Що читають сучасні німецькі підлітки? Як зацікавити їхніх українських однолітків і провести незвичайний урок? Досвідом поділяться спікери Goethe-Institut в Україні на семінарі «На дотик» у хабі «Освіторії». Майстер-клас із використання дидактичних матеріалів до сучасних німецьких антиутопій для підлітків відбудеться 13 листопада о 18:00 у Києві за адресою: вул. Івана Мазепи, 1. Вхід вільний, реєстрація за посиланням. Про п’ять причин завітати на семінар розповідає розробниця дидактичних матеріалів, вчителька української мови та літератури Анастасія Євдокимова.
1. Отримати доступ до книжок та матеріалів
У рамках проекту «На дотик» Goethe-Institut в Україні пропонує вчителям та бібліотекам безкоштовні комплекти книжок для позакласного читання. А також дидактичні матеріали до кожної, які, по суті, є готовими уроками. Як їх отримати, можна буде дізнатися на семінарі у вівторок 13 листопада. Також організатори ознайомлять з умовами участі в конкурсі рецензій, а це гарний формат творчої письмової роботи для старшокласників. І розкажуть про DYSTOPIA PARTY — вечірку для підлітків.
2. Дізнатися про тренди сучасної літератури
Сьогодні вчитель стає дедалі вільнішим, обираючи твори для позакласного читання. Тож у межах проекту «На дотик» від Goethe-Institut в Україні вийшли переклади трьох сучасних німецьких підліткових антиутопій та однієї утопії: Роберт М. Зоннтаґ «Сканери», Катя Брандіс «Фристайлерка», Шарлотте Кернер «Світлокопія» та Бов Б’єрґ «Ауергаус». Це історії про певні шляхи розвитку людства і технологій, про людські спільноти та їхнє майбутнє, про зміни, що відбуваються вже сьогодні, і виклики, які постануть перед підлітками завтра.
Кожен з романів добре знаний на Заході та отримав визнання в Німеччині. Ці тексти читають, ними цікавляться, вони написані сучасними авторами та промовляють до дітей зрозумілою для них мовою. Так, роман Шарлотте Кернер «Світлокопія» здобув світову популярність та приніс авторці національну премію. Книжку переклали 14 мовами, а також екранізували у 2004 році.
Утопічний роман Бова Б’єрґа «Ауергаус» адаптували під сценічну постановку, яку беруть у роботу все нові й нові німецькі театри. Не лише «Фристайлерка» і «Сканери», а й інші твори письменників Каті Брандіс та Роберта М. Зоннтаґа добре знайомі німецьким підліткам, адже вони отримували численні нагороди та входили в різноманітні німецькі рейтинги.
3. Поринути в гостру соціальну тематику
Роман «Сканери» розповідає про перспективне майбутнє — 2035 рік. Про світ глобального впливу цифрових технологій, у якому немає друкованих книг, газет, журналів. Адже все вже відскановано й оцифровано, а люди користуються світовою цифровою бібліотекою. Проте навіть у такому світі існує підпільна книжкова організація, до якої входять колишні письменники, видавці й бібліотекарі. Яким буде майбутнє друкованої книги — одне з ключових питань роману.
Текст про оптимізацію власного тіла, про необмежені можливості, які будуть доступні всім уже незабаром, — це роман «Фристайлерка» Каті Брандіс. Ідеться про Олімпійські ігри — 2032. Задля омріяного «золота» спортсмени-фристайлери легально оптимізують своє тіло за допомогою гайтек-протезів та імплантів. Модифіковане тіло — неабиякий шанс на перемогу для олімпійців та паралімпійців майбутнього. Це надихає Раяна, який прикутий до інвалідного візка і мріє знову стати на ноги. Та на відміну від хлопця, закохана в нього юна спринтерка Йола не впевнена, що готова на хірургічне втручання заради «золота».
Антиутопія Шарлотте Кернер «Світлокопія» розповідає про недалеке майбутнє, у якому клонування стає можливим. Геніальна, проте самозакохана піаністка та композиторка Іріс дізнається, що невиліковно хвора. Жінка розуміє, що її талант повинен жити, тож вирішує народити власного клона. Цей роман написано від імені її світлокопії — доньки Сірі. Дівчинка розмірковує про стосунки з матір’ю, конфлікт поколінь, намагається зрозуміти — вона лише копія чи особистість, вона повинна проживати готовий сценарій чи може претендувати на власне життя?
Утопічний роман Бова Б’єрґа «Ауергаус» розповідає історію шістьох підлітків, які протягом року живуть в одному будинку, котрий називають Ауергаус. У цій комуні вони будують плани на майбутнє, разом готують їсти, розважаються, підпорядковуються схемі «народження-школа-робота-смерть». Товариство мріє про Берлін як місто свободи та слухає панк-рок. Головна мета героїв — допомогти їхньому другу Фрідеру, підтримати його, адже хлопець не може визначитися, чи хоче жити.
4. Краще усвідомити проблеми підлітків
Герої перелічених книжок — підлітки. У їхньому світі — безліч складних проблем, пов’язаних з батьками, дружбою, сприйняттям власного тіла, викликами соціуму, самоідентифікацією. Герої приймають рішення та діють, вони чесні із собою та дивляться проблемам у вічі.
У кожному з романів є ті гострі питання, котрі учень може сміливо поставити й собі. Тож працюючи над текстами, можна влаштовувати дискусії «за»/«проти», коли кожен займає свою позицію і наводить аргументи. Або приміряє світ твору до власного життя.
Якій книжці я віддам перевагу: паперовій чи електронній? Як це — жити в одному будинку з друзями, готувати їжу, ходити в магазин, проектувати майбутнє? Як можна підтримати друга, котрий ледве не покінчив із життям? Чому люди вдосконалюють передовсім зовнішність, а не внутрішній світ? Клонування — це досягнення науки зі знаком «+» чи «-»?
5. Опанувати нові методи та завдання для уроків
До дидактичних матеріалів за цими романами входять розробки різних видів вправ на розуміння тексту, персонажів та конфліктів; завдання на розвиток мовленнєвих навичок та критичного мислення; теми для діалогів, що зачіпатимуть актуальні для підлітків проблеми; матеріали для групової роботи; мультимедійні матеріали для розширення можливостей сприйняття твору.
Приклади вправ:
Креативне завдання до роману Роберта М. Зоннтаґа «Сканери». Виберіть цитату з книжки, сфотографуйте її або себе з нею і додайте на своє фото обрану цитату як напис.
Міжпредметні зв’язки в романі Шарлотте Кернер «Світлокопія». Пригадайте давньогрецький міф про вродливого юнака Нарциса. Він знехтував коханням німфи Ехо і був за це покараний: так задивився на власне відображення у воді, що не зміг від нього відірватись і перетворився на квітку. Цей сюжет зобразив Караваджо. Для італійського митця було вкрай важливо точно відтворити обидві постаті юнака — на березі й у воді, адже вони мали бути тотожними. Чи вдалося нарцисичній Іріс Зелін (головній героїні роману «Світлокопія», котра хотіла вберегти власний талант і продовжити його життя, тож клонувала себе) так само точно побачити власне відображення? Якби ви були художником, як би зобразили її?
Творче завдання до роману Бова Б’єрґа «Ауергаус».
Якби ви писали рецензію на цей роман, який заголовок для неї обрали б? Яке речення із вашої рецензії можна було б винести на обкладинку книжки?
Групова робота з романом Каті Брандіс «Фристайлерка».
Уявіть себе в 2032 році. Ви хочете модифікувати своє тіло. Якими будуть ваші аргументи для близьких на користь того, що така модифікація необхідна? Попрацюйте в парах. Варіанти ситуацій:
- Особа, що хоче модифікувати своє волосся і колір очей, та її родич.
- Особа, переконана, що вона некрасива, і друг, упевнений, що їй не варто робити модифікацію.
- Особа без руки та її родич.
- Особа з вадами серця та її друг.