10 освітніх досліджень: що найефективніше спрацювало у школах

Переклав: Артем Яремчук

Важко встигнути за всіма дослідженнями в галузі освіти. У цьому матеріалі зосередимо увагу на тому, які заходи виявилися ефективними 2018 року, а які — ні. Джерело статті: неприбуткова організація з поширення освітніх новин США Chalkbeat.


Ефективно


Подолання наслідків бідності дітей

Один зі способів допомогти учням з бідних сімей навчатися успішніше взагалі не залежить від шкіл. Таким є висновок низки досліджень 2018 року: покращення умов життя дітей позначається на результатах навчання.

Грошові видатки, зменшення оподаткування, видавання талонів на їжу та оформлення страхування є одними зі шляхів подолання бідності, що пов’язані зі стараннішим навчанням та з більшою кількістю класів, які учень має змогу повністю провчитися. Переваги такої діяльності схожі на ті, які проявляються після заходів зі збільшення ефективності закладів освіти.

Якщо поглянути ближче, то, наприклад, забезпечення харчовими продуктами впливає таким чином, що учні отримують кращі оцінки за контрольні ще кілька тижнів після надання цієї допомоги. Програми з надання дітям медичної страховки збільшили середню кількість пройдених учнем класів. Безкоштовні шкільні обіди можуть зменшити кількість прогулів і покращити здоров’я учнів.

Навчання поряд зі знайомими ровесниками та вчителями

Дослідження шкіл показало, що знайоме оточення не викликає відторгнення, а навпаки — сприяє навчальному процесу.

У рамках одного з експериментів учні мали кращі оцінки за державне тестування, коли в них у попередні роки не змінювався викладач. Два інші дослідження показали, що учні початкової школи мали гірші результати, коли різні базові предмети їм викладали різні вчителі, а не один, як це переважно буває на практиці. І ще одне дослідження виявило, що учні засвоюють менший обсяг матеріалу, якщо їхній викладач змінюється посеред навчального семестру.

Також можливо, що позитивний ефект мають інші учні. Нещодавно було доведено, що діти початкової школи частіше ходять на заняття, якщо в них не змінюються однокласники.

Призначення найкращих викладачів менторами для інших вчителів

Досить логічний спосіб покращити рівень підготовки вчителів: пересвідчитися, що перспективні викладачі працюватимуть у парі з менторами, які самі є ефективними.

Відразу три дослідження засвідчили, що вчителі більш продуктивні, коли викладають спершу під наставництвом висококваліфікованих викладачів. Що цікаво, у роботах зазначалося, що при цьому рівень досвіду наставників не мав великого значення. Переваги такої діяльності доволі скромні, однак вони можуть стати відповіддю на нагальне питання про те, як все ж таки покращити рівень підготовки вчителів.

Приділення більшого часу учням, що мають труднощі в навчанні

Учням, в яких є проблеми з навчанням, допомагають додаткові заняття. Зокрема, два нещодавні дослідження в штаті Массачусетс показали, що факультатив під час весняних канікул, на якому дітям давали можливість інтенсивно підготуватися до контрольних, мав позитивні результати. В одному з досліджень учні не просто показали потім кращі результати на державних тестуваннях, а й менше відставали впродовж навчального року. Аналогічні результати показав і експеримент із додаткових занять у малих групах після уроків.

Важливе уточнення: факультатив під час весняних канікул пропонувався лише деяким учням, і до переліку його учасників не входили учні з проблемною поведінкою чи з великою кількістю прогулів. Це викликає певні побоювання, що результати такого підходу могли спрацювати лише тому, що не врахували більш складні випадки.

Зв’язок зарплати та результативності вчителів

Кілька високопрофільних досліджень минулих років наштовхували на думку, що вчителі просто не реагують на обіцянку підвищення зарплати в разі покращення ефективності праці. Однак є дані, що доводять протилежне.

Методом випадкової вибірки в рамках експерименту порівняли школи, в яких підвищення зарплати залежало від показників, і ті, в яких зарплату підвищували абсолютно всім. У першому випадку учні показували дещо кращі результати, а вчителі рідше звільнялися.

Встановлення кондиціонерів

Вчителі, учні та й узагалі всі, хто колись перебував у задушливій кімнаті, знають, наскільки важко там зосередитися. Дослідження початку 2018 року підтвердило, що висока температура стала причиною погіршення результатів державних тестувань старшокласників. На які школи та класи це не вплинуло? На ті, де було встановлено кондиціонер.


Неефективно


Стипендіальні програми на навчання в приватних закладах

Проведене у Вашингтоні дослідження показало, що учні мали низькі результати тестувань з математики ще два роки після того, як провчилися за державний кошт у приватному закладі освіти. (Це дослідження, до речі, також виявило, що батьки сприймають приватні школи, що беруть участь у програмі держпідтримки, як безпечніші). В аналогічному дослідженні в Індіані було показано, що учні за чотири роки навчання в приватному закладі переставали орієнтуватися в математиці.

Однак зі стипендіальними програмами не все так просто. Дослідження в Мілуокі виявило, що ті, в кого була така стипендія, мали більше шансів потрапити в коледж. Але у Вашингтоні такої закономірності не було.

У Луїзіані дослідження виявило значні погіршення результатів тестувань для отримувачів стипендії, з певними позитивними винятками, але лише у випадку початкових і середніх класів. А от для старшокласників стипендії взагалі не мали бодай якогось ефекту.

Тож вердикт доволі неоднозначний.

Залишання учнів на другий рік

Один з підходів, покликаних допомогти учням надолужити знання, насправді призвів до ще більшого відставання, згідно з дослідженням продуктивності учнів, яких залишили на другий рік навчання в Нью-Йорку та Луїзіані. Зокрема, коли щодо учнів вживали таких заходів у середній школі, вони частіше кидали освіту в старших класах. Така закономірністьщодо початкових класів менше прослідковується, однак результати все ж далеко не позитивні.

Важливо додати, що в деяких штатах у США учням, які опинилися під загрозою залишитися на другий рік, пропонують додаткові заняття під час весняних канікул, що може бути цілком корисним.

Суворіші критерії оцінки професійності викладачів

Завищена планка оцінювання ефективності викладачів не показала значних переваг, але створила не надто приємні наслідки. Дослідження ефективності грантів, наданих Фондом Білла та Мелінди Ґейтс на розробку нової системи оцінювання викладачів, не показало жодних переваг такої діяльності для учнів. Інше дослідження виявило, що державні заходи із суворіших критеріїв оцінки (і слабших гарантій збереження своєї посади) віднадили значну кількість перспективних викладачів від експериментів у викладанні, швидше за все через страх залишитися без роботи.

Однак у ще одному минулорічному дослідженні зазначено, що нова система оцінювання викладацької діяльності змінила завдання директорів шкіл, як у гіршу, так і у кращу сторону.

Зменшення витрат

Державний зріз знань учнів США показав, що у 2018 році результати взагалі не змінилися. Деякі аналітики вже нарекли цю ситуацію «втраченим десятиліттям» для освітнього прогресу.

Одну з причин цього вбачають у зменшенні бюджету шкіл під час глобальної економічної кризи. У тих штатів, де витрати шкіл було зменшено найбільше, у результаті також виявилися найнижчі показники зрізу знань. Що вкотре доводить перевірену у 2018 році тезу про те, чи школи приносять учням значно більше користі, коли можуть витрачати більше коштів. Якщо коротко, то це дійсно так. Тож з питанням, чи мають гроші значення в освіті, ми розібралися.

Поділитися цією статтею
Автор: