Сьогодні енергосистема України перебуває у дуже складному становищі: дефіцит електроенергії в країні спостерігається в різному розмірі щодня. Вже з 24 квітня з 18:00 до 22:00 запроваджують графіки обмеження потужності для промислових споживачів електроенергії. А в Харківській області через надскладну ситуацію вже діють графіки відключень і для побутових споживачів. І як би дивно це не прозвучало — кожен із нас може допомогти у стабілізації української енергосистеми. Чи змінить щось одна людина чи одне одна сім’я? Ні. Чи змінить щось одна вулиця чи невеличке містечко? Ні. Чи можемо ми щось змінити всі разом? Так! Дотримання простих правил допоможе не тільки підтримати українську енергосистему, а й суттєво зекономити ваші персональні кошти.
Спікер:
Максим Гвоздецький,
вчитель фізики Запорізької гімназії №11, лауреат Global Teacher Prize 2023 у номінації «Вчитель-новатор року».
Які години заторкує «енергетичний пік»?
Напевно, ви чули про таке поняття як енергетичний пік. Це максимальний рівень роботи або вихід енергії, що вимірюється в період спостереження. Якщо перефразувати, — це час, коли спостерігається максимальне споживання електроенергії споживачами. Пропоную запам’ятати ці години:
Ранковий «енергетичний пік»: 08:00 – 11:00
Вечірній «енергетичний пік»: 18:00 до 21:00
Саме в цей час традиційно відбувається максимальне навантаження на енергосистему. І вже це, своєю чергою, може послугувати причиною позапланових відключень абонентів від електромережі.
Що не варто робити в цей час?
Протягом цих трьох ранкових і трьох вечірніх годин варто мінімізувати роботу електроприладів із високою потужністю. Поставте на паузу та не використовуйте одночасно:
пральну машину
посудомийну машину
кондиціонер
обігрівач
Натомість уночі з 02:00 до 04:00 спостерігається мінімальне навантаження на енергосистему, і вироблена електроенергія в цей час не знаходить свого споживача. Вночі навряд знайдуться охочі переривати сон, щоб скористатись потужними електроприладами, але деякі мають програму з відтермінованим стартом, можна користуватися цією функцією. Але є й інший спосіб економії: спеціальний лічильник «День/Ніч».
«Розумний» лічильник «День/Ніч»:
чи варто встановлювати та коли окупиться?
Лічильник день/ніч — це двозонний лічильник, який фіксує обсяг енергоспоживання окремо вдень та вночі. З 23:00 до 7:00 для власників лічильника вартість спожитої електроенергії на 50% нижча порівняно з іншим періодом доби. Саме тому встановлення такого лічильника та використання електроенергії вночі не тільки дозволить вам підтримати енергосистему України, а й зекономити чималі кошти.
За даними «Української енергетики», ваша економія на оплаті електроенергії може сягнути від 15 до 25% (рахуємо і день, і ніч). А якщо порахувати економію за споживання електроресурсів у нічний час — становитиме до 50%. За умови споживання до 80 кВт- год на місяць — багатотарифний лічильник може окупити свою вартість протягом 2-х років, а якщо споживаєте понад 300 кВт-год щомісячно — вже за 7-8 місяців.
Сучасна побутова техніка —
ключ до економії електроенергії
Про що ви подумаєте, коли бачите таку послідовність літер: А+++, А++, А+, B, C, D? Якийсь шифр або код? Ні, це спеціальна шкала електроприладів, що показує їхнє енергоспоживання. Таке маркування є на всіх сучасних побутових приладах, і якщо обирати клас А — можна добряче заощадити на електриці, раджу завжди звертати увагу на цей момент.
Клас А+++ є найбільш економічним, а значить володіє найменшою потужністю. А вже клас D вказує, що споживана потужність витрачається неефективно. Відповідно, використання електроприладів з класом А+++ дозволяє суттєво зекономити кошти навіть в порівнянні з А++. Економія складає близько 5-10%. Ніби й не багато, але якщо порівняти холодильники різних класів, то економія складатиме до 30кВт/рік. Враховуючи, що холодильник зазвичай може працювати 10 років і більше, а тарифи на електроенергію тільки зростають, — економія буде відчутна.
Підбираємо оптимальний режим роботи електроприладів: 10 лайфхаків
Використовувати електроприлади можна і потрібно ефективно, не почуваючись при цьому обділеним.
✔ Не користуєтесь побутовою технікою просто зараз? Повністю вимкніть її з мережі. Це важливе правило, якого людям часто «ліньки» дотримуватись, адже треба зробити кілька зайвих рухів. Проте такі прилади як електрочайник, мікрохвильовка чи ваш телевізор продовжують «жувати» електроенергію, навіть коли ви ними не користуєтесь.
✔ Намагайтеся завантажувати в пральну машинку оптимальну кількість речей. Уникайте перенавантаження. І навпаки, не завантажуйте замалу кількість. Більша кількість прання при малому навантаженні речей не зекономить вам електроенергію і кошти, а навпаки.
✔ Використання фену на повну потужність не тільки може зашкодити вашому волоссю, а й вплине на кількість використаної енергії. В ті моменти, коли розчісуєте волосся, фен можна вимкнути.
✔ Закип’ятити воду ми можемо як в електрочайнику так і на елктроплиті. Якщо вам потрібна невелика кількість гарячої води, скористайтеся менш потужним приладом, — це також дозволить заощадити електроенергію. Або ж скористайтеся газовою плитою замість електричної.
✔ Для освітлення подвір’я будинку можна використовувати датчики руху, що дозволяють вмикати світло тільки під час руху, а не протягом усієї ночі.
✔ Проведіть ревізію лампочок у вашій оселі. Скажіть «па-па» звичайним лампам розжарювання та замініть їх на енергозберігальні лампи.
✔ Не ставте гарячі страви у холодильник. Це збільшує споживання електроенергії, а ще ваш вірний друг може вийти з ладу. Також не відкривайте надовго дверцята холодильника — збільшиться інтенсивність його роботи, і нагріватиметься дуже швидко. Також вам потрібно регулярно розморожувати холодильник: лід на стінках збільшує енергоспоживання аж на 15-20%.
✔ Встановіть температуру користування бойлером на позначку 50-60 градусів щоденно. Спеціалісти радять разово протягом тижня підвищувати температуру до 90 градусів на кілька годин, щоб у баку не з’явилися бактерії.
✔ На уроках фізики доцільно провести практичну роботу, в якій діти розраховують енергоспоживання електроприладів протягом тижня та встановлюють вартість за споживання електроенергії ними. До речі, деякі приклади, про які ми говорили вище, запропонували саме учні під час виконання практичної роботи.
✔ І найбанальніше, але чи не найважливіше: робіть той «клац» на вимикач світла, коли йдете з приміщення.
Розвінчуємо міфи: акція «Година Землі» —
шкідлива для енергосистеми
Для когось це стане сюрпризом, але тотальна економія також може негативно вплинути на енергосистему нашої країни. Не потрібно приймати участь у акції «Година Землі». Якщо всі користувачі одночасно вимкнуть світло, — в електросистемі може статися профіцит потужностей (надлишок). Саме тому для забезпечення балансу в енергосистемі можуть вимикатися працюючі енергоблоки. А потім після години без світла різке та майже одномоментне включення всіх абонентів в мережу також негативно вплине на енергосистему.
Будь у курсі
ТОП-7 приладів-пожирачів електроенергії
Список приладів-«ненажер» склав керівник компанії YASNO Сергій Коваленко.
В топі — електроплити, праски, фени та електрочайники.
Електроплита
споживає близько 3,5 кВт за годину
Праска
≈ 2,2 кВт за годину
Фен
≈ 2,2 кВт за годину
Електрочайник
≈ 2,2 кВт за годину
Обігрівач
≈ 2,0 кВт за годину
Бойлер
≈ 2,0 кВт за годину
Пилосос
≈ 2,0 кВт за годину
Електрична
духова піч
≈ 1,6 кВт за годину
Кавова машина
≈ 1,5 кВт за годину
Мікрохвильова піч
≈ 0,8 кВт за годину