Художня екранізація Шевченка, кохання вчительки й учня, документальний мюзикл — нові українські прем’єри для всієї родини, які відтермінував карантин. Виробництво більшості фільмів зупинилося через карантин, а ті, що пощастило відзняти до весни, нарешті стартують у кінотеатрах уже цього серпня.
«Толока», реж. Михайло Іллєнко
У прокат фільм-екранізація вірша Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості» мав вийти ще 12 березня, однак через карантин прем’єру довелося перенести на серпень. Робота над стрічкою тривала близько 10 років, а ідея фільму виникла в режисера та сценариста Михайла Іллєнка ще у 1967 році.
За сюжетом стрічки, троє козаків закохалися в Катерину. А вона пообіцяла серце й руку тому, хто визволить її брата з полону. Однак з’ясовується, що насправді це її коханий, а не брат. І його визволення їй доводиться чекати століттями, спостерігаючи то руйнування, то відновлення своєї хати.
Прем’єра: 20 серпня 2020 року.
«Забуті», реж. Дар’я Онищенко (Україна, Швейцарія)
Це українсько-швейцарська стрічка про вчительку української мови в окупованому Луганську. Через нові політичні обставини їй доводиться пристосовуватися до нового життя, проходити перекваліфікацію, поки її чоловік займається контрабандою.
Одного разу їй доводиться рятувати з відділку міліції 17-річного хлопця, який розмістив на даху школи український прапор. Він втратив усю родину, а тепер мешкає в катакомбах разом з партизанами. І йому ще й загрожує серйозне покарання через такий сміливий вчинок. Відтак між ними виникають не до кінця визначені стосунки, чи це дружба, чи кохання.
Режисерка й сценаристка Дар’я Онищенко працювала над фільмом кілька років, спершу збираючи інформацію та спілкуючись з переселенцями з Донбасу та військовими АТО. Відтак сценарій фільму засновано на реальних історіях.
Світова прем’єра стрічки відбулась торік у жовтні на Варшавському кінофестивалі, де фільм здобув спеціальний приз журі. В Україні його вперше покажуть на кінофестивалі «Молодість» у серпні.
Прем’єра: серпень 2020 року.
«Рози. Фільм — Кабаре», реж. Ірена Стеценко
Це документальний мюзикл про відомий український фрік-кабаре гурт Dakh Daughters. Режисерка Ірена Стеценко протягом 5 років знімала 7 співачок і акторок столичного театру «Дах», де й народився гурт з ініціативи театрального режисера Владислава Троїцького.
Гурт почав виступати у 2012 році, використовуючи у своїх текстах до пісень вірші Вільяма Шекспіра, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Чарльза Буковські, Юрія Андруховича, Йосипа Бродського та інших. Співають українською, французькою, англійською, німецькою та російською, граючи загалом на 15 інструментах. Їхні концерти — це завжди суміш музики й театрального перфомансу.
Прем’єра: восени 2020 року.
«Not Alone», реж. Сніжана Гусаревич
Це документальна стрічка про мешканців львівської Спільноти взаємодопомоги «Емаус — Оселя». Понад 17 років тому художниця та волонтерка Олеся Саноцька заснувала громадську організацію, щоб допомагати колишнім алкозалежним і бездомним. Сьогодні її справу продовжує сестра Наталя.
Відтак нині в будинку спільноти мешкає кілька десятків колишніх нужденних. Хтось затримується тут ненадовго, повертаючись до звичного соціального життя, хтось тут майже від початку заснування спільноти, а дехто навіть уже народився. Усі тут дотримуються певних правил, наприклад, заборонено вживати алкоголь і обов’язково треба працювати.
Вони займаються у Львові збором вживаного одягу, продаючи його в крамниці, осередкам підтримки безпритульних людей, а також організовують різні соціальні проєкти, зокрема безкоштовні обіди для нужденних. Так, допомагаючи іншим, мешканці оселі насправді допомагають собі.
Прем’єра: осінь 2020 року.
«Зірки за обміном», реж. Олексій Даруга
Це сімейна комедія із зірками української поп-сцени в головних ролях. Ольга Полякова, Дзідзьо (Михайло Хома) та рок-музикант Фома Михайловський у фільмі Поля Малякова зіграли непримиренних конкурентів на сцені. Та одного разу вони опиняються в тілах одне одного і їм доводиться співпрацювати, щоб повернути свої звичні життя.
Для своєї ролі в тілі жінки Дзідзьо спостерігав за Поляковою, щоб відтворити її манери та звички на екрані. А Оля Полякова також виступила співпродюсеркою фільму і запевнила, що грати рокера Фому їй було не складно, бо не вважає себе дуже жіночною. Однак роль стала для неї психотерапевтичною, адже її героїня переживає певні проблеми у своїй родині.
Прем’єра: грудень 2020 року.
«Земля Івана», реж. Андрій Лисецький
Близько трьох років Андрій Лисецький знімав у селі Дударики та Києві документальний фільм-портрет про народного художника Івана Приходька. Митець мешкає на хуторі в старій хаті з глиняною підлогою та солом’яною стріхою на Київщині. Одного разу його картини потрапляють на виставку в Мистецький арсенал, спокушаючи новими гламурними перспективами у столиці.
Іван Приходько вважається останнім майстром традиції поліського народного живопису. Він навчався свого ремесла від діда й тітки. Однак його нащадки вже не бажають займатися цією справою.
Прем’єра: весна 2021 року.
«До щастя», реж. Вінсент Меттель
Головну роль у фільмі зіграв актор Григорій Гришкан, який має легку форму ДЦП. Режисер намагався створити реалістичне кіно, навіть часом доволі жорстке, проводячи свого героя через усі кола пекла. Так він намагається довести, що доля людини залежить не від обставин, а від волі й наполегливості кожного з нас.
Відтак це вже другий фільм Вінсента Меттеля з Григорієм Гришканом, який також раніше зіграв у короткометражному фільмі «Інший». Режисер обіцяє продовження «До щастя». Наступна стрічка називатиметься «Щастя на продаж».
Прем’єра: восени 2020 року.
«Віктор Робот», реж. Анатолій Лавренішин
Понад 12 років тривала робота над анімаційною мальованою стрічкою «Віктор Робот» від ідеї до втілення. 6 років режисер шукав фінансування для цієї фантастичної історії про дружбу робота і дівчинки. А близько 40 художників працювали над ним на студії «Червоний собака». Стрічка нарешті готова і вийде у прокат наступного року.
За сюжетом мультфільму, крихітний мешканець механічної планети випадково усвідомлює, що він один з тисячі роботів навколо. І всі вони зламалися, тому із Землі прилетіли їх лагодити інженери. Серед них також дівчинка Вікторія, що зустрічає незвичайного робота, називає його Віктором і вирушає з ним на пошуки свого дідуся, щоб врятувати ситуацію.
Над голосами героїв і музикою до стрічки працювали справжні зірки від Рими Зюбіної, Віктора Жданова та Богдана Бенюка до гурту Dakh Daughters і Марка Галаневича з «ДахаБраха».
Прем’єра: березень 2021 року.