Знайомтеся, вчителі-супергерої з ТОП-10 Global Teacher Prize Ukraine
Вчитель історії, громадянської освіти, етики, міфології. Директор Благовіщенського НВК № 2 і тренер з військово-спортивних багатоборств
Ламає стереотипи в освіті
Втілює триєдину місію: вчитель, директор, спортивний тренер
Стихія: 🔥
Магістр Змінотворення
Феноменальне поєднання фізичної сили та інтелекту
Влучно робить прогнози і працює на випередження
Мультизадачний. Подейкують, Олександр володіє Маховиком Часу і завдяки йому може «роздвоюватись» та робити вдвічі більше. Проте цей секрет вчителя досі не розгаданий
Збільшує обсяг уваги та пам’яті учнів за допомогою техніки «Повторення»
Має вбудований у ментальну систему генератор поваги до людей та інакшості. Це його потужна людська зброя
Майстерно володіє бойовими мистецтвами
Впертий. Ця суперсила допомагає Олександру досягти свого, навіть якщо до перемоги він помилився тисячу разів
Знайомить Україну і світ із надзвичайними розумниками. За 11 років виховав більш ніж 50 переможців і призерів олімпіад, конкурсів МАН і фестивалів — на обласному, всеукраїнському та світовому рівнях.
Досліджує з учнями історію Голодомору. Олександр запропонував старшокласникам провести разом із ним макродослідження «Життя понад усе». Діти вивчали історію Голодомору на прикладі родинних історій та зображували почуте у вигляді коміксів. Цей проєкт підхопили школи України, а учениця Єлизавета Христич отримала першість на міжнародному конкурсі з «Родинною історією Параски Гудзь».
Зміцнює ментальне здоров’я дітей через спорт. Олександр Чучаєв вже 9 років поспіль тренує учнів у клубі військово-спортивних багатоборств. Понад 100 учнів Олександра — переможці обласних, всеукраїнських змагань і чемпіонатів світу. Ця спортивна дисципліна поєднує стрільбу з пневматичної гвинтівки та рукопашний бій. Вчитель створив власний спортклуб «СКІФ» і пояснює: спорт допомагає дітям тренувати волю і вчитися досягати цілей, доклавши великих зусиль. Це знання інтегрується у звичайне життя: щоб досягти мети, треба бути дисциплінованим, пройти через складнощі, переступити через лінь.
Створює з дітьми неймовірні комікси. На думку вчителя, це допомагає дітям ефективніше вивчити величезний пласт інформації за допомогою малюнків і діалогів. Цю візуальну інформацію можуть бачити інші люди: споглядати, вчитися, дізнаватися нове. Створення коміксів чудово тренує пам’ять: часом цей формат дієвіший для запам’ятовування, аніж опірний конспект. А ще комікси допомагають досліджувати психологію дітей та вчасно прийти на допомогу.
Використовує тренд екоплогінгу, щоб прищепити учням екосвідомість. Екоплогінг — поєднання пробіжки та прибирання території міста. Власним прикладом показує, що круто дотримуватися здорового способу життя і усвідомлювати: чистота починається з кожного з нас. Завдяки екоплогінгу учні Сенсея Сили стали зірками ЗМІ, а тренд перейняли інші навчальні заклади.
Молодий і успішний, прищеплює правильне розуміння успіху. Вчитель і директор розповідає своїм вихованцям про три взаємопов’язані критерії успішності:
- самостійність у прийнятті рішень та відповідальність за них;
- власна чітка позиція та відсутність страху доводити її правильність. Припустився помилкового твердження? Не біда, скоригуй і рухайся далі;
- уміння стати частиною команди, залишаючись лідером. І цей критерій — найважливіший.
Доводить: діти із сільської школи мають великий запал до навчання і перемог. Наш учитель-супергерой три роки працював у школі в Кам’яних бродах. Учні з цього села майже ніколи не брали участі в заходах і конкурсах поза межами району. Тож Олександр поставив собі за мету залучати їх до масштабних проєктів. Усе вдалося: перемогу у всеукраїнському конкурсі «Історія міст і сіл України» діти здобули в перший же рік! Потім стали призерами всеукраїнського конкурсу до Дня Землі та відчули смак інших перемог.
Застосовує ідеальний рецепт для зацікавлення дітей наукою. Пан Чучаєв використовує ментальні карти, комікси. А ще проводить вебквести, туристичні походи та експедиції. Фішка Олександра — велоквест. Він унікальний, бо поєднує завдання дізнатися більше про історію свого міста та спортивний елемент — катання на великах. Діти знаходили фото будівель міста 100-річної давнини й мали віднайти їх та сфотографувати в сьогоденні. Одразу вилаштувалися черги біля історичного музею та бібліотек.
Олександр Чучаєв має три аватари: Вчитель, Тренер і Директор. Як педагог він показує учням: навчання — захоплива подорож, в якій для наполегливих знайдуться і перемоги, і перспективи, і визнання далеко за межами класу. Паралельно з інтелектом вихованців тренує фізичну витривалість і дух, залучаючи до активностей у стилі «спорт + освіта» — так проявляється тренерське альтер его Сенсея Сили. А військово-спортивний клуб «СКІФ» вважає справою свого життя. Свою директорську місію вбачає у створенні шкільного простору, який стане для дітей місцем сили. Тут їх нічого не має відволікати від навчання і має бути створена атмосфера захищеності й затишку. Обов’язково — з розмаїттям гуртків, щоб діти не шукали їх абиде в місті.
Став учителем, який не піддається стереотипам і з великим натхненням їх руйнує. Супергероями для Олександра стали нищівники стереотипів. В’язень замку Іф Едмон Дантес зламав стереотип, що добра людина значить слабка. Супермен вщент розбив стереотип, що проблеми можна вирішувати самою лише силою. «Ламати стереотипи»: ось життєве кредо вчителя, директора і тренера. Він народився в Олександрії і зростав із багажем упереджень, які юрмились навколо нього. Невисокий на зріст не зможе обігнати на стометрівці довготелесого? Учень із сільської школи не може бути розумнішим за учнів з міської? Спортсмен не може бути інтелектуалом? Не можна в 23 роки стати якісним керівником освітнього закладу? Не можна до 30 років вигравати в педагогічних конкурсах? Не можна встигати працювати і ще розвивати дві громадські організації? Твоя друга половина не може працювати разом із тобою в школі й підтримувати в усіх починаннях? Можна. Може. Олександр Чучаєв власним прикладом показав: усім цим печерним стереотипам не місце в сучасному світі.
Працює з дітьми, щоб світ змінився на краще. Переконаний: «Плекаючи та розширюючи світогляд однієї дитини, збагачуєш світогляд цілого суспільства».
Найближча ціль
Олександр мріє відкрити власний центр можливостей дитини. Це комплексний ресурсний простір для фізичного, ментального, креативного та інтелектуального розвитку дітей від 3 до 17 років. У рамках цього простору діятимуть спортивні зали, гуртки формату «Peer learning», зони ментального збагачення та фінансової стабільності, креативний простір з ігровими методиками.
Крейда. Вчитель обожнює брати звичайнісіньку крейду та малювати на дошці схеми, ментальні карти. Крейда для Сенсея Сили наче та магічна паличка, яка допомагає іноді донести думку краще за допомогою суперсхеми з елементами кумедних малюнків-деталей, аніж це зроблять слова. Учні пана Олександра просять його «малювати знання» частіше.
Боксерські рукавички, яким вже 12 років. З ними Олександр виступав на змаганнях із бойового самбо. Ці рукавички — не про агресію. Навпаки, просочені потом та порепані від довгих тренувань — вони є символом підготовки до майбутнього. Своєю наполегливістю можна пробити вікна, стіни й відкрити будь-які двері.
Школа. Для Сенсея Сили будівля школи — символ самореалізації. Коли вчитель і директор переступає її поріг, подумки відтворює об’ємну 3D-модель закладу і бачить, над якими напрямками посилено працюватиме.
Прокрастинація. Так, навіть супергерої часом можуть відкладати щось «на завтра»! Коли справ забагато, пан Чучаєв обирає найвагоміші, а про невеликі завдання доводиться піклуватися, тільки-но ті спливуть у пам’яті.
Енергію Сенсея Сили висмоктує взаємодія з людьми, які не готові рухатися вперед. Для нього дуже важливо, щоб поряд була команда, одна нога якої стоїть на землі, а інша вже в повітрі й готова зробити наступний крок.
Нещирість людей провокує у вчителя-супергероя сплеск гірких емоцій, адже він сам — людина щира, чесна й відверта.
Важко сприймає поразки. Із часом навчився програвати і навчає цього близьких і учнів, але біль від цілі, в яку не вдалося влучити до кінця, якийсь час може переслідувати. Тоді Сенсей вдається до аналізу помилок і одразу встановлює нову мету, амбітнішу й вищу. Адже перемагати потрібно не когось, а самому нарощувати цінність та встановлювати благородні цілі.
Автор ілюстрацій: Ірина Донська