Чи замінять роботи вчителів? Чи ефективне онлайн навчання? Чому праця вчителя недооцінена в багатьох країнах? Ці та інші складні запитання ще до повномасштабного вторгнення ми поставили штучному інтелекту Jasper.ai. Не тому, що люди не здатні дати на них відповіді. А тому, що освітян завжди цікавлять інновації. Тож що думає Jasper.ai ми записали та переклали українською. Далі пряма мова штучного інтелекту.
Чи замінять роботи вчителів?
Немає доказів того, що роботи замінять шкільних вчителів в осяжному майбутньому. Попри певні успіхи роботизованого репетиторства, воно обмежується окремими предметами і не таке ефективне, як людське викладання.
Ефективність навчання під керівництвом людини була підтверджена численними науковими дослідженнями. Наприклад, дослідження, опубліковане в журналі Science, показало, що учні, у яких був учитель з високим рівнем знань з математики, з більшою ймовірністю покращували свої математичні навички, ніж ті, у кого був учитель із низьким рівнем знань. Це свідчить про те, що людська взаємодія має важливе значення для навчання учнів таких предметів, як математика.
Людська взаємодія є цінною і для раннього розвитку дитини. Наприклад, дослідження показало, що коли дітям у дитячому садку та першому класі давали домашнє завдання за допомогою комп’ютерної програми, вони значно гірше справлялися з розумінням прочитаного та математикою, ніж діти, яким давали домашнє завдання для виконання з репетитором.
Дослідники дійшли висновку, що комп’ютерна програма не є ефективною заміною людині-вихователю, оскільки не може забезпечити той самий рівень персоналізованої уваги та зворотного зв’язку, який є життєво важливим для когнітивного розвитку маленьких дітей. Це дослідження підкреслює важливість взаємодії людей для ранньої освіти. Тому малоймовірно, що роботи замінять шкільних вчителів у найближчому майбутньому.
Чи є ефективним онлайн-навчання?
Існує низка досліджень, які показують, що онлайн-навчання є ефективнішим, ніж традиційне очне. Мета-аналіз досліджень онлайнового та змішаного навчання виявив, що «72 % досліджень підтверджують значний позитивний ефект онлайн-навчання порівняно з традиційним навчанням із середнім ефектом 0,73».
Однією з причин, чому онлайн може бути ефективнішим, є те, що він дозволяє учням краще контролювати процес навчання. Було виявлено, що це посилене відчуття контролю підвищує мотивацію та залучення у процес навчання, що, своєю чергою, дає кращі результати. Крім того, онлайн-класи забезпечують більш персоналізований досвід навчання, що може бути особливо корисним для студентів, яким важко працювати в традиційних умовах.
Ще одне дослідження, опубліковане в журналі «Комп’ютери та освіта», показало, що студенти, які проходили онлайн-курси, перевершували тих, хто проходив традиційні курси, з точки зору оцінок. Дослідження також виявило, що студенти, які проходили онлайн-курси, з більшою ймовірністю виконували курсову роботу вчасно та відчували себе більш залученими в процес навчання, ніж ті, хто проходив традиційні курси.
Як мотивувати учнів?
Найкращий спосіб мотивувати учнів — це створити середовище, в якому вони почуватимуться автономними (контролюватимуть власне навчання), компетентними (здатними виконувати поставлене завдання) і спорідненими (пов’язаними з чимось більшим, ніж вони самі). Це передбачає надання учням можливості вибору, точного та своєчасного зворотного зв’язку та взаємозв’язок між їхніми інтересами і здобутими знаннями.
Також мотивації сприяє:
— Ефективний зворотний зв’язок, який є конкретним і описовим (а не просто говорити «хороша робота» або «ви робите це неправильно»), щоб допомогти учням зрозуміти, що їм потрібно зробити, щоб покращити результати.
— Складні, але досяжні цілі, як правило, більше мотивують, ніж надто легкі або надто складні.
— Створення позитивної атмосфери в класі, де учні почуваються комфортно, ризикуючи та роблячи помилки.
Чому в багатьох країнах професія вчителя низько оплачується?
Проблема полягає не лише в тому, що вчителі отримують низьку зарплату в багатьох країнах. А й у тому, що професія вчителя розглядається як робота з низьким статусом.
Існує велика кількість наукових досліджень, які постійно доводять, що статус роботи впливає на те, скільки людям платять за її виконання. Наприклад, робота, яка вважається брудною, небезпечною або важкою, як правило, оплачується нижче, ніж робота, яка вважається чистою, безпечною та легкою.
У нашому суспільстві протягом тривалого часу вчителі вважалися такими, що мають низький статус, оскільки робота часто сприймалася як рутинна та нудна з невеликими можливостями для творчості чи особистого самовираження.
Дослідники проаналізували дані з усього світу та виявили, що в середньому вчителям платять приблизно 60 % від того, що заробляють професіонали з аналогічною освітою. Крім того, зарплати вчителів не встигають за зростанням вартості освіти чи збільшенням попиту на навчання.
Які ключові фактори високоякісної освіти?
Багато учнів відчувають, що вони відвідують школу лише для того, щоб скласти іспити, отримати хороші оцінки, а потім вступити до університету. У сучасному світі вчитель має допомогти учням усвідомити, що в житті є щось більше, ніж просто високі оцінки та навчання в престижному виші.
Технології та наука. Одним із факторів якісної освіти є використання наукових досліджень. Ними слід послуговуватися для визначення методів навчання. Ще одним фактором якісної освіти є використання технологій. Технології можна використовувати для покращення викладання, а ще — для персоналізації навчання для кожного учня.
Любов до навчання та відкриттів. Також роль учителя у сучасному світі полягає в тому, щоб виховувати у своїх учнів любов до навчання та відкриттів. Хороший вчитель розуміє важливість наукових досліджень і заохочує своїх учнів шукати нову інформацію та дізнаватися про те, як її можна застосувати для покращення світу навколо них. Він також допомагає учням розвивати навички критичного мислення, щоб вони могли поставити під сумнів загальноприйняту думку та приймати обґрунтовані рішення щодо власного життя.
Комфортне середовище. Хороший вчитель завжди ставить на перше місце потреби своїх учнів і прагне створити сприятливе навчальне середовище, де всі учні почуватимуться комфортно та рухатимуться до повної реалізації свого потенціалу.
Розвиток власної точки зору. У сучасному світі вчитель відіграє життєво важливу роль у навчанні учнів не лише в академічному плані, а й у розвитку власної унікальної точки зору та філософії життя. Він допомагає учням знайти свій голос і спонукає їх думати самостійно. І надихає навчатися все життя. Тобто у сучасному світі вчитель має виконувати більш філософську роль на додаток до своїх традиційних викладацьких обов’язків.