А ви б купили своїм дітям таку іграшку?

Зображення: Tonya Ruiz

«Вторгнення до Капітолія» — із такою назвою компанія Lego начебто випустила новий дитячий конструктор. Серед його героїв — іграшкові чоловічки зі зброєю, одягнені точнісінько як прихильники Трампа, що вдерлися до будівлі Капітолія 6 січня. Коли фото нібито нового набору Lego з’явилося в мережі, багато користувачів написали, що хотіли б придбати його для своїх дітей. На щастя, це був фейк — офіційний представник Lego Group заявив, що компанія не має стосунку до цього: «Ми віддані ідеї надихати та розвивати дітей і ніколи не створили б такий продукт». А як ще наша реальність змінює дитячі забавки? Зібрали приклади того, як світові та соціальні кризи впливають на те, чим граються наші діти.

Ляльки в масках в Іспанії та Португалії

Багатьом дітям в Іспанії та Португалії на Різдво подарували ляльок Nancy, що носять захисні маски на обличчі. Так відомий іспанський виробник іграшок відреагував на виклики часу. На думку авторів продукту, ляльки мають зображати суспільне життя, і одягаючи маску на іграшку, діти привчаються носити її і в реальному житті. Деякі ляльки продавалися навіть із набором тестування на коронавірус: якщо індикатор миготить червоним, значить лялька захворіла і має перебувати на самоізоляції у спеціальній скриньці. Португальський виробник навчальних іграшок для дітей у відповідь на коронакризу створив антивірусну дитячу мінілабораторію. Діти від 8 років можуть зробити 15 експериментів: виготовити для себе маску, мило для рук і навіть виростити культуру мікробів. Ціна такого іграшкового наукового набору — 20 євро.

Політизовані забавки у США

У Сполучених Штатах Америки індустрія забавок та політика тісно пов’язані. Щоразу в період виборів зростає попит на фігурки та м’які іграшки — республіканського слоника та віслючка від демократів. Коли ж у країні вирували президентські перегони, виборці могли придбати іграшкових Гіларі Клінтон, Дональда Трампа, Барака Обаму. Плюшеві президенти маркуються як забавки для дітей від 3 років і, на думку виробників, мають наблизити важливі історичні постаті до молодого покоління, зробити їх добрими друзями. Для доросліших дітей та підлітків створюють настільні ігри, що імітують вибори до Сенату чи президентські перегони. Наприклад, у політизованій версії Монополії, що коштує 20 доларів, гравці не купують виробництва, а завойовують голоси виборців у кожному штаті.

Навесні 2020 року компанія Mattel випустила серію ляльок Барбі із хештегом #ThankYouHeroes. Це лінійка Барбі з професіями, що стоять на передовій боротьби з коронавірусом — лікарі, медсестри, працівники сервісу, науковиці. Кожна лялька коштує приблизно 13 доларів. У травні виробник навіть запустив кампанію підтримки дітей, чиї батьки працюють у критично важливих галузях: за кожну продану Барбі цієї серії одну ляльку безкоштовно надсилали дітям лікарів та медсестер.

Під час весняного локдауну американка Tonya Ruiz, що власноруч виготовляє ляльок удома, започаткувала серію Quaranteen Barbie — Барбі на карантині. «Коли почався локдаун, я вирішила створити реалістичних Барбі, схожих на мене — у розтягнутих домашніх штанях із перекусом у руках», — каже авторка. У цій серії є Барбі та Кен, що сваряться про розподіл домашніх обов’язків, Кен, що проводить ділову зустріч у Zoom, Барбі, що влаштовує собі домашній салон краси або пече кекс. На відміну від оригінальних Барбі, ляльки від GrandmaGetsReal (нікнейм авторки в Instagram) позбавлені гламуру та значно більше схожі на реальних людей.

Іграшка-коронавірус

Забавка-коронавірус стала хітом продажів минулого року серед українців. Милий або сердитий монстрик-вірус постав у безлічі варіантів: як дерев’яний кольоровий дитячий пазл, м’яч-стрибунець, м’який в’язаний ручної авторської роботи різних майстринь. Коштує такий іграшковий коронавірус 300–400 гривень.

Чи варто купувати дітям іграшки, що зображають реальні проблеми? І де межа, яку виробники забавок не мають переступати? Ми попросили психотерапевта Катерину Глушенко прокоментувати.

Катерина Глушенко, сімейний психотерапевт

Діти від 4 років полюбляють різних монстриків та чудиків. Це допомагає їм екстерналізувати (вивести назовні) страхи й впоратися з ними. Тому іграшки-коронавіруси можна використовувати для пояснення ситуації: чому всі дорослі такі нервові, що таке вірус і чому потрібен карантин. Такі пояснення варто доповнити навчальними мультиками від ВООЗ, наприклад. Можна також погратися в боротьбу з вірусом — ретельно його мити з милом і купати. Якщо поспостерігати за грою дошкільнят зараз, побачимо, що вдягаючи своїх ляльок на вулицю, вони чіпляють їм маски з клаптиків тканини. Це вже наша реальність.

Ляльки з масками на обличчі дуже доцільні для дітей з особливими освітніми потребами. Адже багато процесів нашого життя залишаються поза можливістю безпосереднього сприйняття, наприклад, для дітей з порушеннями зору. А іграшка в масці дає змогу сформувати уявлення, яких бракує, програти правила поведінки в соціумі.

Де пролягає межа, за яку не повинні заходити виробники — складно сказати. Попит народжує пропозицію: поки певні іграшки купують, їх будуть виробляти. А от яких ігор вчити дітей, які забавки купувати — це вибір і відповідальність батьків.

Поділитися цією статтею