Ми склали добірку найкращих наукових серіалів та шоу, які будуть цікавими і зрозумілими не лише для науковців. Обережно, їхній перегляд може викликати залежність, а також привести до шаленого захоплення наукою.

«Світ Бікмена» (1992–1998)

Це культова американська наукова телепрограма для дітей. Її ведучий — комік Пол Залум у ролі науковця в салатовому піджаку та з дивною зачіскою, наче його струмом вдарило. Актор досі часом з’являється на різних заходах в образі цього ексцентричного персонажа. У кадрі він працює з двома асистентами. Разом вони в жартівливій та експериментальній манері відповідають на всілякі запитання дітей у листах про космос, електрику, вулкани, гравітацію, біль, звук тощо.

Шоу отримало багато нагород як найкраща телепрограма для дітей та протрималося 4 сезони. Сьогодні деякі його епізоди можна знайти на YouTube англійською мовою. Воно й досі виглядає доволі стильно й дотепно, хоча деяка інформація вже встигла застаріти за 25 років.

«Білл Най — хлопець науки» (1993–1999)

Ще одне пояснювальне шоу для дітей від популяризатора науки Білла Ная. До телебачення він працював у компанії Boeing, був консультантом в авіаційній промисловості та віце-президентом організації «Планетарне товариство». А згодом його програма отримала 19 премій Еммі — найважливішої американської нагороди у сфері телебачення.

У кадрі Білл Най експериментує, приносить у студію рептилій, вибирається до лісу чи в плавання на човні, пірнає за пластиковим сміттям у річку. Він заглиблюється в тему і намагається розповісти про неї з різних боків. Проте відбувається це в динамічному й молодіжному стилі MTV з використанням сцен з популярних фільмів, анімації. Також Біл часто запрошує на своє наукове шоу зірок, наприклад, Дрю Беррімор, Крістофера Вокена, Семюела Л. Джексона.

Рік тому на Netfliх запустили нове наукове, але доросле шоу «Білл Най рятує світ» та показали вже три сезони. Тепер Білл запрошує до себе в лабораторію експертів і відомих осіб, щоб поспілкуватися про глобальні наукові явища, які безпосередньо торкаються нашого життя і також стосуються політики та культури. Наприклад, у першому епізоді йшлося про зміни клімату. Ця серія та кілька інших наступних знову ж були номіновані на премію Еммі.

«Як це зроблено?» (2001 — донині)

Канадський документальний серіал про те, як працюють різні предмети чи як виробляють різні харчі. У фільмі детально зображають усі промислові етапи виробництва обраного продукту.

Навіть якщо ви не дуже цікавитеся цією темою, якимось дивом вас може загіпнотизувати відео, як, наприклад, величезну широку стрічку тіста розрізають на безліч дрібних частинок локшини. Можна сказати, що головними героями тут виступають різні верстати чи машини, бо вони найбільше з’являються в кадрі. Серіал триває вже 26 сезонів і поки не планує закриватися.

«Руйнівники міфів» (2004–2014)

Одна з найпопулярніших наукових телепрограм американо-австралійського виробництва. Експерти зі спецефектів Джеймі Гайнеман і Адам Севідж проводять експерименти, щоб перевірити чи спростувати різні міфи та забобони. Наприклад, як висота впливає на силіконові груди, чи може телефон на заправці бути причиною вибуху, чи вдарить блискавка, якщо у вас сережка в язиці.

Часто їхні експерименти небезпечні, вони майже щосерії щось руйнують або підривають. «Для наших дослідників перевірка міфів — це суміш небезпеки і дурості», — каже наратор в одній із серій. Тому не повторюйте вдома те, що побачите на екрані. В Україні серіал транслював науково-популярний телеканал «Мега» та НЛО TV.

«Космос: подорож у просторі та часі» (2014)

Американський науково-популярний серіал про Всесвіт складається з 13 епізодів. Його веде знаний астрофізик і письменник Ніл Тайсон. Він доступно розповідає про великий вибух, чорні діри, еволюцію, мікрочастинки, визначних науковців від Коперника до Карла Сагана.

Останній також був астрономом, засновником «Планетарного товариства» та ведучим і співавтором серіалу «Космос: персональна подорож» у 1980 році. Новий «Космос» є продовженням серіалу Сагана. До речі, його бабуся і дідусь по лінії матері — вихідці із села Сасів під Львовом, а батько — з Кам’янця-Подільського.

Обидва серіали неймовірно цікаві та доступні широкому загалу, а не лише обізнаним у фізиці та астрономії. Він може допомогти школярам зрозуміти багато явищ, які вивчають на уроках фізики, а дорослим — заповнити прогалини в знаннях. Навіть гуманітаріям.

«У Всесвіт зі Стівеном Гокінгом» (2010)

Автором цього міні-серіалу є знаний британський фізик Стівен Гокінг, який помер минулого березня. Серіал складається з трьох епізодів про прибульців, подорожі в часі та історію всього. Гокінг намагається навіть дослідити питання подорожей у часі та доходить висновку, що це можливо. Проте лише в майбутнє. Усі три серії автори виклали на Vimeo.

Більшість свого життя науковець страждав на дуже рідкісну хворобу — бічний аміотрофічний склероз, був прикутий до інвалідного крісла і згодом міг спілкуватися лише за допомогою синтезатора на комп’ютері. Тому в серіалі його озвучує британський актор Бенедикт Камбербетч. Попри хворобу Гокінгу вдалося збудувати успішну кар’єру науковця і створити кілька важливих теорій, особливо про чорні діри.


«Крізь кротовину» (2010–2017)

Цей американський документальний серіал про космос веде не визначний науковець, а популярний актор Морган Фрімен. Він також виступає продюсером шоу. Протягом усіх 8 сезонів кожна серія розпочинається історією з дитинства Фрімена. А перша тема фільму — «Чи є Творець?» — мабуть, найконтроверсійніша у світі.

Також автори серіалу намагаються відповісти на досить поширені запитання, чи існує час, чи можна воскресити мертвих, у чому сенс життя, як виглядають інопланетяни, чи існують паралельні світи і навіть чи зникне секс.

«Планета Земля» (2006)

Цей неймовірної краси фільм став найдорожчим природничим серіалом британського телеканалу ВВС, який створювали протягом 5 років. Мабуть тому після кожного епізоду йде ще 10 хвилин відео про роботу за кадром і труднощі під час зйомок.

За рік серіал показали у 130 країнах світу. В 11 епізодах автори розповідають про основні середовища планети, гори, прісні печери, джунглі, океани, пустелі, великі рівнини та їх мешканців.

Згодом випустили повнометражний фільм на основі серіалу — «Планета Земля: майбутнє». Автори стрічки намагаються привернути увагу до необдуманої людської діяльності, через яку гинуть цілі види тварин та рослин. І такої неймовірної краси розмаїтий світ може невдовзі зникнути. У 2016 році ВВС випустило продовження серіалу «Планета Земля 2».

Поділитися цією статтею