Відеоуроки на платформі «Всеукраїнська школа онлайн» тривають до 10 хвилин. Кожен розкриває тему стисло, лаконічно та просто. Такий підхід ще називають microlearning — мікронавчання. У чому його переваги та як використовувати навчальні відео ВШО у школі розповідає Ігор Хворостяний, автор уроків з української мови та літератури для платформи «Всеукраїнська школа онлайн».
Що таке microlearning?
Саме слово microlearning підказує нам, що воно означає — мікронавчання. Ідея цього підходу полягає в тому, що людина засвоює інформацію невеликими шматочками. Це збігається з дослідженнями світових вчених. Приміром, Барбара Оуклі у своєму мегапопулярному курсі «Learning How to Learn» наполягає: наш мозок значно краще засвоює інформацію невеличкими блоками. На уроках у класі я раджу своїм учням навіть конспект вести так, щоб візуально виділяти окремі «шматки» інформації в зошиті, пропускаючи між ними місце.
Мікронавчання як підхід виникло не вчора — це не винахід карантинного навчання. Ще у 2015 році у Дрезденському університеті доктор Фелікс Капп (Dr.Felix Kapp) провів експеримент. Він поділив студентів на три групи, усі вони вивчали підручник з основ інтелектуальної власності. Одна група вивчала 1 розділ, після отримувала тестові завдання, тоді переходила до наступного; друга — вивчала 4 розділи одразу і виконувала тест, третя — опрацьовувала ще більший обсяг інформації за один раз. Потім усі написали підсумкову роботу для перевірки. Ні для кого не стало сюрпризом, що найкраще з підсумковим тестом впоралася перша група, яка засвоювала інформацію малими шматками. Саме так найефективніше працює наш мозок: малі шматки інформації, які треба добре засвоїти через практичні завдання. І саме мікронавчання дає змогу міцно закріпити в пам’яті новий матеріал.
Виходить, 10-хвилинне відео може замінити повноцінний урок?
Зовсім ні: microlearning ніколи не замінить класичний урок у класі. І це не є його кінцева мета. Кожен урок на платформи ВШО, який справді триває 7–10 хвилин, потребує ретельного опрацювання і засвоєння. Навіть перегляд відео забере значно більше часу, адже сумлінний учень буде ставити на паузу, занотовувати, повертатися до того, що було незрозуміло. Окрім відео треба також опрацювати конспект уроку, виконати практичні завдання і пройти тест для самоперевірки. Я провів цей експеримент сам для себе — якісне засвоєння одного уроку ВШО забере щонайменше годину. Якою б якісною не була онлайн-платформа, вона передбачає внутрішню мотивацію учня і сумлінність до виконання всіх завдань.
Як правильно застосовувати підхід мікронавчання учням?
Ефективне мікронавчання передбачає кілька обов’язкових фаз:
- попереднє обмірковування: коли учень ставить собі запитання, чому і навіщо я це збираюся вивчати;
- безпосередньо фаза виконання: перегляд навчального відео. Дуже важливим на цьому етапі є постійний самоконтроль і рефлексія: я дивлюся відео, ось цей момент мені незрозумілий — я зупиняю, повертаюся, намагаюся самостійно з’ясувати, ставлю собі додаткові питання і знаходжу на них відповіді, тільки тоді йду далі;
- фаза самооцінювання — учень виконує тест, щоб побачити наскільки успішно він засвоїв тему.
Отже, загальний принцип ефективності мікронавчання такий: малими шматками, з постійною самоперевіркою, поступово рухатися до наступного блоку нової інформації.
До речі, мікронавчанням ми займаємося щодня у побуті, навіть не помічаючи. Наприклад, якщо хочемо приготувати нову страву, знаходимо відео на YouTube і послідовно виконуємо інструкцію крок за кроком. Навіть на цьому побутовому прикладі можна прослідкувати всі ці три фази: у мене є потреба — хочу спекти торт, я виконую покрокову інструкцію, на фазі самооцінювання я куштую свою страву. Те саме стосується інструкцій до приладів чи будь-яких інших навичок, яких нам бракує.
Але слід розуміти: не кожне відео, у якому щось пояснюється, може бути частиною мікронавчання. Структурування інформації може бути дуже різне за якістю. Тому платформа ВШО — зручний і перевірений багатьма фахівцями та методистами допоміжний матеріал для будь-яких уроків — онлайн чи офлайн.
Як інтегрувати мікронавчання на уроках у школі?
Мікронавчання може бути частиною будь-якого уроку. В умовах змішаного та онлайн-навчання, яке триває в Україні, це оптимальний підхід, який кожен вчитель може вже використовувати як у класі, так і в дистанційному форматі. Найзручніший спосіб інтеграції відеоуроку з платформи ВШО — це flipped classroom (перевернутий урок). Для домашньої роботи учні отримують випереджальне завдання — пропрацювати відео з певної теми на платформі ВШО. Я, як вчитель, наступного дня економлю час уроку: мені не потрібно пояснювати знову цей матеріал, діти вже засвоїли базову інформацію вдома. На уроці я займаюся безпосереднім контактом з учнями: що вони зрозуміли, що ні, що було легко, що потребує додаткової уваги. Ми робимо вправи на закріплення, і я маю більше часу та можливості на уроці для індивідуального підходу.
Уроки на платформі ВШО також мають складову актуалізації кожної теми: чому ми вивчаємо її? Мотивація краще працює для дітей, якщо рухатися від реального життя до правил і тем. Наприклад, для української мови вибрані приклади з постів у Facebook та Instagram. Для 11-го класу я беру зразки із сучасної української літератури, оглядів книжок, блогів. На пошук таких прикладів іде дуже багато часу. Наприклад, лише вчора писав один відеоурок на 7–10 хвилин, а щоб знайти й обрати матеріал для нього, я витратив добу. Якщо уявити, що вчитель буде займатися таким пошуком якісного навчального контенту в мережі і робитиме елементарний факт-чек цих даних, це будуть безсонні ночі педагога. Тому уроки ВШО і підхід мікронавчання дуже заощаджують час і на уроці, і у підготовці вчителя.
Як використовувати microlearning для самостійного навчання підлітків?
У класі на 30–40 учнів вчителеві надзвичайно складно практикувати індивідуальний підхід. І це не провина вчителя, що він не може достукатися до кожної дитини. До того ж не забуваймо про особливості психології підлітків — дуже часто вони просто не хочуть запитувати, якщо їм щось незрозуміло. Підхід мікронавчання дає максимальну гнучкість. От уявіть: я — учень, із чимось не розібрався на уроці, не запитав, бо просто не хотів. У зручний для себе час я відкриваю відповідну тему на платформі ВШО, переглядаю відеопояснення, роблю практичні завдання і перевіряю себе на тесті. Це дуже зручно для дітей-інтровертів або тих, кому потрібно трохи більше часу для опанування певної теми.
Внутрішня мотивація дитини тут ключовий елемент. І саме тому мікронавчання не замінить цінність особистого контакту вчителя і учня, адже педагог вміє захопити, зацікавити, спрямувати. Мікронавчання — це ефективний допоміжний інструмент і у класі, і вдома.
Як працює мікронавчання у Всеукраїнській школі онлайн?
– У коротких та яскравих відеоуроках тривалістю 5–7 хвилин логічно та структуровано викладена найважливіша інформація з теми. Графікою виділили найважливіше, як-от формули чи дати — щоб залучити різні канали сприйняття.
– До кожного уроку є стислий конспект, вправи і творчі завдання, перелік матеріалів для опрацювання. Матеріали різноманітні — від карт і малюнків до першоджерел чи цікавих статей. Усе це дає учням змогу «перемикатися» між різними завданнями, вчитися цікавіше та менше втомлюватися.
– За тестами можна закріпити знання чи зробити самоперевірку, або ж вони можуть стати просто «домашкою» (і це теж є!).
– Це працює не лише на дистанційці. Кожен елемент можна використати на уроці чи вдома. Якщо ви проводите заняття в класі — ви можете залучити матеріали ВШО для перевернутого класу чи будь-яким іншим чином інтегрувати у ваш урок.