Ілон Маск у вашому класі: як провести крутий урок про Марс

А ви вже обрали для себе роботу на Марсі? NASA оприлюднила перелік професій, які будуть потрібні для колонізації планети. Вчителів, до речі, теж запрошують. Та поки ви вагаєтесь, учителька Всеукраїнської школи онлайн Ярина Мамчур підготувала 5 ідей для найкрутішого уроку про Марс. Після нього ваші учні точно захочуть стати наступним Ілоном Маском.

Батл марсоходів

Марс можна дослідити просто на уроці крізь камери кількох марсоходів. Найновіший з них — це Perseverance або Персі. На сайті NASA його можна роздивитись у 3D, а про всі його частини можна прочитати, клікнувши на деталь. Для найдопитливіших є сторінка з коротким поясненням дослідницького обладнання нового марсохода: наприклад, як форма коліс Персі пристосована до поверхні Марса або чому він використовує високочастотну антену для зв’язку із Землею. Щоб краще зрозуміти, як людство просувається в дослідженнях Марса, варто порівняти Perseverance з його попередниками. Наприклад, із Curiosity, який теж має власний детальний сайт і 3D-модель.

Після того як діти ближче познайомляться із цими милими роботами, варто поділити їх на команди, щоб кожна працювала над вузькою темою. Наприклад, як змінилася роборука марсохода Персі порівняно з його попередником К’юрі і чому. Можна навіть влаштувати батл марсоходів: кожна команда має довести переваги свого робота. Через дослідження марсоходів діти глибше зрозуміють, що і чому людство хоче від Марса.

Марсіанські туристи

Марс — це не просто інша планета. Це ще й багато нових туристичних місць! Запропонуйте учням спланувати детальну поїздку на Марс. Інтерактивна карта дає змогу позначити на ній головні природні пам’ятки планети і точки висадки та досліджень всіх марсоходів. Для цього в панелі Data у верхньому лівому кутку необхідно вибрати місце, що цікавить, та додати на карту за допомогою кнопки Add. Ця карта інтерактивна, тому якщо натиснути на додані точки, то одразу побачите фотографії пам’ятки та її коротку історію. Тож кожен учень може вибрати свій маршрут, виміряти відстань між усіма пам’ятками (цю функцію можна знайти в меню в правому верхньому кутку вікна) і навіть припустити, скільки часу займе подорож. Звісно, для будь-якої подорожі потрібні квитки. Навіть на Марс! Їх можна отримати тут — і це не просто красива картинка: кожна місія на Марс доставляє тисячі імен власників квитків на планету. Яка ж подорож без фото? На Марсі можна зробити селфі і навіть передати привіт друзям із червоної планети. Яка роль вчителя на такому уроці? Бути зацікавленим туристом, який готовий податися в міжпланетну подорож.

Космо-журналістика

У сучасному світі встежити за всіма новинами неможливо. Тому можна запропонувати учням побути в ролі космо-журналістів і створити репортаж, пост чи навіть серію відео для соціальних мереж про останні новини з Марса. Головним джерелом для таких новин є прямі трансляції з марсоходів та командного центру: тут знайдете розклад усіх подій, попередні записи та коментарі для учнів різного віку. До речі, Персі та К’юрі мають власні сторінки в соцмережах, так само як і NASA.

Підготовка такого репортажу дозволить учням знайти джерела інформації про Марс, за якими вони можуть продовжувати стежити навіть після закінчення уроку. Вчитель може зібрати всі ролики чи пости та оформити їх в одну сторінку, доступ до якої матимуть усі. Найцікавіше буде спостерігати за коментарями учнів під дописами один одного.

Терраформатори

Компанія SpaceX Ілона Маска планує запустити перший вантаж для колонізації Марса вже у 2022 році. То чому б не запропонувати учням скласти власний план перетворення Марса на нову домівку для людей. Для натхнення діти можуть познайомитися з моделлю майбутнього поселення від NASA. Або побачити багаторазову ракету Starship від SpaceX — тут є не лише 3D-модель ракети, а й відео симуляції її посадки на Марсі. За допомогою детальної інформації про ці місії учні можуть розрахувати, скільки років знадобиться на виконання плану з перетворення Марса на планету, придатну для життя. Або ж можуть придумати власну ідею колонізації червоної планети.

Марсіанській фактчекінг

Список сучасних творів мистецтва про Марс надзвичайно великий: пригадайте лише відомий фільм «Марсіанин» чи збірку оповідань Рея Бредбері «Марсіанські хроніки». Ці твори сповнені цікавих фактів та ідей про Марс, проте чи правдиві вони? Запропонуйте учням самостійно зробити фактчекінг інформації. Для цього кожен може обрати той твір, який цікавить найбільше, і знайти, що в ньому правдиве, а що — ні. Наприклад, на інтерактивній карті можна прокласти шлях астронавта з «Марсіанина» й оцінити, скільки часу займає такий похід. Якщо у творі трапляється щось, що неможливо в реальності, учні можуть з’ясувати, а що ж станеться натомість. Такий урок про Марс допоможе розвинути критичне мислення, навчить розрізняти наукову фантастику та науку, а учні подивляться на Марс з точки зору дослідника, письменника чи сценариста.

Поділитися цією статтею
Автор: