Вперше масштабно дослідили людські та матеріальні видатки на освіту в Україні. У звіті PІSA 2018 визнали, що українські вчителі та викладачі мають найменшу початкову зарплату серед референтних країн*, а заклади освіти погано забезпечені ресурсами.
Попри це результати України з читання є достатньо високими. Виявляється, державні видатки не впливають на рівень успішності українських учнів.
Підрахували, що в Україні щорічна заробітна плата вчителя-початківця — близько 4800 еквівалентних доларів США*. При цьому вчителі дуже ефективні, бо результат суттєво перевищує витрати держави. Але не враховували ресурси, які вклали батьки, репетитори.
Цікаво, що в Польщі та Естонії учителі та викладачі мають зарплати приблизно 20 тисяч доларів США на рік, однак їхні результати з читання є значно вищими, ніж багатьох інших країн з вищими зарплатами педагогів.
27 тисяч доларів Україна витрачає на одного учня впродовж 10 років навчання. 50 тисяч — найбільш ефективна сума за даними PISA. Усе, що вище, ніяк не впливає на успішність учнів.
Підрахували також, що підлітки в країнах з високим рівнем доходу набирають із читання майже на 90 балів більше, ніж їхні однолітки з бідних країн.
У 2017 році за даними UNESCO, видатки на освіту в Україні становили понад 13% від загальних державних і 5,4% від ВВП, що майже відповідає міжнародним вимогам.
У дослідженні також проаналізували кількість учнів, які припадають на одного вчителя в різних країнах. По Україні це в середньому 12 учнів/студентів на педагога, що відповідає середньому значенню країн ОЕСР. Але за статистикою класи перевантажені в містах і малі в селах. Деталі — у Національному звіті PISA 2018.
*Референтні країни — Польща, Грузія, Білорусь, Молдова, Угорщина, Словацька республіка, Естонія.
*В еквівалентних доларах, перерахованих з використанням показника PPP — Паритет купівельної спроможності (англ. Purchasing power parity) — показник, за яким можна порівняти видатки різних країн в єдиній шкалі вимірювання.