7 крутих настільних ігор для всієї родини

Не знаєте, як відірвати дитину від гаджета, та й самі скролите соцмережі цілий вечір? Це треба припиняти, і негайно. Тим паче, що залипанню в екран є цілком здорова і весела альтернатива — настільні ігри. Вчені переконані, такі ігри допомагають дітям тримати фокус уваги, цінувати командну роботу, розвивають терплячість та вчать гідно приймати перемогу і поразку. Погодьтеся, це дуже потрібні життєві навички. Експерт і засновник клубу настільних ігор «Гекс» Остап Гевко переконаний: завдяки настільним іграм батькам не потрібно буде заставляти себе «погратися з дитиною», адже вони справді цікаві і дорослим теж. Ми підібрали 7 найкрутіших настолок, які захоплять усю родину та навчать дітей корисних соціальних навичок: боротися за власні права, кооперуватися, планувати фінанси та навіть правильно конфліктувати. «Монополії» тут не буде, про неї ви і так знаєте.

Звернувшись за натхненням до улюблених настільних ігор, ви також можете створити корисну навчальну гру з громадянської освіти для використання у навчальному процесі. Беріть участь у конкурсі серед вчителів та школярів на розробку настільної гри. Його оголосила громадська спілка «Освіторія» разом з Програмою «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Участь можуть взяти команди з учителів та учнів 7-11-х класів, які цікавляться питаннями громадянської освіти. Детальніше про конкурс — за посиланням.

Детектив, фермер чи король

«Детектив клуб», 4–8 гравців, вік 8+ років

Це гра, що водночас розвиває уяву, навички сторітелінгу і талант тримати poker face. Красива залізна коробка від гри містить у собі всі атрибути справжнього детектива — блокнотик з олівцем, мінілупу та картки із загадковими ілюстраціями. Ведучий раунду грає проти детективів: він записує в їхні блокноти слово і викладає картинку, яка асоціюється в нього із цим словом. Далі кожен детектив докладає свої картинки, які так чи інакше ілюструють записане слово. Коли всі карти на столі, детективи розповідають кожен свою історію про загадкове поняття. Але один детектив отримує порожній блокнот, тож має миттєво нафантазувати власну версію таємниці і жодним рухом м’яза на обличчі не видати себе. Адже мета гравців — вгадати того, хто весь час мав порожній блокнот у руках.

Остап Гевко: Гравцям потрібно не лише загадувати асоціацію, а й уважно слухати чужі пояснення і намагатися вирахувати, хто ж зараз хитрує, і на ходу придумати пояснення, якого не знав раніше. Емоції того, хто отримує порожній блокнот, взагалі складно передати словами! Тобі потрібно дуже швидко думати, вигадувати пояснення і не показувати іншим, яка паніка в тебе зараз у голові. Окрім абстрактного і асоціативного мислення, ця гра чудово розвиває кмітливість і акторську гру.

«Моя весела ферма», 2–4 гравці, вік 8+

Хочете, щоб дитина розвинула стратегічне мислення, планування та розуміння процесів ведення господарства? Тоді уявіть себе справжніми фермерами і беріться за роботу — кожен гравець має поле, комору, насіння для посівних робіт і сумних голодних тварин. За кожен хід гравець може зробити 2 із 6 справ: засіяти своє поле, зібрати врожай влітку чи восени — тут доведеться засвоїти, що овес та буряки, наприклад, достигнуть лише на осінь, скласти врожай у комору і нарешті нагодувати худобу. А ще можна ходити на ярмарок і обмінювати насіння на корм. Виграє той фермер, чиї тварини найбільш вгодовані і найщасливіші.

Остап Гевко: У цій грі потрібно постійно думати на кілька ходів наперед: садити насіння так, щоб ефективно збирати, частину корму продавати, щоб купувати нове насіння, вирощувати правильні комбінації овочів, бо місце в хліву обмежене. Водночас бажано слідкувати, що роблять ваші опоненти, щоб вони несподівано не забирали у вас з-під носа необхідне насіння, карти годування чи приз за тварину-рекордсмена.

«Доміношне королівство», 2–4 гравці, вік 8+

Попри те, що автори гри вказують вік гравців 8+, цю гру цілком можна запропонувати дітям 5–6 років, адже в основі її правил — принцип доміно. Отже, кожен гравець є справжнісіньким королем із власним палацом. І як кожен король, він хоче розширювати свої володіння. Для цього в грі є тайли — картки, схожі на доміно, половинки яких позначають різні ландшафти: ліси, озера, поля тощо. Із кожним ходом королі завойовують нові землі, приєднуючи тайли як доміно. Виграє той король, чиї володіння більші.

Остап Гевко: Гра має прості правила, але глибокий ігровий процес: потрібно постійно планувати свої ходи та намагатися спрогнозувати ходи опонентів. Гра вчить аналітично мислити, планувати і прогнозувати.

Захопити світ чи врятувати землю від катастрофи

«Козацький похід», 3–5 гравців, вік 10+

Якщо ваша дитина саме вивчає у школі добу козаччини, ця настільна гра допоможе закріпити в пам’яті історичні факти та повправлятися у військовій стратегії. Поле гри — мапа України, де позначені ключові місця відомих козацьких битв, як наприклад, Перекоп, Переяслав, Полтава. Гравець може обрати собі роль гетьмана чи кошового отамана Запорозького війська, а відтак отримує картки із завданнями — завоювати землі, здійснити успішний похід, перемогти ворога. Отамани, як і годиться, ще й конкурують між собою за гетьманську булаву, тож частенько використовують «карти непокори» — бунтують і відмовляються виконувати накази головнокомандувача. Одним словом, усе дуже подібно до історичних реалій.

«Володар Токіо», 2–6 гравців, вік 10+

Мегаполіс Токіо звідусіль атакують монстри — Кіберкиця, Гігазавр та інші фантастичні і страшні прибульці. Ними і стануть гравці, які боротимуться між собою за місто — кожен герой має власну фігурку-монстра на підставці. У грі 8 кубиків з різними позначками, вони означають або бали, які можна позначати на картці — «планшеті» гравця, або дії, які він може здійснити: наприклад, полікувати свої травми або атакувати іншого монстра. Стратегію завоювання міста обирає гравець: можна плюватися кислотою і знищувати суперника, можна одягати захист і відважно захищатися, а можна послідовно набирати бали і перемагати шляхом бонусів.

Остап Гевко: Гра швидка, динамічна і навіть рухлива — потрібно постійно кидати і перекидувати великі кубики, тому навіть найнетерплячіші малі гравці не встигнуть занудьгувати. Гра добре тренує здатність оцінювати шанси і правильно ризикувати: які кубики перекинути, щоб отримати найкращий результат? Продовжувати стояти в центрі міста під натиском усіх опонентів, щоб отримати ще трішки переможних очок, чи вже відступати? У цій грі є значний конфліктний елемент — персонажі нападають один на одного і можуть вибити гравця з гри. Але подається ця конфліктність у найбільш жартівливій формі. Тож гра дуже добре вчить дітей того, про що часто забувають батьки: як приймати і справлятися зі своєю і чужою агресією, проявляти її в прийнятній формі.

«Бобот», 2–4 гравці, вік 10+

Це справжня захоплива гра-антиутопія за мотивами фантастичного українського фільму «Бобот». За сюжетом гри на планеті Земля повний blackout, і цим хочуть скористатися прибульці, щоб відкинути людство на сотні років назад у розвитку. Гравці мають терміново відремонтувати електростанцію. Для цього можуть обрати один із 8 сценаріїв розвитку подій — кожен варіант має свої труднощі, запас часу, інструменти. Тим часом прибульці-Сміттярі також хочуть дістатися до станції і остаточно вивести її з ладу.

Остап Гевко: Ця гра — кооперативна: гравці виступають однією командою і повинні виграти або програти всі разом. Проти них діє сама гра, а учасникам потрібно координувати дії, допомагати один одному, використовувати сильні сторони своїх персонажів, і тільки тоді в них з’явиться шанс перемогти. Гра очевидно вчить вміння діяти як одна команда, правильно комунікувати між собою, передавати відповідальність і приймати рішення, а підказувати іншим стає не «піддаванням», а частиною ігрового процесу. Якщо в команді є зовсім малий гравець, чи новачок, який ще не дуже розуміє правила, інші допомагають йому і радять, що робити — це не псує гру, а поглиблює командну роботу.

Ігри не для розваг

«Бути жінкою», від 2–8 гравців, вік 13+

Настільні ігри можуть бути не лише веселою розвагою, а й дієвим інструментом здобуття майже реального життєвого досвіду. Гра «Бути жінкою» пропонує учасникам відчути себе і прожити життя однієї з 8 героїнь. Як і будь-яка сучасна жінка, кожна героїня має свою суперсилу, мрії та цілі і дорогою до них стикається з реальністю — стереотипами, упередженнями, життєвими труднощами і дискримінаційними жартами, але також із підтримкою та позитивними ситуаціями. Тож учасникам доведеться боротися за власні права, розбивати «скляні стелі» та зрештою досягати мети.


Ця стаття підготовлена в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), та «Освіторія» оголосили конкурс на найкращу настільну гру з громадянської освіти. Переможці отримають ноутбук та планшети. Реєстрація триває до 22 квітня.

Поділитися цією статтею