Морози, сніг та лід — нині не регулярні прикмети зими, а дари природи, якими варто користуватися, якщо вони є. Але що новенького запропонувати дітям, окрім санок, сніговиків та гри у сніжки? «Освіторія» зібрала незвичні зимові розваги, які сподобаються хлопчикам і дівчаткам.
1. Кольорові кульки з льоду
Кольорові кульки на тлі білого снігу — це красиво, з них можна викласти різні фігури на площині, а можна — пірамідку чи куб. А ще — покреативити з «начинками» і створити прикраси для вулиці, льодяні матеріали для ігор з мови, астрономії тощо.
Спочатку розберемося з основною технологією. Беремо повітряні кулі та під краном наповнюємо водою. Її має бути півлітра-літр. Кулька вийде невеличкою, але буде гарантія, що за ніч вона замерзне (адже шкода було б, якби після зняття «гумової шкаралупи» лід тріснув від води всередині). Додаємо розведену гуаш або харчовий барвник. Зав’язуємо вузликом саму кульку, без допомоги ниток, бо останній метод ненадійний. Струшуємо, щоб фарба рівномірно розподілилася.
Усі кульки виносимо на вулицю (або на відкритий балкон). Їх не можна закопувати в сніг чи присипати їм. За 3–4 години ці різнобарвні кульки доведеться перевернути. Це як з випічкою у духовці — може рівномірно, з усіх боків, не пропектися (у цьому випадку — не промерзнути). Залишаємо на морозі на ніч. Потім ножем надрізаємо повітряні кульки й знімаємо їх. Залишаються самі лише кольорові шари з льоду.
Що ще можна зробити, коли ми знаємо «базу»? Повітряні кулі можна взяти різних форм для краси. Окрім фарби, можна додати у воду під час наповнення повітряних кульок блискітки, новорічний дощик, «підрощені» кульки орбіз, різноманітні природні матеріали (ялинкові гілочки, живі квіти, ягідки).
А як щодо того, аби зробити моделі Сонячної системи? Кулі можна пофарбувати в кольори планет: сріблястий Меркурій, золотиста Венера, блакитна Земля, червоний Марс, сіро-блакитний Уран, смугастий Юпітер, яскраво-блакитний Нептун. Для Сатурна можна зробити кільце з картону, що більше за радіус льодової фігурки, та натягти.
Є й зовсім оригінальний варіант. У кулю з прозорого льоду можна покласти підфарбовані льодові фігурки. Для цього беремо іграшкові пісочні форми, форми для льоду, шоколаду, випікання. Заливаємо водою, в яку додаємо чимало яскравої фарби. Фігурки можна заморозити в морозилці. Коли вони стануть твердими, у повітряну кулю заливаємо трохи прозорої води, заштовхуємо туди фігурку з льоду і доливаємо водою (а далі — «класика»).
2. «Ice lol» та крижані «яйця драконів»
Ця забавка дуже схожа на попередню, але її суть не в самих кульках, а в тому, що всередині них. Якщо в попередньому варіанті все можна робити з дитиною, у цьому батькам краще самим підготувати сюрприз. Для дитини буде найцікавіше, що ж ховається в кульці.
Можна зробити такі собі кулі lol, якщо покласти всередину повітряної кульки ляльку, а потім виріб з льоду загорнути в кольорову фольгу.
Також цікаво вморозити в лід фігурки драконів і пограти, що їм треба допомогти проклюнутися з яєць.
Якщо взяти як «начинку» елементи каси літер та цифр або аналогічні магніти, матимемо набір для гри на вулиці у «слова», «мислителя», складання абетки, вивчення сусідів числа тощо.
Можна не обтяжувати себе підготовкою куль, а одразу кілька дрібних іграшок заморозити в мисці. Краще частину покласти на дно і залити водою до половини. А коли вода стане кригою, покласти ще іграшок та долити водою доверху. Дістати лід легко: досить потримати миску під холодною водою, а потім перевернути.
3. Снігове графіті
Балончик для графіті або підфарбована вода в пульверизаторі — цього достатньо, щоб малювати на снігу. Зображуйте свою родину у вигляді кумедних чоловічків або будь-які свої фантазії, робіть написи, грайте у величезні хрестики-нулики — все у ваших руках. Можна робити формочками фігурки зі снігу, як діти роблять це влітку з піску, і вже їх розфарбовувати.
4. Тортики замість сніговиків
Замість традиційних фігур з трьох грудок снігу пограйте в кулінарний магазин. Робимо тортики і тістечка зі снігу: у кого краще. Основу можна зробити і дитячим відром, і мискою, і справжньою формою для тортів чи кексів. Красиво, якщо таких коржів кілька, один на одному.
Надалі можна розфарбувати, як у попередньому розділі, прикрасити «солодощами», роль яких гратимуть калина, горобина, насіння, бусини, елементи мозаїки тощо. Тістечка можна робити за допомогою форм для печива. Така гра може тривати значно довше, ніж ліплення сніговика: діти і приймають замовлення, і «працюють у кафе», і частують гостей порізаними на шматки «тортиками».
5. Заморожені мильні бульбашки
Якщо мильна бульбашка, яку ви щойно видули, замерзає — це сприймається дитиною як справжнє диво. У морозний день (бажано за температури менш ніж –7 градусів) можна винести надвір попередньо охолоджений розчин, видути через соломинку мильну бульбашку та зловити на неї чи на якусь паличку.
Якщо обережно, так, щоб вона не луснула, покласти на сніг або зверху «посолити» буквально кількома сніжинками, почнеться кристалізація. Невдовзі отримаєте кульку з льоду. Шанси можна підвищити, якщо від самого початку додати в суміш гліцерин, який можна придбати в аптеці: на склянку мильного розчину — столову ложку.
6. Заморожений кінетичний пісок
Дітям цікаво спостерігати, як улюблений матеріал твердне на морозі. Можна зробити з нього фігурки, розрізати і подивитися, як частини не просипаються, а тримаються купи. Вдома через 5 хвилин пісок відтане.
Можна порівняти швидкість його пересипання, доки він добре не прогріється, та кінетичного піску, що весь час був у теплі.
7. Картини зі сніжок
На шорсткій корі дерева, паркані чи стіні будинку можна вдавленими сніжками зробити котиків, птахів, чебурашок, динозаврів та монстриків. Складно? Дві сніжки й закарлючка — і маєте веселе обличчя. Знов-таки, можна картини пофарбувати. Було б бажання!
8. Снігові бластери
Традиційну гру в сніжки сучасні іграшки можуть зробити простішою, ніж раніше. Сніжколіпи дають змогу швидше сформувати кульки. А снігові бластери (сніжкомети) ще й стріляють далі, ніж дитина може сама закинути. Можна поділитися на команди, звести фортецю та обстрілювати/захищати її, можна стріляти по цілях.
9. Лабіринт з кульками
Є такий конструктор з прозорих трубок та гірок, воронок, переходів, з яких можна побудувати лабіринт і запустити по ньому кульки. На вулиці взимку все просто: ходи робимо в глибокому снігу, десь на схилі. Ллємо на них воду (краще з пульверизатора), щоб стінки схопилися кригою.
Отримуємо такий собі лабіринт, по якому донизу можуть скочуватися складними доріжками та переходами і м’ячики, і машинки, і льодові кульки.