З п’ятниці, 20 вересня, по всьому світу почався глобальний кліматичний страйк. У перший день до нього приєдналися понад чотири мільйонів осіб. Екомарш за участі школярів та студентів пройшов і в Україні. Лідерами стали Нью-Йорк, Німеччина та Австралія, де до протестів приєдналися сотні тисяч людей. А почалося все зі шведської школярки Грети Тунберг, яка стала обличчям молодіжного кліматичного активізму у світі.
Учора Грета емоційно виступила перед світовими лідерами в ООН, звинувачуючи їх у тому, що вони не вжили достатніх заходів щодо зміни клімату.
«Це все неправильно. Я не повинна стояти тут. Я мала би повернутися до школи з іншого боку океану», — сказала вона зі сльозами на очах. «Ви все ж приходите до нас, молодих людей, за надією? Як ви смієте! Ви вкрали мої мрії та моє дитинство своїми порожніми словами», — заявила Грета на саміті щодо зміни клімату, який відбувається у Нью-Йорку.
Вона закликала світових лідерів терміново діяти: «Ми будемо спостерігати за вами».
Близько 60 світових лідерів брали участь в зустрічі Організації Об’єднаних націй. На зустрічі помітили навіть президента США Дональда Трампа — скептика щодо зміни клімату.
Саміт має заохотити країни-члени ООН погодитись на більш жорсткі стандарти щодо регулювання викидів парникових газів, використовуючи Паризьку кліматичну угоду як орієнтир. У грудні 2015 року світові лідери пообіцяли, що їхні країни будуть діяти, щоб запобігти підвищенню глобальної температури більш ніж на 1,5 градуса Цельсія, а 2-градусний підйом є абсолютним максимумом.
Нагадуємо, Грета Тунберг рік тому почала приходити до парламенту Швеції та вимагати активних екологічних дій. Цей протест отримав назву Fridays For Future («П’ятниці заради майбутнього» або «Шкільний страйк за клімат»), згодом до неї приєдналися інші школярі та активісти.
До США 16-літня Грета Тунберг прибула на екологічно чистому транспорті: перепливла Атлантику на яхті за місяць.
Тунберг виступила перед тисячами прихильників:
«Дехто каже, що нам потрібно вчитися, щоб потім вивчати клімат з наукової точки зору, або стати політиками, щоб в майбутньому впоратися з кліматичною кризою. Але буде вже пізно. Цим потрібно займатися прямо зараз… І ми зробимо все можливе, навіть якщо це буде пов’язано з пропуском занять в школах або відсутністю на роботі. Наш активізм важливіше», — говорила Тунберг на акції.
Глобальний кліматичний страйк став третім у всесвітній серії кліматичних мітингів, організованих школярами. Як до цього ставляться дорослі? Все відрізняється від країни до країни. І від політичних поглядів.
Що стосується пропусків школи, лояльніше всього був Нью-Йорк. Тут понад мільйон учнів отримали легальне право пропустити заняття, якщо вони збираються йти на кліматичний марш. Хоча не всі регіони США були одностайні.
У Великобританії вчителів попередили, що вони повинні в інтересах дітей не дозволяти їм виходити на кліматичний страйк. Більш того, педагогам повідомили про можливі судові і дисциплінарні заходи, якщо вони будуть заохочувати пропуски занять і не стануть відмічати в журналах прогули. При цьому Міністерство освіти країни підтримало вчительські профспілки, які збиралися вийти на марш, висловивши надію, що це не буде заважати освітньому процесу.
З іншого боку, генеральний секретар Amnesty International (ця організація підтримує # Fridays4Future) Кумі Найду звернувся до 25 тисяч директорів шкіл в Англії із закликом не перешкоджати учням у їх бажанні приєднатися до акцій протесту і не карати їх за участь в майбутніх заходах.
Консерватори все ж критикують Грету Тунберг і всіх, хто підтримує масову «кліматичну істерію». Зокрема, цікавляться Хто заробляє на Греті?
Читайте також: Грета Тунберг: 9 причин запам’ятати це ім’я