Дев’ять ідей, як відсвяткувати перший дзвоник

Шкільна лінійка/квест/екскурсія завершені. Позаду перші уроки. Як батькам провести решту першого шкільного дня з дитиною, щоб вона відчула справжнє свято? На думку шкільного психолога Віри Волощенко, відзначати День знань слід не лише з першокласниками. Проте не застіллями, а цікавими справами.

1. Перезнайомити однокласників

Якщо йдеться про першокласників, найочевидніше завдання: познайомити їх між собою. Тож добре було б батькам домовитися та запросити всіх або групами в кафе, на пікнік, до когось у гості. Вистава, концерт, розважальний центр не підійдуть, адже діти мають говорити і діяти, а не ставати глядачами. Запропонуйте намалювати «візитівки»: щось про себе, свої захоплення, улюблені іграшки, мультики.

Влаштуйте ігри-«криголами», щоб назавтра вже щось знали одне про одного. Наприклад:

  • «Дзеркало»: у парах повторюємо міміку та рухи.
  • «Крижинка/картопелька»: передаємо по колу м’яч, який за наказом ведучого стає то гарячою картоплею, то крижинкою, то залишається м’ячиком. Відповідно об’єктом можна чи гратися, чи відігрівати, чи швидко перекидати.
  • «Поросята та кошенята»: кожному гравцю на вухо ведучий шепоче назву тварини, на яку той «перетворився». Усі зав’язують очі, а далі — нявчать, хрюкають та видають інші звуки, які їм притаманні, та мають на слух знайти «родичів».
  • Можна влаштувати шоу мильних бульбашок, показувати фокуси.

2. Зробити тематичний солодкий стіл

Для першокласників зазвичай влаштовують пишні посиденьки, де збираються дорослі. Навряд чи дитині достатньо радісно. А в інші роки початок навчального року вже не відзначають. Утім, не важко кожного року робити смачні подарунки учню та його друзям. Дитина відчуватиме, що завершення канікул «компенсується» не лише зустріччю з однокласниками, а що це свято для родини. Можна зробити тематичні солодощі: будь-які пироги або тістечка «картопля» декорувати під олівці, гумки, лінійки. До речі, у столиці є кондитерські, які виготовляють такі солодощі у вересні.

3. Взяти відеоінтерв’ю у школяра

Цікава ідея — щороку 1 вересня записувати відео, під час якого ставити дитині однакові питання. Згодом змонтувати разом, і колись вся родина із задоволенням передивлятиметься, як дорослішав син чи донька. Ще одна мета такого «інтерв’ю» — проговорити побоювання, очікування, мрії на цей шкільний рік. Варіанти цієї ідеї: завести фотоальбом-книгу про шкільні роки. Записувати туди, домальовувати та вкладати фото 1 вересня. Можна також зробити цілу домашню фотосесію з перевдяганнями — підійде одяг дорослих та всілякі відрізки тканини, стрічки, що допоможуть створити образ. Якщо є час та бажання, можна щороку 1 вересня робити костюмоване фото у фотостудії. Тоді ви згадуватимете, як першокласник-зайченя ставав супергероєм з 3-А, ніндзяго-п’ятикласником, Джеком-горобцем, що розпочав 8-й клас, та випускником-Дракулою.

4. Влаштувати вечір спогадів

Це добре поєднати з попереднім пунктом. Коли з’ясуєте, що щось непокоїть дитину, переконайте, що і вам було страшно йти до школи інколи. Покажіть синові чи доньці свої шкільні фотографії, зошити або книжки тих років, а якщо нічого не збереглося — хоча б яскраво розкажіть про своє навчання.

Історія про розіграші однокласників або чесна розповідь про розбите вікно дасть юному школяреві можливість перейнятися шкільною атмосферою куди краще, ніж будь-які повчання, які він пропустить повз вуха. Не забувайте про смішні та позитивні моменти: успіхи на уроках праці чи враження від «живого кутка» мотивують краще, ніж «правильні» слова. «Вечір» запам’ятається ще яскравіше, якщо запросити в гості свого однокласника та разом згадати шкільні роки.

5. Сходити на веселий майстер-клас

Індустрія розваг для дітей — популярна і породжує моду на певні забави. Найпростіше — піти на атракціони або до розважального центру, куди зазвичай просяться діти. Але ці галасливі місця не дадуть поспілкуватися, перевантажать дитину враженнями. Пам’ятайте, що завтра дитині на навчання. Тож краще обрати творчий майстер-клас, який у новинку всім членам сім’ї: валяти смішні сувеніри з вовни, готувати суші, малювати.

Нехай дитина побачить батьків «учнями» і разом з ними опанує щось цікаве. Є ще й такий нюанс: часто навчання порівнюють з роботою. Добре б привчити, що це — сам по собі цікавий і творчий процес. Тож святкування повинно мати відтінок навчання, креативу, а не безцільної розваги. Інакше дитина вирішить: «Розвага — головне в житті, а навчання і праця — спосіб заробити розвагу».

6. Відвідати Місто професій

Ще один варіант «про працю» — різні заклади, де діти грають у доросле життя. Попрацювати на тій чи тій посаді, отримати зарплату, відкрити рахунок у банку, придбати щось у магазині — цей досвід пасує до першовересневого настрою.

Можна розповісти про те, скільки часу і що саме слід вчити, щоб отримати ту чи ту професію. Підкресліть, що дитина з початком навчання у школі дорослішає, наближається до бажаної професії. Наступного дня можна обіграти це: проводжати дитину не до школи, а до офісу, а ввечері запитати, які враження та поради вона заробила за день.

7. Стати «учнем» підлітка

А як відзначати початок навчального року з підлітками? Адже вони вважають за краще посиденьки з однолітками допізна. Підліток не завжди готовий веселитися з батьками, та й не завжди вважає 1 вересня святом, але приємно здивується, якщо ви зацікавитеся його хобі в цей день. Хай покаже, як складати реп, писати фантики або навіть проходити 40-й рівень улюбленої комп’ютерної гри. У жодному разі не критикуйте в цей день захоплення тінейджера. Ідея в тому, щоб помінятися місцями: хай дитина відчує себе наставником, а ви отримаєте новий досвід.

8. Відсвяткувати… Новий рік

Можна згадати про те, що колись для наших пращурів саме 1 вересня було початком нового року. Хай це буде осіння міні-версія. Фруктовий салат замість олів’є, прикрашений кактус замість новорічної ялинки, Дід Мороз, який подарує морозиво та «розтане» (адже ще спека). А ось загадати бажання і навіть записати їх можна по-справжньому: ще один приємний спосіб з’ясувати очікування та намітити цілі.

9. Привітати батьків

Робити на 1 вересня батькам подарунки? Чому б і ні! Адже в них теж починається навчальний рік, сповнений домашніх завдань, батьківських зборів та думок про школу. Ідеться не про першачків та не про старшокласників, які самостійно вчаться. Звісно, це не має затьмарити свято самої дитини, але якщо, скажімо, тато допоможе сину привітати маму, яка зазвичай допомагає готуватися до уроків, буде чудово. Можна зробити листівку чи зібрати букет з осіннього листя — достатньо символічного знаку уваги.

Поділитися цією статтею