресурсів. І як наслідок — робити навчання більш ефективним та персоналізованим. А свою обмежену часом увагу приділяти не рутинним завданням, а тим, хто справді цього потребує, — дітям.
То як же вчителям покращувати цифрові навички: корисні поради
Постійно навчайтеся
Зараз у мережі є безліч доступних онлайн-курсів і статей, які допоможуть прокачати цифрові навички. Багато з них можна знайти на ЕdEra, Prometheus, Coursera (хто володіє англійською) та порталі «Дія.Освіта». В останніх навіть є спеціальний курс «Цифрові навички для вчителів». Регулярно про штучний інтелект пишемо і ми на Освіторія.Медіа, а майстерки на цю тему постійно проводить Тренінговий центр Освіторії.
Використовуйте освітні технології із ШІ
Нещодавно компанія Acer випустила нові ноутбуки лінійки Acer TravelMate та Acer Chromebook Plus із підтримкою ШІ. З їхньою допомогою викладачі можуть підвищити свою продуктивність і звільнити час для власної креативності. Оскільки компанія вже понад 10 років допомагає школам запроваджувати новітні технології (програма Acer Education Premium Partner), під час розробки нової лінійки були враховані безпосередні потреби освітян. Наприклад, лінійка TravelMate може підсилити дистанційне навчання. Це відбувається і завдяки централізованому помічнику Microsoft Copilot, який пришвидшує виконання низки завдань, і завдяки легким корпусам ноутбуків, з якими можна викладати з будь-якого місця (особливо в періоди вимкнення світла). Адже одна з місій компанії в освіті — створити середовище, у якому учні й викладачі можуть співпрацювати безперешкодно, де б вони не були.
Крім того, новий Acer Chromebook Plus доступний із Chrome Education Upgrade, що дає змогу зручно керувати пристроями в школах, а також забезпечує такі функціональні можливості, як автоматична реєстрація та цілодобова підтримка Google. Також завдяки удвічі більшій швидкості, обсягу пам’яті та сховища вони можуть без збоїв робити одночасно кілька процесів (наприклад підготовка до уроку та заповнення електронного журналу). А викладачі STEM можуть показувати учням онлайн-досліди кращої якості без світла, які можна завантажити попередньо на комп’ютер.
Експериментуйте
Обмінюйтеся досвідом та знаннями з іншими вчителями. Створіть спільну групу або форум, де ви можете обговорювати цифрові інструменти та найкращі практики. Використовуйте онлайн-платформи або блог, де діліться власними напрацюваннями з іншими. Навчайтеся разом з учнями: заохочуйте їх працювати над проєктами з використанням цифрових навичок. Але водночас — заохочуйте дискусії на тему, чому ШІ-інструменти приносять максимальну користь лише на базі власних розвинутих твердих скілів.
І, звісно ж, не забувайте про саморегуляцію під час використання технологій
Як віртуальний помічник може бути лише помічником живого вчителя, так і віртуальна реальність не має повністю замінити реальну. Демонструйте учням, що ви використовуєте технології з певною метою, а не для безцільного гортання. Наприклад, якщо ви використовуєте телефон або комп’ютер на уроці, пояснюйте, для чого це потрібно. Демонструйте важливість рефлексії та аналізу власного використання технологій: розповідайте, як аналізуєте свій час онлайн і вносите корективи для покращення балансу. Обговорюйте технології, але застосовуйте і критичний підхід. Включайте в уроки дискусії про вплив технологій на життя, переваги та ризики їх використання, навчайте дітей критично ставитися до інформації, яку вони отримують онлайн, розвивайте їхню медіаграмотність.
Таким чином, для розвитку цифрових навичок освітянам варто зосередитися на безперервному професійному розвитку, участі в тренінгах і семінарах, використанні онлайн-ресурсів та обміні досвідом з колегами. Важливо також мати здатність до саморефлексії та саморегуляції, щоб знайти баланс між використанням технологій і традиційними методами навчання. Лише так освітяни зможуть ефективно використовувати технології для покращення навчального досвіду, зберігаючи при цьому людяність та індивідуальний підхід до кожного учня.