Більшість підлітків люблять книги розважальних жанрів: детективи, фантастику, пригоди тощо. Твір до душі — це, звісно, добре, значно краще, ніж читання з примусу. Тим паче багатьох тинейджерів легше зацікавити глибокою книгою про сучасну війну та сьогодення, якщо її написав хтось зі знайомих авторів, а не «живий класик». Зібрали для вас такі книги.
Після:
«Врятувати березень», 2022
У київського таксиста Анатолія Березняка після російського вторгнення в Україну найперше завдання: вивезти з-під бомбардувань дружину Лесю та дітей. Перші дні війни, страхи, сподівання, що все це — на лічені дні. Родина планує перечекати атаки на місто в маленькому селі. Але помиляються: саме сюди раптово заходить російська армія.
Тепер вони пізнають усі загрози окупації, борються за своє життя та гідність, збирають сили, мужність, аби вирватися звідти живими на волю. Коли дитина губиться, переживання сягають апогею. Прислужувати тим, хто руйнує дім та відбирає життя? Ховатися? Боротися?
Це перша книга автора, що написана після вторгнення агресора в Україну. І взагалі перший надрукований твір у часи війни. Він дає змогу осмислити нещодавно пережите багатьма українцями та поговорити про те, як змінюються люди, коли їх намагається знищити ворог. За словами автора, це узагальнення досвіду тих, хто пережив окупацію та звільнення в різних частинах країни. Він не лише збирав матеріали про них, а й спілкувався під час своєї волонтерської діяльності.
До:
детективна трилогія про пригоди
київського восьмикласника Юрка Туряниці
«Гімназист і Чорна Рука», 2016
Юний детектив хоче відновити справедливість та знайти справжнього вбивцю. Адже в злочині звинувачують українського воїна, який цього не робив. Інформація є в загадкового незнайомця Чорна Рука. Самотужки виступати проти бандитів нереально, та наставником гімназиста стає справжній детектив Назар Шпиг.
«Гімназист і Вогняний Змій», 2018
Герої розплутують важку справу: хто підпалює українські історичні будівлі. Підліток під прикриттям вирушає на таємну зустріч бандитів, допомагає у розкритті справи про наркотики та скеровує всі сили на те, щоб врятувати від забуття українську історію.
«Гімназист і Біла Ворона», 2019
Тинейджери працюють разом: Юрко та безстрашна Яна Вогник. Адже ворог у них підступний та небезпечний. Невловима Біла Ворона змушує дітей грати зі смертю, немов «Синій кит». А полює вона в інтернеті на всіх, хто почувається самотнім та недооціненим.
Після:
збірки «Нерозстріляні вірші», 2022 та «Сталеві крила», 2024
Усі поезії авторки стосуються сьогодення, трагедій, які приносить війна, але й одкровень, які приходять в окопах чи після повітряних тривог.
Один з її пронизливих віршів починається так:
«Убивці полюють в Херсоні,
Ховайтесь в свої оселі,
В рашистському легіоні
Кати вже хмільні й веселі»
А завершується звертанням до всіх, хто в окупації:
«Над обрієм зійде сонце,
Розваляться вщент катівні,
Хутчіш зачини віконце.
На ньому поправ фіранку,
В підвалі хай спить родина…
Прошу: доживіть до ранку,
З ним прийде і Україна».
У блозі поетки та письменниці навіть є Муз на ім’я Ясь, що носить форму захисника України та веде записи. «Поки Оксана плете маскувальні сітки для наших військових, я шепочу їй, як та про що можна написати, а вночі та рано-вранці починається магія слова. Борімося — поборемо! Віримо в ЗСУ, пишемо і читаємо українське разом!»
До:
фантастичний роман «Ліс на межі», 2021
Ця книга нагадує казку, але для дорослих, з підтекстами та уособленнями. Учениця ліцею Ліна, яка потерпає в школі від булінгу та не може знайти спільної мови з батьками, ладна опинитися де завгодно. Ліс на межі — якраз місце для тих, хто дійшов до межі, втратив надію, хоче знайти самого себе.
Тут є майже казкові Кіт та Ворон, але також русалки, вовкулаки, хижі звірі, невідомі істоти та загадкова жахлива Незнайомка. Загинути, опинитися за межою, де з людиною стається щось неймовірне, чи знайти вірний шлях? Усе залежить лише від юної героїні.
Після:
«Пряма мова. Хроніки захисту», 2024
Дванадцять реальних історій із фронту, які авторка дізналася від захисників та захисниць. Причому на передову вона регулярно їздить сама як волонтерка та репортерка. Чоловіки та жінки, молоді та похилого віку, з різними характерами та життєвим досвідом. Музиканти, священники, актори, вчителі у довоєнному житті… Декого з них вже немає в живих. Але ці історії — не про втрати, а про силу, міць духу та вміння радіти життю навіть в окопах.
До:
підліткові оповіді
«Пси, що привчають людей», 2021
Ця книжка до початку повномасштабної збройної агресії рф так само про війну, хоча й значно ближча до юних читачів. Вона розповідає про початок російсько-української війни у 2014 та надалі очима тинейджерів. А точніше хлопців та дівчат із прифронтових зон на сході України, які розповідають про сидіння в підвалі, опанування домедичної допомоги, труднощі у стосунках з однолітками та силу дружби. У книзі чимало близьких усім підліткам викликів, попри обстріли та інші прикмети війни, а також постає тема доброго ставлення до чотирилапих.
Після:
«Небратні», 2022
Передрук книжки, що була написана ще 2015 року, але як ніколи актуальна. Твір присвячено протистоянню України та росії за останні 400 років. Огляд починається від часів Хмельниччини та детально розповідає про Революції Гідності, окупацію Криму, АТО. Книга розвіює фейки та розкриває механізм російської пропаганди, висвітлює спроби перемогти в інформаційному просторі. Корисна кожному українському старшокласнику, що прагне розвинути критичне мислення.
До:
фантастична дилогія
«Не озирайся і мовчи», 2017
та «Доки світло не згасне назавжди», 2019
Історія підлітка Марка Грозана, який потерпає від булінгу, та дівчинки Соні з родини у складних життєвих обставинах. У спробі втекти від реальності вони випадково дізнаються секрет ліфта, що може доставити в паралельний світ, потойбіччя. Час там ніби зупиняється, а мертві продовжують існувати в загальмованому стані. Тинейджери стикаються із суворим вибором: боротися з насиллям чи бути байдужими, але в безпеці. Вони знайомляться з історіями людей, які не змирилися із втратами рідних та штучно утримують їх. Це образ минулого, яке треба відпустити, інакше воно поглине тебе. Автор доступною мовою розповідає юним читачам про цінність життя, часу, свободи.
Друга історія — про одинадцятикласницю Руту. Її хлопець випадково вбиває нареченого її старшої сестри. Дівчина магічним способом може виправити ситуацію, але тоді доведеться сплатити високу ціну. Кілька разів вона переграє цю історію і робить дорослі висновки.
Автор застосував цікаві способи залучення тинейджерів до читання. Через Facebook можна навіть поспілкуватися з чат-ботом, який відповідає від імені Марка Грозана. До другої книги є безкоштовний додаток, який демонструє доповнену реальність. Це мапи міста, ілюстрації, герої, що оживають, навіть щоденник однієї з героїнь.