З 14 по 26 липня в закладах вищої освіти (ЗВО) проходитимуть творчі конкурси. «Освіторія» запитала генерального директора директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН Олега Шарова про нюанси, які слід пам’ятати вступникам.
Творчий конкурс — форма вступного випробування, мета якого — дати вступнику можливість продемонструвати знання та навички, що засвідчать його готовність опановувати фах і здатність виконувати креативні завдання.
Творчий конкурс і творчий залік: яка між ними різниця?
Творчий конкурс
Дата проведення: 14–26 липня
Це випробування, за яке встановлюється оцінка творчого конкурсу від 100 до 200 балів. Цей результат враховують у конкурсному балі вступника.
Творчий залік
Дата проведення: 1 лютого — 26 липня
Випробування здібностей, яке визначає, чи допускати вступника до конкурсного відбору. Бали за творчий залік не ставлять, адже для деяких спеціальностей не існує однозначних і загальноприйнятих критеріїв оцінки творчих робіт.
Заліки запроваджені замість творчих конкурсів лише на деякі педагогічні напрямки, журналістику та окремі спеціалізації дизайну. Це можливість для вступників заздалегідь підтвердити творчі здібності й тільки потім брати участь у конкурсі до закладів вищої освіти на основі результатів ЗНО.
Заліки допоможуть учасникам творчих змагань, які в попередні роки скаржилися, що не встигають взяти участь у творчих конкурсах у різних вишах через збіг дат.
Отже, за деякими спеціальностями проводитимуть лише творчі конкурси, за іншими — лише творчі заліки: або те, або те. Наприклад, якщо на спеціальність 025 Музичне мистецтво вступник проходитиме творчий конкурс, то предметна спеціальність 014.10 Середня освіта (трудове навчання та технології) вимагатиме складання творчого заліку.
Це допоможе зменшити проблему довіри до результатів проведення творчих конкурсів. Останніх цьогоріч стало менше — деякі з них перейшли в категорію творчих заліків.
Зі скількох напрямків проводитимуть творчі конкурси?
Цьогоріч маємо 16 спеціальностей, за якими приймають на навчання, враховуючи рівень творчих або фізичних здібностей вступників:
- Фізична культура і спорт;
- Аудіовізуальне мистецтво та виробництво;
- Дизайн (за спеціалізаціями «Графічний дизайн», «Дизайн одягу (взуття)», «Дизайн середовища», «Промисловий дизайн»);
- Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація;
- Хореографія;
- Музичне мистецтво;
- Сценічне мистецтво;
- Архітектура та містобудування;
- Державна безпека;
- Безпека державного кордону;
- Військове управління (за видами збройних сил);
- Забезпечення військ (сил);
- Озброєння та військова техніка;
- Національна безпека (за окремими сферами забезпечення і видами діяльності);
- Пожежна безпека;
- Правоохоронна діяльність.
Шпаргалка для вступника
Щоб вдало скласти творчий конкурс:
- Уважно ознайомтеся з програмою творчого конкурсу на сайті ЗВО. Пробуватимете сили в різних закладах на одну й ту саму спеціальність? Пам’ятайте, що їхні програми можуть кардинально відрізнятися.
- Підготуйтеся до складання творчого конкурсу за відповідною програмою.
- Оберіть дату за графіком на сайті ЗВО та вчасно приїдьте до університету.
- У день складання конкурсу вам знадобляться:
— оригінал документа, що посвідчує особу;
— сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання (за наявності);
— екзаменаційний листок та кольорова фотокартка розміром 3х4 см (за вимогою ЗВО);
— ручка;
— інвентар, необхідний для проходження творчого конкурсу з вашого напрямку (уважно читайте вимоги на сайті ЗВО). Наприклад, на творчий конкурс із музичного мистецтва вступник приносить інструмент, з фізичної культури та спорту — спортивну форму, з образотворчого мистецтва — олівець, папір формату А2, гумку, кнопки тощо.
Коли і де оприлюднюють результати творчих конкурсів?
Програми творчих конкурсів, включаючи критерії оцінювання, структуру оцінки та порядок оцінювання, обов’язково оприлюднюються на сайтах закладів вищої освіти. Не допускається включення до творчих конкурсів завдань, що виходять за межі зазначених програм.
Результати вступник теж знайде на офіційному сайті ЗВО.
Чи можна подати апеляцію після проходження творчого конкурсу?
Так. Апеляцію подають у порядку, встановленому закладом вищої освіти в положенні про приймальну комісію. Апеляцію проводить безпосередньо заклад.
Перескласти творчий конкурс можливо?
Ні. Вступники, знання яких оцінили нижче за визначену комісією та правилами прийому кількість балів, що необхідна для допуску до участі в конкурсі, не допускаються до подальшого складання вступних випробувань.