Який стиль обрати вчителю для уроків — діловий чи повсякденний? Костюм або спідниця-олівець чи все ж краще джинси та зручний светр? Ми спробували розібратися в цьому питанні. І дізналися у фіналістів національної премії Global Teacher Prize Ukraine про секрети їхнього стилю. А за неймовірний діловий одяг для зіркових вчителів дякуємо партнеру премії — мережі магазинів Arber.
Віддаю перевагу діловому стилю
Вчитель початкових класів із Кам’янського Андрій Олійник однозначно обирає діловий стиль, що надає йому впевненості та комфорту. До того ж учні беруть з нього приклад: часто хлопці приходять до школи з краватками-метеликами.
«Колись я прийшов до школи в спортивному костюмі та кросівках. Здивуванню дітей не було меж. Перше питання, яке вони мені поставили: «Андрію Вікторовичу, Ви захворіли?» Саме тоді я зрозумів, що спортивний костюм більше не вдягну на уроки.
Проте фіналіст підкреслює, що все індивідуально. Кожен має сам обрати той одяг, у якому йому буде найкомфортніше працювати.
Повсякденний стиль — це золота середина
Вчитель історії з міста Благовіщенське Олександр Чучаєв обирає стиль згідно з розпорядком дня. Оскільки він ще й директор школи, то часто вдягає діловий одяг, щоб гідно представляти свій заклад. Головна вимога до одягу — можливість зручно, швидко та мобільно виконувати різні функції.
«Найчастіше я обираю стрейчеві кольорові сорочки або білу футболку під кежуал-піджак у поєднанні з джинсовими штанами чорного або темно-синього кольору та кросівками. Я невибагливий в одязі і поза школою віддаю перевагу спортивному стилю», — розповідає Олександр.
У школі фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2020 не вимагає дотримуватися класичного стилю ні від вчителів, ні від учнів. Він переконаний, що одяг повинен допомагати в роботі, а повсякденний стиль — саме та золота середина, адже поєднує в собі легкий кежуал зі строгим класичним стилем.
Намагаюся розбавляти діловий стиль незвичними речами
«На початку кар’єри мені не подобалося вдягатися офіційно. Але одного разу, коли я ще студенткою підробляла в школі, до класу зайшла заступниця директора, яка мене ще не знала, і запитала: «Дівчино, ти чого пишеш на дошці? І де ваша вчителька? Чого її немає на уроці?» Тоді я зрозуміла, що в широкому светрі та джинсах мало чим відрізняюся від моїх учнів. Тому почала носити більш діловий одяг, але з елементами жіночності», — коментує свій вибір учителька англійської мови з міста Суми Вікторія Ломака.
Вона вважає, що діловий стиль не повинен бути сірим та безликим. Саме тому додає до вбрання аксесуари: брошку, намисто, хустинку. Це дає їй змогу одночасно почуватися впевнено та виражати свою індивідуальність.
Обираю вільний одяг без всіляких стандартів
А от у вчителя із Житомирщини Миколи Тарасюка інша думка. Він вважає, що костюм водночас надає вчителю статусу і підкреслює його приналежність до системи. Микола зазвичай обирає повсякденний одяг, у якому почувається вільно й зручно. Джинси, теніски та сорочки — основа його гардероба.
«Інколи звертаю увагу на бренди, оскільки це показує, що вчитель у темі. І дітям це подобається», — коментує фіналіст. Але водночас підкреслює: одяг нічого не вирішує. Має значення тільки твій комфорт.
Працювати з комп’ютерами в діловому одязі незручно
«Мені до вподоби вільний та зручний одяг, наприклад джинси і светр. Чому? Постійно маю справу з комп’ютерами, їх треба налагоджувати, працювати з мережевою інфраструктурою, а в діловому одязі це робити незручно», — коментує свій вибір вчитель інформатики з Херсонщини Іван Верещака.
І з ним складно не погодитися. Але для офіційних заходів діловий костюм є незамінним елементом його гардероба.
Зовнішній вигляд має дуже велике значення
Вчителька англійської мови з Маріуполя Людмила Тоцина ділиться своїми секретами вдалого образу. Чистий та охайний одяг, акуратна зачіска, легкий макіяж та ледь відчутний парфум — основні елементи, яким вона приділяє увагу. І обов’язково — охайний манікюр.
«Я вважаю, що одяг повинен бути зручним і стильним. Педагог повинен почуватися комфортно та впевнено, адже кожного дня ми — «на подіумі», — вважає Людмила.
Образ вчителя має значення ще й тому, що треба показувати приклад учням.
«Вони повинні розуміти, що таке дрес-код і для чого він потрібен».
Ношу костюми, але краватку не люблю
Переможець премії Global Teacher Prize Ukraine 2020 Василь Дяків найбільше в одязі цінує простоту. Зізнається: хоча й віддає перевагу класичному стилю, але часто додає елементи спортивного.
«Ношу одноколірні сорочки, костюм, але краватку не люблю. Одягаю її тільки на офіційний захід», — коментує він. Але обов’язковий елемент — яскраві кольори та натуральні тканини. А ще — вишиванка, яка завжди надає сил.
Отже, думки розділилися. Головне одне: в одязі має бути комфортно. Яке вбрання допоможе почуватися зручно й упевнено, ми запитали у стилістки українського бренду Arber.
«Педагог — дуже відповідальна професія, від якої залежить виховання молодого покоління. Тому вчитель особистим прикладом повинен відображати повагу до суспільної моралі та цінностей. Правильний вибір дрес-коду допомагає завоювати довіру учнів, підкреслити свій професіоналізм, створити необхідну для навчального процесу атмосферу.
Діловий дрес-код — це найкращий вибір. Досить мати кілька базових речей, при цьому варто зупинитися на нейтральних кольорах, щоб надто яскравий одяг не відволікав учнів від процесу навчання:
- для чоловіків — піджак, сорочка, штани, кардиган або джемпер — різні комбінації цих речей допоможуть створити кілька відповідних образів. Щоб зробити образ завершеним, можна підібрати аксесуари;
- для жінок — сукня, блузка, штани, спідниця, піджак або джемпер. Моделі не обов’язково повинні бути строго класичними, але важливо дотримуватися певних правил щодо довжини, глибини вирізу і ступеня прилягання одягу. Все повинно бути в рамках пристойності: довжина спідниці, сукні — до середини коліна, силует не дуже обтислий, виріз не дуже глибокий. Можна додати модні деталі, підкресливши свою індивідуальність стильними аксесуарами».
Як бачимо, суворих правил тут немає. Головне одне: щоб кожен день одяг приносив задоволення.