Розробник міжнародного тестування PISA Андреас Шляйхер розповів службі ВВС про 10 основних викликів освітніх систем.
Сфера освіти незабаром зіткнеться з такими проблемами:
- Економічна нерівність зростає: деякі стають надто багатими, а деякі — надто бідними, через що майже зникає прошарок населення із середніми статками. Це явище може негативно позначитися і на освіті.
- Прогнозується, що в країнах Азії відтепер буде найбільш освічене населення.
- Збільшення кількості мігрантів становитиме виклик для шкіл, які повинні будуть пристосовуватися до учнів з різноманітними культурними особливостями.
- Питання фінансування повинно буде вирішуватися стратегічно, особливо проблема того, хто саме має фінансувати заклади освіти.
- Цифрові технології можуть впливати на інформаційну сферу, що може створювати однобоке висвітлення певних подій. Школам доведеться розробляти нові методики навчання, щоб показати учням різні точки зору та ідеї.
- Здібності людей повинні розвиватися таким чином, щоб мати змогу конкурувати з можливостями машин.
- Освіта дорослих, яким потрібна перекваліфікація, є менш доступною. Однак це варто буде змінити, щоб доросле населення змогло бути конкурентоспроможним на ринку праці.
- Сучасні підлітки зізнаються, що їм досить важко без підключення до інтернету. Освітнім системам доведеться взяти це до уваги й навчитися використовувати онлайн-технології в навчанні.
- Вважається, що школа має прищеплювати дітям життєві цінності, однак у все більш поляризованому світі важко визначити, хто ж ці цінності встановлює, і вже є сумніви, що взагалі варто вважати цінністю.
- Для дітей у деяких куточках планети ці тенденції можуть і не бути актуальними, бо в них проблеми навіть важчі: заклади освіти є малодоступними, а якість освіти — низькою.