Чи писати про глінтвейн у підручнику для 3-го класу?

Зображення: https://ua.depositphotos.com/

Із дітьми якого віку в школі слід говорити про алкоголь та паління, а головне — у якій формі? Як знайти золоту середину? «Освіторія» запитала про це психоаналітика Марію Гончаренко, а також звернулася до досвіду інших країн: щось може стати в пригоді школам України, а щось не вписується в наші традиції.

Вчитися змалечку гідно відмовлятися

Днями один з наймолодших в Україні директорів шкіл 27-річний Дмитро Ламза написав у соцмережах, що йому соромно за одне із завдань у підручнику «Я досліджую світ», 3-й клас (автори О. Волощенко, О. Козак, Г. Остапенко).

Ось як воно звучить: «На вершині гори Ігор змерз. Його товаришка Ліза запропонувала зігрітися, як це роблять інколи дорослі, спробувавши глінтвейн — напій, що містить алкоголь. Як має вчинити Ігор? Змоделюйте поведінку дітей».

Педагог пише, що не знає, як пояснювати учням, що таке глінтвейн та чому діти хотіли його пити. Дискусія в соцмережах щодо цього не вщухає досі.

З методичних рекомендацій до проведення цього уроку можна дізнатися, що вчитель мав би детально обговорити цю складну життєву ситуацію («якщо запропонували алкоголь»), відпрацювати моделі поведінки під наглядом дорослих, попросити поміркувати, як гідно відмовитися, подискутувати над різними ввічливими варіантами.

Очікувані результати від такого навчання, зокрема:

«Учень/учениця

  • здатний/-а відмовитися від пропозиції, зокрема щодо вживання алкоголю, тютюну, інших небезпечних речовин;
  • обґрунтовує свій вибір щодо здорової поведінки та уникнення вживання алкоголю, тютюну, наркотиків;
  • розрізняє дозволені та заборонені для вживання речовини;
  • визначає альтернативи шкідливим звичкам (наприклад, ігри з друзями, заняття спортом, хобі)»

Чому саме цей напій

Автори вважають ситуацію реальною, сучасною та відповідною віку, адже дітям у 8-9 років не пропонуватимуть випити пиво в компанії, не дозволять придбати спиртне в магазині, а ось на гірському курорті глінтвейн можуть продати. І навіть якщо цього не станеться, діти чують аромати прянощів під час такого зимового відпочинку або на різдвяних ярмарках і розпитують батьків про напій.

На думку авторів, завдання якраз мало зменшити кількість таких питань, навчити дитину, що глінтвейн може бути алкогольним і шкідливим для дитячого організму, а також дати варіант безпечного напою — того самого глінтвейну, але безалкогольного, із соку та прянощів. Є методична порада приготувати такий напій у школі та почастувати третьокласників, щоб цей досвід залишився в пам’яті.

Психотерапевт: «Підлітки вже не слухають поради»

На думку психоаналітика та автора тренінгів для підлітків Марії Гончаренко, обговорювати шкідливі звички за допомогою проблемних питань, дискутувати, відпрацьовувати правильну поведінку в небезпечних ситуаціях — це і сучасно, і корисно. Чимало батьків переконані, що розмовляти про ці теми варто не раніше підліткового віку, коли вони стають гостро актуальними. Мовляв, якщо в компанії сина чи доньки почнуть пити пиво чи «енергетики», тоді й пояснимо, що це шкідливо. Але такі дорослі не розуміють, що для підлітка поради друзів раптом стають більш значущими, ніж батьків, які б гарні стосунки у вас раніше не були. Сподівання, що дитина буде слухатися у 13 років так само, як у 9 — головна помилка батьків. Тому і стільки скарг: сина чи доньку немов підмінили. Свідомим батькам варто розуміти, що в підліткові роки дитина залишається з тим багажем, який ви дали їй раніше. За період початкової школи учень має навчитися спочатку «на автоматі», а потім все більш виважено відмовлятися від пропозицій випити чи покурити. Тож розмовляти про це варто своєчасно, і приклад, на думку експертки, цілком доречний.

Завдання не призначене для самостійного виконання чи виконання вдома з батьками. Піктограма поруч з завданням означає «Групова робота», яку мають зробити у класі.

Тим паче, що ця ситуація йде в контексті аналогічних завдань до сусідніх тем. Наприклад, що треба робити, коли ненароком влучив м’ячем у перехожого. Як можна уникнути небезпечних ситуацій? Або ж чи можна, якщо нездужав, випити пігулку, яку пропонує однокласник?

Про «зігрітися» варто обережніше

Але є кілька нюансів, які потрібно було б врахувати, щоб у дитини не формувалися негативні стереотипи. По-перше, замість «як роблять інколи дорослі» доречніше було б «як роблять деякі дорослі». Тобто, не прирівнювати алкоголь до «напою для всіх дорослих».

Інший делікатний момент, який важливо врахувати вчителям під час уроку, а ще краще було б прояснити в самому завданні: на морозі можна зігрітися гарячим напоєм, і це природно (скажімо, какао або чаєм). І саме пропозиція про гарячий алкогольний напій дитина має зустрічати рішучим «ні».

Ідеться про те, що без цієї дрібниці учні можуть вважати, що зігріває саме алкоголь, хоча його дія на організм насправді призводить до ще більшого охолодження через певний проміжок часу. Цей міф, який часто вважають за правду дорослі, можна розібрати з дітьми згодом, коли вони вже зрозуміють роботу серцево-судинної системи. У 8-9 років важливо лише не закласти асоціацію «холод» — «зігріє алкоголь».

Як розмовляють з учнями про алкоголь в інших країнах

У США починають профілактику з дитсадка

У дослідженні на замовлення Національного інституту протидії зловживанню наркотиками ідеться про те, що цікавість до теми алкоголю та сигарет значно збільшується якраз у період переходу з 2-го до 3-го класу, особливо в хлопчиків. Вдруге ця тема стає надзвичайно цікавою під час переходу з 5-го до 6-го класу. Про алкоголь і тютюн дізнаються в однолітків, гуглять, вивчають рекламу, яка дітям не адресована.

Курс «Навчання життєвих навичок» включає 24 уроки на рік про запобігання вживанню тютюну та алкоголю серед учнів 3-5-х класів (8-11 років). Американське дослідження ефективності такого навчання для понад тисячі учнів із 20 шкіл довело: серед тих, хто його проходив, у підлітковому віці на 61% нижча поширеність куріння та на 25% — вживання алкоголю. Також вчені визнали, що найоптимальніше проводити таке навчання саме в початковій школі, бо тоді ще важлива думка батьків та вчителя.

На уроках влаштовують дискусії, інструктаж, демонстрацію правильної поведінки та моделювання проблемних ситуацій. Серед проблемних питань, наприклад, такі: чи завжди слід робити те, що просять дорослі? Чи правда, що ті, хто курить, мають більше друзів? Як відмовити так, щоб не образити? Коли я говорю «ні», а мовою тіла демонструю «так»? Що в компанії друзів — неписані правила, а що — мій власний вибір?

У школах США з «нульового» (вік дитсадка) до 4-го класу (9-10 років) 8 тижнів на рік діє програма Apple A Day, що внесена до американського Національного реєстру програм та практик, які базуються на фактичних даних. Її завдання — зміцнювати навички стійкості для запобігання зловживанню психоактивними речовинами. Тут передбачені і тематичні спортивні ігри, і тиждень червоної стрічки проти залежностей, і завдання з повсякденного життя, які діти мають розв’язувати. 10 років тому в США обговорення цієї програми стосувалося не того, що такі заняття розбещують дітей, а навпаки, що юні школярі надто суворі до шкідливих звичок. Батьки скаржилися, що в першому класі дітей просять, наприклад, знайти речовини, що викликають залежність, серед слів «солодощі», «алкоголь», «цигарки», «фрукти», «наркотики», «соки» тощо. Або вчитель замість води поливає спиртним рослину і демонструє, як їй це шкодить. Після таких уроків, бувало, малеча запитувала батьків, чи не страждають вони на алкоголізм, бо раз на тиждень вживають пиво або вино, чи не треба їм до лікаря. Утім, більшість дорослих погоджувалася, що такий перегин краще, ніж підлітковий алкоголізм.

У Британії пропонують комп’ютерні ігри

Тут теж вважають, що починати слід з 3-4-х класів (із 7-9 років), оскільки більш ніж половина юних британців ще до завершення початкової школи куштують алкогольний напій. Але завдання вчителі ставлять перед собою складне: навчити здорового способу життя, але не вчити, що алкоголь — лише погано. Тому в початковій школі досліджують, як спиртні напої використовувались як анестетики в медицині, як люди в минулі епохи по-різному ставилися до алкоголю. Дітям дають купу інформації, скажімо, про податки на напої, про нормативи вина, які можна спожити дорослим і це не вважатиметься зловживанням.

Британську систему профілактики у школі критикують за недостатню практичність, окрім програми «Unplugged» (якраз відпрацювання відмови одноліткам та старшим дітям, які пропонують щось шкідливе). Але натомість вчителі радять учням сайти з тематичними іграми. Наприклад, Обережно! Alcohol — вебсайт для дітей 7-11 років. Тут можна відпрацювати навички швидкого прийняття рішень, що британці вважають важливішим за правильні формулювання відмови, адже це гарантія, що дитина просто не розгубиться. На сайті є весела інтерактивна навчальна сторінка і квест із добрими прибульцями, які не знають, що таке алкоголь та цигарки.

Також останнім часом модним у початковій школі стає тренінг «Гра в хорошу поведінку»: одні гравці спонукають порушувати правила, а завдання інших — залишатися спокійними та зосередженими. Хоча про алкоголь там немає ні слова, корисні навички розвиваються.

У Франції та Нідерландах досвід неоднозначний

У країні виноробства своєрідні культурні традиції вживання алкоголю, тож донедавна у французькій початковій школі давали поради, що шокували б наших батьків. Лише у 2008 році у країні заборонили продаж алкоголю особам до 18 років. Дітям розповідали про професію дегустатора, коли вчили сервірувати, йшлося і про келихи для вин тощо. Зараз Франція зробила більший акцент на профілактиці шкідливих звичок, як заведено скрізь у Європі, але все ж основна інформація про те, як це — вживати алкоголь надмірно та недоречно.

У Нідерландах наполягають, що алкоголь — це зло, але частина дорослих обирає його час від часу. Проте методи незвичні для нас. У початкових класах дуже багато шкільних свят, на які запрошують батьків. І на столі пиво та глінтвейн поруч із соками та газованими напоями стоять не через недбалість дорослих, а як принципова позиція. Діти мають розрізняти, що їм можна брати, а що ні, доводити це на практиці. У школі, мовляв, робити правильний вибір за компанію з однолітками легше, ніж удома, де ти часом єдина дитина. Це частина філософії свободи в країні, де легалізовані легкі наркотики. Проте підлітки тут вважають будь-які шкідливі речовини несучасними, не для нового покоління, тож тих, хто хоча б раз спробував наркотики, втричі менше, ніж у США, а алкоголь — вдвічі менше.

Поділитися цією статтею