Як відбулася вступна кампанія 2019 — у цифрах і фактах.
Хоча студентів на контракт лише почали зараховувати, основні тенденції року вже можна визначити. Торік абітурієнти зареєстрували 162 тисячі електронних кабінетів та подали 914,5 тисяч заяв, а на бюджет зарахували 51 тисячу першокурсників. А нині зареєстрували 168 тисяч електронних кабінетів. Всього, разом із паперовими, подали понад мільйон заяв. Та й бюджетних місць побільшало — 72,6 тисячі.
Найпопулярніші університети
До ТОП-3, як і в попередні роки, входять Київський національний університет імені Тараса Шевченка, де максимум заяв — 42,4 тисячі, Львівський національний університет імені Івана Франка — 37,4 тисячі та НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського» — 36,4 тисячі.
А ось якщо взяти 20 найпопулярніших, сталися зміни: «випали» Київський національний університет культури та мистецтв і Київський національний лінгвістичний університет.
Покращили свої позиції Київський університет імені Бориса Грінченка та Запорізький національний університет.
Найбільше зростання кількості заяв
Переможець знов-таки КНУ ім. Шевченка, куди подали на 4,4 тисячі заяв більше, ніж торік. А ось відносно молодий Університет митної справи та фінансів (Дніпро) теж вартий згадки: торік у такому рейтингу він був аж на 42-му місці з 5,9 тисячами заяв, а нині — на 20-му, бо має 9,6 тисяч.
Найбільший конкурс
У «Києво-Могилянській академії» на спеціальність «Міжнародні відносини» конкурс — 30 вступників на місце, а на «Інженерію програмного забезпечення» та «Комп’ютерні науки» — по 20 осіб на місце. За спеціальність «Біотехнології та біоінженерія» у КНУ ім. Шевченка за одне місце змагалися 29 вступників. А 32,6 — такий конкурс на спеціальність «Англійська мова та переклад» у Київському університеті ім. Грінченка. До слова, на «Право» та «Міжнародну журналістику» тут теж чималенький конкурс: 20 осіб на місце.
Напрямок з найбільшим попитом
Кількістю заяв на різні спеціальності вступники «проголосували» так: право — 69 тисяч, філологія — 68 тисяч, менеджмент — 54,8 тисячі. Філологія тривалий час утримувала «пальму першості», адже чимало людей ідуть навчатися не для того, щоб працювати перекладачем чи викладачем, а щоб досконало опанувати іноземну мову за менші кошти, ніж на курсах.
Також у «десятці» комп’ютерні науки (40,4 тисяч), середня освіта (39,5 тисяч), журналістика (32 тисячі), економіка (30 тисяч), психологія (29 тисяч), інженерія програмного забезпечення (27,9 тисяч), туризм (26,5 тисяч).
Три найскладніші тести ЗНО
18 % вступників не склали математику (не подолали прохідний поріг), 16 % — українську мову та літературу, 15 % — фізику.
Найбільш підготовлені вступники на ЗНО
Ті, котрі проходили тестування з англійської мови. Рівень вище середнього був у 47 % вступників, тоді як з інших предметів — не більш ніж у третини.
Найбільше тестів склали на 200 балів
Відсотково учасників, які набрали 200 балів, найбільше з математики — 0,08 % серед тих, хто задовільно склав цей тест. Далі максимум отримали з англійської — 0,05 % та з біології — 0,04 %.
На які спеціальності пішли навчатися «200-бальники»:
Найпопулярніші спеціальності загалом
- Міжнародне право — 194;
- Міжнародні відносини, суспільні комунікації
та регіональні студії — 194; - Міжнародні економічні відносини — 190;
- Стоматологія — 189;
- Політологія — 189;
- Журналістика — 188;
- Медична психологія — 186;
- Культурологія — 185;
- Історія та археологія — 185;
- Публічне управління та адміністрування — 183.
«Медична психологія» і «Публічне управління
та адміністрування» вперше викликали таку підвищену цікавість у молоді.
Найпопулярніші філологічні спеціальності:
Найвищі прохідні бали були для тих, хто хотів опанувати: шведську мову — 192,9, а потім східні: китайську — 193,5 та японську — 192,3.
На які спеціальності зменшився попит
Знизилися прохідні бали на «Менеджмент соціокультурної діяльності» та «Фармація, промислова фармація», які торік посідали 4-ту та 9-ту сходинки відповідно (цього року прохідний бал на них менший за 180).
Спеціальності, які найбільше підтримала держава
«Біомедична інженерія» — кількість бюджетних місць зросла найбільше порівняно з минулим роком — на 26,3 %, а на «Біотехнології та біоінженерію» — на 25 %.
Найбільше бюджетних місць на одну спеціальність
Загалом найбільше місць виділили на спеціальність «Українська мова та література» (Середня освіта) — 976.
Спеціальності, де зменшилася кількість бюджетних місць
Менеджмент — на 3,8 %,
Економіка — 3,6 %,
Фінанси, банківська справа та страхування — 3,5 %,
Облік і оподаткування — 2,7 %,
Політологія — 1,2 %.
Найкращі регіональні виші
Регіон | Виш |
---|---|
Найкращий виш західного регіону | Львівський національний університет імені Івана Франка. За узагальненими рейтингами вишів за версією «Топ-200 Україна», «Scopus» та «Бал ЗНО на контракт» (за даними ресурсу osvita.ua). |
Найкращий виш південного регіону | Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова |
Найкращий виш північного регіону | Сумський державний університет |
Найкращий виш східного регіону | Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна |
Найкращий виш центрального регіону | Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара |