#Освіторія.Право — наша постійна рубрика юридичних роз’яснень. У ній правник і медіатор Вадим Лавренюк відповідає на спірні, гострі, болючі питання від учителів та батьків. Цього разу поговоримо про онлайн-безпеку дітей. Як налаштувати дитячий гаджет, щоб «дорослий» контент не потрапив на очі дитині? Пояснюємо все про вікові обмеження та правила створення облікового запису дитини.
Консультує
Вадим Лавренюк
Юрист із 17-річним стажем і сертифікований медіатор. Магістр з освітніх, педагогічних наук і менеджменту в інтелектуальній власності. Тренер, консультант та автор тематичних статей і вебінарів. Вадим називає себе «правовим інсайдером», який завжди тримає руку на пульсі поточного законодавства та юридичної практики для учасників освітнього процесу.
— Мамо, тату! Я хочу власний телефон/планшет, щоб на ньому грати в ігри та дивитись відео, — просить батьків дитина, яка навчається в молодшій школі. Батьки думають, трохи пручаються, але все ж купують дитині омріяний гаджет.
Настає мить, коли під час запуску гаджета, перед скачуванням ігор, застосунків та відеоконтенту необхідно зареєструватись або ввести персональні дані.
Цей момент визначає подальшу безпеку користування телефоном чи планшетом. Знаю чимало випадків, коли дорослі, не замислюючись, вводять неправдиві дані про користувача. Наприклад, вказують, що користувачу гаджета — «18 років чи більше». Але чому це вкрай неправильно? Та як почати роботу з родинним гаджетом за всіма правилами, щоб створити обліковий запис Google, який не зашкодить дитині ні зараз, ні в майбутньому?
Правила створення облікового запису Google для дитини
Які існують вікові обмеження для облікових записів Google?
Вікові обмеження, або ж можливість самостійно керувати обліковим записом Google в різних країнах та на різних континентах відрізняються. Приклади вікових обмежень:
- В Україні для керування обліковим записом Google дитина має досягти 13-річчя.
- Азія
Республіка Корея: 14+; В’єтнам: 15+ - Європа
Австрія, Кіпр, Італія, Іспанія та Литва: 14+; Чехія, Франція та Греція: 15+; Болгарія, Німеччина, Угорщина, Польща та Хорватія: 16+ - Південна Америка
Чилі, Колумбія, Перу та Венесуела: 14+
Як використовувати гаджет, якщо дитині не виповнилося 13 років?
Неправдиву інформацію вносити не хочеться, чи не так? Тоді ось яка можливість передбачена для батьків: вони можуть створити обліковий запис Google для своєї дитини віком до 13 років і керувати ним через додаток Family Link, допоки дитині не виповниться 13.
За допомогою облікових записів Google діти офіційно отримують доступ до таких продуктів компанії, як Search, Chrome і Gmail, а батьки можуть налаштувати конкретні правила користування цифровим вмістом.
Отже, ви створюєте обліковий запис Google для дитини віком до 13 років у Family Link та за потреби вмикаєте функцію «батьківський контроль» для новоствореного облікового запису Google.
Які опції доступні?
- ліміт часу використання пристрою;
- дозвіл на скачування чи блокування додатків;
- контроль місцеперебування дитини.
Ваша дитина не зможе вимкнути батьківський контроль, доки не досягне 13-річчя. Ну а потім весь гаджет і керування ним — в її повному розпорядженні.
Жах! У батьків буде повний контроль над телефоном/планшетом дитини?
Ні. Діти можуть не хвилюватися про повноцінний доступ до їхнього телефону — розкажіть їм про це. Навіть якщо батьківський контроль увімкнено, батьки все одно не зможуть:
- віддалено переглядати вміст екрана дитини;
- бачити минулі пошукові запити дитини;
- бачити історію її вебперегляду в Chrome;
- бачити або скидати пароль облікового запису дитини;
- читати електронні листи й повідомлення дитини;
- слухати телефонні розмови дитини;
- видалити обліковий запис дитини;
- вибрати новий пароль розблокування екрана на пристрої дитини;
- видаляти дані з пристрою дитини.
Важливо: функціонал Family Link не може контролювати пристрої iPhone та iPad, а також комп’ютери, крім Chromebook.
Чи існують вікові обмеження для програм та ігор в Україні?
Так. Вікові обмеження визначає Міжнародна організація з класифікації контенту (IARC). Вони розподілені на 5 категорій:
- Від 3 років
Контент підходить для всіх вікових груп. Допускається помірне насильство в комічному або фантастичному контексті. Нецензурна лексика заборонена. - Від 7 років
Контент може включати сцени або звуки, які лякають дітей. Дозволено елементи помірного насильства (неявного чи нереалістичного). - Від 12 років
Допускається насильство над вигаданими персонажами й/або неявне насильство над персонажами — людьми і тваринами. Дозволено неявне зображення оголених тіл, помірна лайка й імітація азартних ігор. Сексуальна ненормативна лексика заборонена. - Від 16 років
Дозволено сцени реалістичного насильства, статевого акту, злочинів, вживання тютюну та наркотиків, нецензурна лексика. - Від 18 років
Допускається зображення насильства, зокрема сексуального, безпричинного та/або спрямованого проти беззахисних персонажів. Контент може включати сцени відвертого сексуального характеру, дискримінаційні дії та/або схвалення заборонених наркотиків.
Тож якщо батьки не хочуть, щоб їхня 8-річна дитина грала в ігри зі сценами насильства над вигаданими персонажами чи в ігри, які містять сцени реалістичного насильства, статевого акту, злочинів, вживання тютюну та наркотиків, нецензурної лексики, завбачливо вкажіть під час створення облікового запису Google правдиву інформацію стосовно віку. Це єдине, що може убезпечити ваших сина чи доньку від доступу до такого контенту.
Багато дітей переглядають відео, які мали би бути з обмеженим доступом. Що робити?
Деякі сервіси Google мають власні вимоги щодо віку. Наприклад, суперпопулярний YouTube.
Якщо відеоконтент не порушує правила Google (але може бути неприйнятним для глядачів віком до 18 років), то сервіс може накласти на відео вікові обмеження. У такому випадку глядач побачить на початку ролика застереження, що вміст можна переглядати лише з 18 років.
Такі ж правила стосуються відео та їхніх описів і власних значків, прямих трансляцій, а також усіх сервісів і функцій YouTube.
YouTube годує вашу дитину контентом для дорослих. Хто винен?
Уявімо, що під час створення облікового запису Google для 8-річної дитини батьки зазначили, що користувачу (дитині) 18 років. Ось тут і причаїлася найбільша небезпека. Google ідентифікує вашу дитину як повнолітню особу та щедро пропонує їй відео:
- де дорослі виконують шкідливі або небезпечні дії, які неповнолітні можуть легко повторити, наприклад, трюки з використанням вибухівки або змагання, що можуть призвести до тілесних ушкоджень;
- про несправжні шкідливі розіграші, які здаються настільки реальними, що глядачі можуть у них вірити;
- відео, у яких дії персонажів (наприклад, спокусливі танці або пестощі) спонукають до статевого акту;
- відео, у яких робиться акцент на сценах насильства або кровопролиття, зокрема на найбільш відразливих моментах фільму чи відеогри;
- відео з грубою нецензурною лексикою в назві або пов’язаних метаданих.
Тож якщо ви обурені і вирішили написати скаргу на «прежахливий» відеоконтент і відсутність обмеження для такого відео, що переглядає ваша дитина, маю для вас погану новину. Найімовірніше вашу скаргу відхилять, адже ви самі вказали вік вашої дитини — 18+.
Чи принесе користь додаток YouTubeKids?
Щоб унеможливити перегляд дорослого відеоконтенту дитиною та уникнути негативних наслідків, раджу користуватися додатком YouTubeKids. Він розроблений спеціально для дітей, і ця платформа хоч і виглядає просто, але надзахищена.
У додатку діти можуть переглядати контент на будь-який смак, а батьки й опікуни — наглядати за малечею за допомогою функцій батьківського контролю. Батьки можуть підбирати відеоконтент для перегляду вручну чи на основі трьох налаштувань:
- для найменших (до 4 років);
- для молодших дітей (5–8 років);
- для старших дітей (9–12 років).
Отже, вікове обмеження важливе для інформування батьків про застосунки та відео з потенційно небажаним контентом. А ще за допомогою м’якого контролю ви зможете блокувати чи прибирати з результатів пошуку контент для окремих користувачів, якщо цього вимагає законодавство.
Юридичний термін тижня: Кібербезпека
Захист інформаційних активів шляхом боротьби із загрозами безпеці інформації, яка обробляється, зберігається та передається за допомогою інформаційних систем, що взаємодіють за допомогою мереж. Кібербезпека охоплює все, що захищає організації та фізичних осіб від умисних атак, порушень, інцидентів та їхніх наслідків.