6 рослин з магічними властивостями, які можна знайти в українських лісах

Літо добігає кінця, але попереду ще кілька вихідних, які можна перетворити на справжню сімейну наукову експедицію. А щоб було захопливо і фантастично, пропонуємо шукати не просто рослини з Червоної книги, а такі, що за давніми віруваннями людей мають надзвичайні та чарівні властивості. Ми попросили Олексія Коваленка, кандидата біологічних наук та автора YouTube-каналу Довколаботаніка розповісти, які магічні рослини та гриби з пісень і легенд можна знайти в лісі та чи правда, що корінь знаменитої мандрагори з книжок про Гаррі Поттера верещить. То як, готові вирушити на пошуки цвіту папороті, червоної рути чи гриба-веселки?

Почути вереск мандрагори

Мандрагора — справжня рослина-зірка завдяки Джоан Роулінг та книжкам про Гаррі Поттера. Проте її згадують і багато інших письменників і поетів. Мандрагора в дикому стані не росте на території України, але здавна відома в нас. Рослина поширена в Середземномор’ї та Азії. Найімовірніше в Україну мандрагора потрапляла з Азії в часи Київської Русі через торговельні контакти. У нас її часто називали сон-травою. Чому її почали міфологізувати? Ця рослина має велику кількість біологічно активних сполук, тому люди здавна вважали, що мандрагора здатна дарувати магічні сили, а в Середньовіччі вірили, що вона лікує від психічних розладів. Найцікавішим є корінь мандрагори — за формою він часто нагадує зображення тіла людини. У давнину вважали: якщо листок якоїсь рослини схожий формою на печінку, значить лікує печінку. Корінь мандрагори нагадує фігуру людини, тому вважали, що він здатен лікувати всі хвороби.

Ще одна магічна властивість — цей корінь нестерпно верещить і своїм писком може вбити людину. Саме тому у фільмі про Гаррі Поттера діти одягали спеціальні навушники, коли витягали корінь мандрагори. У Середньовіччі також вірили в це, тому до нас дійшли малюнки, де мандрагору із землі витягає тварина — віслюк або собака, а людина в цей час тікає якомога далі. Корінь мандрагори можна побачити в Київському науково-природничому музеї, він і справді трохи нагадує людину, а в мережі знайдете купу фейкових зображень кореня, який має навіть потворне людське обличчя.

Знайти цвіт папороті

В українському фольклорі найбільш міфологізованою рослиною є папороть та її цвіт — цей образ зустрічаємо в багатьох казках, піснях і легендах. Його нібито треба шукати в ніч на Івана Купала, і він здатен виконувати бажання. Зі шкільної програми біології знаємо, що папороть — спорова рослина, а отже — не цвіте. Проте існують папороті, які можуть «цвісти». Що це означає? Є такий вид папороті — страусове перо: виглядає як типова папороть, але має другий тип листків, на яких є лише спори. Ось ці листки і нагадують суцвіття. В інших видів папороті також є суцвіття, що нагадують колосок подорожника. Такі рослини називають вужачковими папоротями, і в Україні вони трапляються нечасто, тому пошук цієї рослини — це як полювання на артефакти. Вужачка має великий зелений листок і поруч наче колосок: можна подумати, що це папороть, яка цвіте. Насправді, це один листок папороті, який розділився на дві частини: зелена — для фотосинтезу, інша — для спор. Вужачку звичайну можна знайти навіть на Трухановому острові в Києві. Гронянка півмісяцева теж схожа на папороть, що цвіте: досить рідкісна рослина, занесена до Червоної книги, яку можна відшукати в Карпатах. Її ще називають ключ-травою: нібито там, де вона росте, є поклади золота чи скарби. Жоден ботанік на такому ґрунті не озолотився. Якщо знайдете її, не зривайте, а сфотографуйте і поставте шпильку на гугл-карті, щоб потім передати цю інформацію науковцям — вони будуть вам дуже вдячні.

Зняти відео з грибом-веселкою

Гриб-веселка вважається дуже цілющим, кажуть, він здатен лікувати всі хвороби. Перш за все, він має цікаву форму — певний час перебуває в стадії яйця, з якого потім виростає. Карл Лінней, який полюбляв сороміцькі жарти, дав цьому грибу назву латинською мовою phalos саме через форму гриба. Коли гриб вилазить з того яйця, він нестерпно смердить — виділяє сірковмісні сполуки. Цей запах приваблює мух, які сідають на нього, а потім розносять його спори лісом. Звісно, що гриб, який так цікаво виглядає і пахне, має бути дуже лікувальним, вважали колись, тому і склали купу історій про його цілющі властивості. Насправді веселку досліджують у медицині, але доказів ефективності бракує. Якщо знайшли гриб-веселку в лісі, і він ще у формі яйця, розріжте його навпіл і побачите — всередині захована вся майбутня структура гриба. Якщо вам пощастило, і ви знайшли вже велике яйце гриба-веселки, можете зачекати, поки воно лусне, і зняти крутий timelapse: гриб росте дуже швидко, за цим цікаво спостерігати і можна зробити справді сенсаційне відео.

Відшукати «квітку кохання»

Червона рута — справжній український магічний артефакт: про неї співають, складають вірші та легенди. Із цих джерел маємо цікавий опис рослини: вона жовта, але має ставати червоною в певний час, або навпаки. До речі, на альбомі пісень Володимира Івасюка, який так і називався «Червона рута», зображена не українська рута, а монарда родом з Північної Америки.

В Україні рутами найчастіше називали рододендрони. Східнокарпатський червоний рододендрон або червона рута, якраз і росте в Карпатах, високо в горах. Можливо, саме тому ця рослина і стала «квіткою кохання» — щоб здобути серце дівчини, хлопець має пройти випробування, підкорити гору і принести їй квітку. У Житомирській області дуже поширена жовта рута. Хтозна, може саме так і виникли легенди про диво-квітку, яка змінює колір, проте доказів про магічні властивості рути наука не має. Навпаки, в історичних документах знаходимо свідчення про отруйність жовтої рути: давній грецький завойовник Ксенофонт описує, як його військо отруїлося в Азії, бо з’їли мед із жовтої рути. У романі Василя Шкляра «Чорний ворон» також є згадка про жовту руту і її магічну силу. Якщо знайдете жовтий рододендрон у лісах уздовж Житомирської траси, можете його сфотографувати або зняти просвітницьке відео. Зривати рослину заборонено, бо вона занесена до Червоної книги.

Налякати друзів химерними грибами

Квіткохвісник Арчера — дивовижний гриб, який останнім часом часто трапляється в Західній Україні. Цей гриб виростає так, немов із-під землі хтось вистромив страхітливі пальці, комусь він ще нагадує морську зірку, а хтось взагалі вважає його інопланетянином. Раніше він не був масово поширений у нас, а зараз почав розповсюджуватися теренами України, тому я часто отримую в приватні повідомлення фото цього гриба і запитання «що це за потвора?» Хтозна, можливо згодом для нього теж вигадають магічні властивості. Якщо зняти, як він виростає, можна справді наполохати друзів, зрештою, навіть фото цього химерного гриба буде достатньо.

Інший чарівний гриб, який можна зараз побачити в лісі — трутовик лускатий. Його ще називають «сандалики фей», бо за формою він їх нагадує і росте на стовбурах дерев. Вважається, що саме ці гриби допомагають феям літати, і про це багато написано в європейських казках. Насправді, у молодому віці це їстівний гриб і за смаком нагадує курку, тому його ще називають «курячий гриб». Якщо він вже старий і затвердів, його можна зрізати для домашнього декору.

Автор зображення: de:Benutzer:Oilys

Зробити чарівну паличку Волан-де-Морта

Пригадуєте, із чого була зроблена чарівна паличка Волан-де-Морта? Вона складалася з двох частин — пера фенікса і гілочки тису ягідного. Тис ягідний росте на Закарпатті і в Криму, але в інших регіонах України його часто культивують. Ця рослина дуже легендарна через свою отруйність — тис отруйний від коренів до верхівки. У міфах це, звісно, перебільшували і вважали, що навіть спати в тіні тису ягідного не можна, бо людина помре. На теренах Шотландії росте історичний тис: в їхніх легендах є безліч злих героїв, які виросли саме в тіні того тиса, тому і стали такими лихими. Якщо зустрінете його в Україні, поводьтеся обережно: як і у світі Гаррі Поттера, ця рослина є небезпечною, і це вже не міф.

Поділитися цією статтею