«Деякі країни закрили школи раніше, ніж торгові центри», — Андреас Шляйхер

Освітній гуру, філософ та засновник міжнародного дослідження PISA Андреас Шляйхер виступив на Вчительському технічному саміті Т4. Це одна з найбільших освітніх конференцій у світі — цьогоріч у ній взяли участь близько 45 тисяч онлайн-учасників. Директор з питань освіти та навичок Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) пан Шляйхер поділився з глобальною аудиторією міркуваннями про стан освіти через рік після початку пандемії COVID-19. «Освіторія» записала найцікавіші тези з його виступу.

Деякі країни взагалі не закривали початкову школу на карантин

Андреас Шляйхер порівняв дані понад 30 країн за минулий рік і дійшов цікавого висновку: рівень закриття шкіл аж ніяк не залежав від рівня захворюваності на COVID-19. Він залежав від здатності освітньої системи швидко адаптуватися до змін. Так, наприклад, у Данії, Німеччині, Норвегії школи були закриті всього близько місяця. А Швеція практично взагалі не закривала початкову школу, хоча учні середньої і старшої школи не відвідували навчальні заклади понад два місяці. Водночас у таких країнах, як Колумбія та Коста-Ріка, був втрачений майже весь навчальний рік.

«Країни, де цінують освіту, це країни, що мають високофункціональні освітні системи, в яких очікується, що освіта буде в пріоритеті, — говорить Шляйхер. — Деякі країни закрили свої школи раніше, ніж торгові центри. Натомість у державах, що дбають про своє майбутнє і цінують освіту, такого не було».

За даними дослідження, країни, чиї освітні системи так чи інакше впоралися з пандемією, застосовували різні форми дистанційного навчання:

  1. Інтернет-платформи;
  2. Готові рішення, які давалися учням додому;
  3. Телебачення;
  4. Мобільні телефони;
  5. Інші засоби.

Можна говорити багато про те, що не було зроблено під час пандемії, але варто бути вдячними за ті зусилля, які були докладені по всьому світу, щоб запровадити нові технології та забезпечити тяглість навчання, вважає Андреас Шляйхер.

Учні із заможних родин швидко адаптувалися до змін, із бідних — ні

Годі дивуватися, що учні з родин з високим рівнем достатку швидко адаптувалися до змін у навчанні, які принесла пандемія. У них були технічні засоби, доступ до інтернету, підтримка вчителів та батьків. Водночас їхні однолітки з бідних родин, які і до пандемії були в гіршому становищі, опинилися у ще скрутнішій ситуації. Тож освітні управлінці по всьому світу, та й суспільства загалом думають над тим, як зменшити розрив у доступі до освіти та відставання в навчанні різних категорій учнів.

«Ця криза різко посилила багато нерівностей в наших освітніх системах і показала суть — ту центральну роль, яку відіграють вчителі, — підсумовує Шляйхер. — Технології самі по собі можуть призвести до нерівності. Технології, застосовані разом з учителями, коли педагоги мають змогу розумно їх використати, можуть стати інструментом для зменшення прогалин у навчанні».

Згідно з даними ОЕСР, понад 70 % країн наразі роблять певні кроки, щоб зменшити відставання учнів у навчанні. Наприклад, запроваджують додаткові заняття під час канікул, на вихідних або в рамках навчального тижня, іноді залучаючи на допомогу вчителів на пенсії.

Проте Шляйхер ставить риторичне питання: «Чому нам потрібна була пандемія, щоб звернути нашу увагу на рівний доступ до освіти?»

via GIPHY

Вчитель майбутнього — дизайнер педагогічних рішень

Під час пандемії вчителі стали не лише тими, хто навчає, а й тими, хто навчається, зокрема опановує нові технології. Їм належали найбільш вдалі рішення, як проводити уроки дистанційно, як підтримувати інтерес учнів онлайн та як оцінювати успішність. На думку дослідника, ця тенденція збережеться й надалі.

«У майбутньому не школи купуватимуть технології, — вважає Шляйхер. — Майбутнє за тим, що вчителі та вчительські спільноти справді стануть дизайнерами педагогічних рішень технологічної доби. А також прийматимуть рішення, які саме технології їм потрібні».

Він повторив поширене переконання, що технології не зможуть замінити вчителів. Адже технології можуть доповнити роботу хорошого вчителя, але не працюють без нього. У процесі передачі знань технології ще довго не зможуть перевершити вчителів. І пандемія показала нам це: вчителів почали більше цінувати. У майбутньому вчительство — перспективна професія, в яку приходитиме все більше професіоналів.

А вигорають вчителі, згідно з даними опитування, не від дітей, а від непотрібної адміністративної роботи, яка немає нічого спільного з вихованням. І тут з паном Шляйхером погодяться тисячі освітян, у тому числі в Україні.

Пандемія — шанс позбутися непотрібного в освіті

Що викладати, а що можна пропустити? Над цим питанням думають вчителі по всьому світу, які працюють в умовах дистанційного навчання і намагаються адаптувати до нових реалій свої навчальні плани.

«Я дійсно вважаю, що ми повинні скористатися пандемією, щоб позбутися зайвих речей, як-от відтворення змісту мертвого предмета, — закликає освітній філософ. — Я думаю, ми повинні подивитися на ті можливості, які в нас є. У нас є для цього час. Запитайте вчителів, які знання, навички, підходи, цінності найбільше матимуть значення в майбутньому і як нам спрямувати свою енергію на те, щоб їх розвинути».

За минулий рік учні отримали дуже багато знань онлайн, однак глибина цих знань залишилася низькою. Краще вчити менше, але глибше — переконаний дослідник. Не потрібно зосереджуватися на одній лише математиці, хоч вона й посідає значне місце в заснованому ним дослідженні PISA:

«Що мене справді турбує, коли люди говорять, що ми повинні «надолужити»: мовляв, давайте сконцентруємо всю нашу увагу на математиці, природничих науках та читанні. Ні, давайте дивитися на ті можливості, які дає позакласна робота, на досвід соціального, культурного навчання. Я справді вважаю, що це те, з чого великою мірою складатиметься майбутнє. Чи здатні учні бачити світ з різних точок і перспектив? Чи цінують вони різні способи мислення, чи вміють взаємодіяти з людьми, які відрізняються від них? Ми не повинні втрачати з поля зору ці цілі. Це буде затята дискусія, але це стосується й інших сфер. Майбутнє буде іншим, ніж ми звикли уявляти його до пандемії».

Повний виступ Андреаса Шляйхера англійською мовою можна подивитися на сторінці групи T4 Education & Our World у Facebook.

Поділитися цією статтею