Перед Різдвом ми всі хочемо поповнити свій список добрих справ, от тільки цукерки для дитбудинків — це благодійність «на відчіпного»: вона шкодить і дарувальнику, і обдарованому. «Освіторія» склала для вас Christmas task-list із 7 добрих і змістовних справ, які ви можете зробити до Різдва.
1. Станьте «суперонуком» для самотніх бабусь і дідусів
Ви та ваші близькі можете стати суперонуками для самотніх та малозабезпечених пенсіонерів. І навіть родичами, яких у них немає, адже чужих Ба та Ді не буває.
Трохи статистики: в Україні живуть 9 млн людей пенсійного віку. При цьому в країні є тільки 62 профільні будинки-інтернати, і умови в них, будьмо чесні, жахливі. Фонд «Життєлюб» починає збирати кошти на Центр для людей старшого віку, де буде хотітися жити і куди не соромно і не страшно відвезти своїх родичів. Яскрава сучасна будівля з доглянутою територією, продуманою інфраструктурою, зручними кімнатами і повним набором можливостей для медичного догляду. Таким після реконструкції старої будівлі лікарні в селі Медвині Київської області стане Центр для людей старшого віку.
Якщо вам відгукується ця ідея — переходьте за цим посиланням і вносьте будь-яку допомогу. А якщо ви хочете стати партнером проєкту та взяти участь на будь-якому його етапі — реконструкції будівлі, її дизайну, створення тематичних кімнат, оснащення Центру — пишіть на пошту happyoldcomua@gmail.com.
2. Допоможіть безхатькам пережити зиму
Друзі, у Києві працює спільнота «Молодь за мир» — європейський молодіжний рух, що прагне зробити міста більш людяними і мирними. Для цього волонтери проводять час із безхатьками, влаштовують для них безкоштовні обіди, а головне — дружать з ними.
Саме зима — найтяжчий період для людей, які з різних причин втратили домівку. Відсутність теплого місця для нічлігу, змінного одягу і взуття, доступних ліків робить життя дуже складним і небезпечним. Ось конкретні поради, що допоможуть знедоленим людям пережити зиму:
- Не виганяйте безхатька на вулицю з транспорту, під’їзду чи інших громадських приміщень. Людина може замерзнути.
- Якщо бачите бездомного, який спить на морозі, розбудіть його або одразу викликайте швидку допомогу.
- Візьміть із собою термос із чаєм і запропонуйте людині-безхатьку, яку зустрінете. Також можна запропонувати ліки чи квиток на метро.
- Запропонуйте безхатьку теплі речі: шапку, шарф, шкарпетки, рукавички, светр, штани чи куртку.
- У безхатьків немає інтернету! Допоможіть їм знайти потрібну послугу в мережі.
А ось тут ви знайдете інформацію про послуги для бездомних, яких вони відчайдушно потребують: homelesshelp.me.
3. Підтримайте дітей-сиріт, які мріють про першу професію
З 2010 року проєкт «Перша професія» від ГС «Освіторія» навчає дітей-сиріт 10–15 років сучасних і затребуваних професійних навичок та допомагає юнакам і дівчатам знайти себе і не боятися безробітного майбутнього за стінами інтернату. Це безкоштовні гуртки з напрямків «крій та шиття», «перукарська майстерність», «пошив та ремонт взуття», «кулінарія», «візаж» і багато інших.
Керівниця проєкту Ірина Плешакова шукає для дітей найкращих вчителів-менторів та відповідає за забезпечення їхніх майстерень необхідними матеріалами і технікою. Під час навчання школярі відвідують сучасні великі і малі виробництва, щоб зрозуміти, як це працює поза межами інтернату і скільки це насправді коштує.
Сьогодні в Україні успішно діє 50 гуртків «Першої професії». Саме завдяки вашій підтримці вони працюватимуть і далі, тож навіть невеликий вклад стане серйозною підтримкою для майбутнього дітей, яким не пощастило з батьківською турботою. Тисніть на покликання і знайте: ваш вклад — безцінний!
4. Вивчіть колядки і завітайте до самотніх сусідів
Біля під’їзду вашої багатоповерхівки точно є лавка. І на ній точно щодня сидять ваші літні самотні сусіди і сусідки. Ви поспіхом вітаєтеся з ними, а вони бідкаються вам у спину, що нині світ зовсім здурів і люди постійно кудись біжать. Зимові свята — нагода зупинитись і розділити радість. Кількох вечорів вам цілком вистачить, щоб вивчити з дітьми кілька колядок — «Щедрик», «Тиха ніч», а Jingle Bells вони співають краще за вас, тож саме вам доведеться потренуватися. А тоді йдіть колядувати до літніх сусідів і обов’язково залишіться на чай — їм точно є що вам розповісти.
5. Приготуйте на свята вдвічі менше їжі
Особливо салату «Олів’є». Щороку українці викидають на смітник понад 30 тонн цієї страви. Загалом людство витрачає марно 45 % продуктів кожнісінький рік — переважно це овочі і фрукти, які псуються на складах, полицях магазинів і прямо зараз у вашому холодильнику. Загалом, свідоме споживання — і їжі, і речей побуту — важливий тренд філософії життя мешканців європейських країн: там живуть за принципом 3R: reduce — скорочуй споживання, reuse — використовуй речі багато разів, recycle — переробляй. Тож можна почати боротьбу з надспоживацтвом просто з новорічного столу: приготуйте стільки страв, скільки зможете з’їсти за одну вечерю. Тим паче, що олів’є можна зберігати в холодильнику не більш ніж 12 годин.
6. Станьте наставником для дитини-сироти
Ви вже зрозуміли, що цукерки та іграшки не надто допоможуть дітям-сиротам. А от ваша увага, підтримка і час будуть дуже корисними. Бути наставником — це стати частиною життя незнайомої вам дитини: регулярно навідувати її в закладі, де проживає, розмовляти і гуляти разом, розповідати про все на світі і ділитися власним досвідом, дружити і зростати разом. Наставником може стати повнолітня людина, і зробити це нескладно — варто звернутися до соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді. Та не сприймайте це легковажно, наставництво — серйозна і відповідальна справа: охочі кандидати мають пройти курс підготовки, укласти письмовий договір і виконувати свої обов’язки зі знайомства дитини із самостійним життям.
7. Станьте сім’єю для бездомного вуханя
А ви знаєте, скільки притулків для тварин працює у вашому місті чи околицях? Бували там? Якщо так, то певне надовго запам’ятали очі пухнастих вихованців, які найбільше у світі хочуть одного — до вас у родину. І можна битися об заклад: якщо ви маєте дітей, то вони вже давно вмовляють вас завести домашнього улюбленця. Звісно, це справа відповідальна для всіх членів вашої сім’ї. Щоб перевірити, чи готова дитина до щоденних обов’язків господаря вуханя, можна «позичити» собаку в друзів і влаштувати dog-challenge: якщо дитина щоранку самостійно вигулюватиме песика впродовж двох тижнів і прибиратиме за ним у квартирі, то вона справді заслуговує мати чотирилапого друга. От тоді, якщо ви з Києва, то притулки «Сіріус», Happy Paw, Гостомельський притулок для тварин, «Добрі руки» та інші ініціативи із задоволенням обдарують вас найпухнастішими улюбленцями.