Astor School — школа, де з першого класу діти стають бізнесменами

У рубриці Future Perfect ми розповідаємо про найпрогресивніші школи в Україні та за кордоном. Цього разу «Освіторія» завітала до Astor School, де діти з 1-го класу освоюють фінансову грамотність, організовують прибуткові проекти та стають співвласниками бізнесу ще до повноліття.

Як ідея дитячого бізнесу виросла в школу і до чого тут печиво

Директор та засновник школи Андрій Піллероа розкриває секрет екстравагантної назви закладу: «Astor» — американське прізвище, яке вже кілька століть асоціюється з успіхом та лідерством. Астори разом з Рокфеллерами і Вандербільтами входять у ТОП родин — представників американської буржуазної аристократії XIX–XX століть. Серед них успішні політики, мільйонери, письменники, олімпійський чемпіон та володарка Оскару.

Успішний бізнесмен, директор і викладач Піллероа, який цьогоріч став одним з 50 найкращих вчителів України за версією Global Teacher Prize Ukraine розповідає, що заснувати школу його надихнула дитяча ідея маленького бізнесу з печивом.

— Одного разу отримав прохання від знайомих — допомогти їхнім дітям з 1-го та 2-го класу реалізувати бізнес-ідею з продажу домашнього печива, — згадує Андрій. — Річ у тім, що діти постійно просили в батьків нові іграшки, а мама жартома їм сказала: «Придумайте, як заробити самостійно!» Діти влаштувати мозковий штурм і вирішили, що класно було б продавати печиво. Школярі знайшли рецепт в інтернеті, обрали й замовили упаковку, а мама допомогла прорахувати собівартість виготовлення та продумати продажну ціну й спрогнозувати кількість проданого печива та прибуток.

Перші замовлення були від колег батьків. Діти ходили по кабінетах в їхніх компаніях та пропонували дорослим купити смаколики — для себе чи на подарунок. Так ідея перестала бути жартом й учні отримали перший заробіток. Дуже скоро дорослі вже самі просили малих продавців сформувати попереднє замовлення на оригінальні домашні ласощі. Діти домовилися про те, щоб поставляти печиво через свого дистриб’ютора в офісі, який за роботу з клієнтами отримував 2 пачки печива безкоштовно. Але це був бізнес не на 100%, бо школярі пекли печиво самі.

Тому юні бізнесмени запропонували додатковий заробіток для своєї няні. До її обов’язків увійшли придбання продуктів, приготування печива згідно з рецептом та упаковка. Останній етап — доставка печива в офіс без участі дітей. Тож до обов’язків няні додали в середу класти запаковану коробку з печивом в мамину машину, а після приїзду мама передавала печиво дистриб’ютору. Так діти лише приймали замовлення і казали няні, скільки потрібно спекти печива. Наступним етапом стало прийняття замовлень нянею безпосередньо від дистриб’ютора.

У результаті в бізнесі дітей були задіяні троє дорослих. Цей проект працює вже рік та приносить дітям 400 грн чистого прибутку на тиждень. У планах школярів — розробити нові рецепти та залучити до бізнесу кондитера, а ще — залучити маркетологів та створити власний бренд.

Андрій Піллероа був вражений, наскільки швидко 7-річні діти сприймали й застосовували його поради. Так і виникла ідея відкрити школу для маленьких підприємців, які паралельно з навчанням зможуть отримувати реальні прикладні знання про бізнес, втілювати ідеї в життя та отримувати досвід і перший прибуток.


— Просунути дитячий бізнес легше, — усміхається пан Андрій. — Секрет простий: дітям і їхнім ідеям дорослі довіряють!


Отож, двоповерхова школа для юних бізнесменів, де здобувають знання учні 1-5-х класів розміщується в екологічному передмісті Києва, на березі мальовничого озера. Її територія — 1400 квадратних метрів. Знайшлося тут місце й для дитячого садочка з класами-«нулівками», де готують до вступу в перший клас.

Озерце біля школи для дітей — оазис відпочинку. У теплу пору року тут можна плавати на надувних човнах, а перед уроками кожен учень може порибалити, якщо приїхав трохи раніше. Спійманих коропів та карасиків відпускають назад до озера — риболовля тут винятково спортивна.

Школа та дитячий садок працюють у форматі повного дня: 08:00–19:00. Вартість одного місяця навчання — 9 тис. грн. У цю суму входить навчання з використанням української та канадської програми освіти, харчування, усі навчальні матеріали та участь дітей у гуртках.

Фінансова грамотність: від історії грошей до втілення проекту

Один з основних предметів в Astor School — фінансова грамотність, яку тут вивчають поглиблено.
Під час перших уроків учнів знайомлять з різними напрямками бізнес-діяльності та історією виникнення грошей. Розглядають їхні види та функції, роль у соціально-економічному житті та дивляться мультфільм «Звідки пішли гроші». Потім обирають напрямок цікавого для себе проекту: це можуть бути іграшки, солодощі, дитячий одяг, творчість, робототехніка, спорт.

Зробивши вибір, школяр об’єднується в групу з учнями, які обрали схожий напрямок і починається етап командної роботи над проектом. Співробітники та партнери школи в доступній формі діляться своїми знаннями та надають дітям допомогу, необхідну для реалізації проекту. На заняттях обговорюють питання про те, які фактори впливають на ціноутворення, як зробити свій продукт унікальним, щоб він приносив прибуток, які канали залучати для реклами.

Також діти вчаться контролювати власні витрати й будувати свій план накопичення коштів, дізнаються, що таке активи й пасиви, навіщо потрібні інвестиції та які їх різновиди. Обов’язково знайомляться з криптовалютою, сферою заробітку та бізнес-плануванням.

— Якщо діти навчаться реалізувати бізнес-проекти в школі, то й у дорослому житті робитимуть це з легкістю, — впевнений засновник школи. — Справжня фінансова винагорода за пророблену роботу і реалізований проект дає дітям мотивацію саморозвиватися й отримувати нові знання для створення нових стартапів та удосконалення чинних. Такий підхід виховує нове покоління фінансово незалежних і практично досвідчених дітей, які продукуватимуть ідеї створення продуктів і послуг.

Учнівські startup-проекти: продаж меду, екскурсії, терапія із собачками

Піллероа каже, що найвищою оцінкою учня вважає не високі показники ЗНО, а отриманий учнем практичний досвід від реалізованого проекту, який не тільки приносить задоволення та перші гроші дитині, а й користь людям у реальному житті. На сьогодні він створив разом з учнями чотири бізнес-проекти, яким можуть позаздрити навіть досвідчені бізнесмени.

— На моїх заняттях учні отримують практичний досвід, створюючи власні startup-проекти. Учні стають співвласниками компаній та міні-бізнесів, отримують справжні гроші у вигляді дивідендів, — амбітно заявляє Піллероа.

Учнівський проект №1: каністерапія для дітей

Учениця 3-го класу разом зі своєю 4-річною сестрою обожнюють гратися із собачками й розуміють, що ця радість доступна не всім дітям. Тож на уроці «Мій StartUp» школярка запропонувала створити бізнесово-соціальний проект з каністерапії (метод медицинської та соціальної реабілітації, де головні герої — дресировані собаки), де діти граються зі спеціально навченими чотирилапими друзями. Уже з першого місяця проект почав приносити сестричкам прибуток та надає змогу проходити реабілітацію дітям.

Учнівський проект №2:
екскурсії до аеропорту Бориспіль

Заняття з фінансової грамотності наштовхнули учня 5-го класу на думку запустити серію екскурсій в міжнародному аеропорту Бориспіль. Річ у тім, що хлопчику дуже подобаються літаки, тож він довго думав, як можна отримати пасивний дохід, пов’язаний із «залізними птахами». Директор Astor School посприяв здійсненню його мрії, домовившись із керівництвом аеропорту про проведення регулярних екскурсій для школярів.

Це не лише бізнес-проект, в якому батьки платитимуть кошти за екскурсію, а й соціальний: кожна десята дитина відвідує аеропорт безкоштовно. Безкоштовні місця надаються дітям з малозабезпечених сімей. А прибуток від проекту дає учню змогу частково оплачувати навчання в школі.

Учнівський проект №3: виробництво й продаж екологічно чистого меду

Автори проекту — десятеро дітей 1-5-х класів. Разом із командою Astor School діти розробили логотип, вигадали назву, а потім розлили мед у баночки та наклеїли етикетки. Далі продукт потрапив у реалізацію, а діти отримали свій прибуток — по 200 грн з кожного літра меду.

Учні-чергові дзвонять у «живий» дзвоник, щоб оголосити перерву

В Astor School уроки англійської мови інтегровані з іншими предметами. Наприклад, під час малювання учні не тільки творять пензлем на папері, а й повторюють разом з носієм мови слова на лісову тематику. Швидше вивчити англійську учням початкової школи допомагає перегляд мультиків. Діти переглядають частину мультфільму англійською, переказують сюжет і відповідають на запитання вчителя.

На уроках фізкультури вчителі навчають дівчат і хлопців елементам брейк-дансу, адже саме під час танцю в дітей розвиваються координація рухів і відчуття ритму.

Інформатику в Astor School мають змогу вивчати навіть учні молодшої школи — створюють сайти, анімацію, пишуть коди. А в старшій групі садочка при школі працює гурток дитячого програмування Kid IT — правду ж кажуть, що нове покоління зростає з гаджетами в пелюшках!

До речі, у цій школі немає традиційного дзвоника на урок. Початок уроку та перерви оголошує черговий, який проходить школою та дзвонить у «живий» дзвоник. Такий звук не викликає роздратування в учнів, як звичайний електричний дзвінок, а школярі записуються в чергу, щоб пройтися школою та сповістити про початок чи закінчення уроку.

А щоб на веселій ноті завершити навчання в п’ятницю, школярі збираються на традиційну танцювальну міні-вечірку та вчать рухи модних денс-напрямків — hip hop, breakdance, jazz funk, contemporary. На вечірці працює дитячий бар і дитячий діджей, а завершується паті танцювальним батлом.

Дискусійні та наукові клуби й занурення у віртуальну реальність

Учні молодшої школи не беруть «домашку» додому. Після прогулянки вони працюють над домашніми завданнями під наглядом вчителя. На це дається не більш як 1,5 години, щоб школярі мали доволі вільного часу для занять у гуртках.

Вихованці Astor School беруть участь у дискусіях, майстер-класах, лідерських та наукових клубах. Можуть обирати кілька гуртків для відвідування: роботехніка та LEGO-конструювання, спортивно-бальні танці, сучасна ручна вишивка Glow Art, арт-терапія, сучасні танці (брейк, джаз-модерн, контемп, хіп-хоп), уроки вокалу, айкідо, бізнес-курс «Підприємництво та бізнес-навички».

Для дітлахів, які хочуть відпочити від освітніх активностей і чекають приїзду батьків, облаштовані міні-кінозал та ігровий простір, де можна погратися в ігри на Sony PlayStation та поринути у віртуальну реальність за допомогою PlayStation VR.

Лайфхаки, які допоможуть створити власний бізнес

Директор та викладач фінансової грамотності Андрій Піллероа радить дорослим і школярам, які перші кроки зробити, якщо є бажання зайнятися власною справою.

1. Напишіть бізнес-план

Ви можете назвати його простіше «план дій». В інтернеті зараз є багато варіантів побудови бізнес-плану, але в ньому обов’язково мають бути такі елементи: ЩО САМЕ ви робите, ЩО це дає людям, У ЧОМУ його переваги порівняно з іншими, ЯКА СУМА ІНВЕСТИЦІЙ у проект і ЯКИЙ ПРИБУТОК та за який час розраховуєте отримати.

2. Ніколи не робіть бізнес за власні кошти

Особливо, якщо це ваш перший досвід у самостійному веденні бізнесу. Шукайте інвестора й показуйте йому свій бездоганно прописаний бізнес-план.

3. Інвесторів можна знайти в соцмережах

У більшості успішних людей є сторінки у Facebook, Instagram — не соромтесь розписати перспективи вашого проекту, напишіть, що саме і за який термін зробите та на який результат розраховуєте.

4. Не зупиняйтеся на одному бізнес-проекті.

Намагайтеся робити їх різнотематичними (але не паралельно), слідкуйте та «переганяйте» тренди.

Поділитися цією статтею