Як навчатимуть вчителів англійської молодшої школи

Flag_of_the_United_Kingdom
Автор тексту: Олексій Сімончук

Учителі іноземних мов, які наступного навчального року вчитимуть першокласників Нової української школи, повинні пройти обов’язковий курс підвищення кваліфікації. Він складатиметься з очної та онлайн частин, так само, як і курс для класних керівників початкової школи. За підготовку вчителів англійської відповідає Британська рада, німецької — Goethe-Institut, а французької — посольство Франции. Ми поспілкувалися з Вікторією Іваніщевою, менеджером програм з англійської мови Британської ради, про те, як все відбуватиметься і як зміниться викладання іноземної для учнів молодших класів.

bc

Про те, хто вчитиме вчителів

У 2016-му в Україні проходив Рік англійської мови. Тоді ж ми вперше організували проект «Вчителі англійської мови — агенти змін». Ми підготували 135 вчителів, з них 65 вийшли до фінального відбору для тренінгу інших вчителів.

Вони пройшли професійну підготовку: і як викладачі, і як тренери. Із вересня по грудень 2017-го кожен з них натренував по 20 вчителів у своїй області.

Оскільки в рамках НУШ необхідно підготувати 17 тис. вчителів англійської мови, нам потрібно більше таких тренерів. Тому ми зробили додатковий набір, де обрали 75 осіб.

Що потрібно знати про обов’язкове підвищення кваліфікації вчителів НУШ

Тепер ми збираємо всіх тренерів разом, і в лютому проведемо для них тренінг.

Це будуть три- або чотириденні курси на базі закладів післядипломної освіти чи шкіл. Загалом — 30 годин.

Про те, як відбирають і готують тренерів

Це відкритий набір. Багато вчителів надсилали заявки. У 2017 році подалися 500 осіб, з яких ми обрали 75.

У нас є критерії відбору: це повинні бути вчителі англійської мови, які викладають у школі, зі стажем роботи мінімум п’ять років. У них також має бути досвід проведення тренінгів. Обов’язковий пункт — готовність ділитися з учителями своїми знаннями і вміннями.

20 запитань, які найчастіше ставлять про обов’язковий онлайн-курс для вчителів НУШ

В анкетах ми просили вчителів написати, у чому, на їхню думку, їхній успіх, і як вони його досягли, з якими проблемами зіткнулися і як їх вирішували. Ми відібрали тих вчителів, які хочуть допомагати іншим вчителям.

Про онлайн-платформу

Онлайн-платформа розробляється спільно Британською радою, видавництвом Кембриджського університету і його екзаменаційним департаментом, який представляє найбільший спектр мовних іспитів у світі. Там будуть зібрані посилання на наші сайти та матеріали, а також на матеріали Кембриджського університету.

Посилання на онлайн-платформу методисти розішлють усім учителям, яким необхідно пройти курси. Плануємо, що онлайн-курс стартує у травні, після проходження програми очного навчання.

Інфографіка: Знайди тренера НУШ у своїй області

Ми розробимо «дорожню карту», яка пояснить вчителям, що і як їм потрібно робити. Тривалість курсу — 20 годин.

У кінці навчання вчителі повинні будуть пройти тест, за результатами якого їм видадуть сертифікати. Усього сертифікатів буде два: за очне і онлайн навчання. Наявність двох сертифікатів звільнить викладачів від атестації, яку кожен учитель проходить раз на п’ять років.

Сертифікат за онлайн-навчання отримають ті вчителі, які успішно пройдуть мінімум 80% тесту. Якщо результат буде меншим — надамо можливість пройти тест ще раз. Наше завдання — не покарати за невдалий результат, а допомогти вчителям, дати ще спробу, щоб у кінцевому підсумку вони розуміли вимоги, за якими необхідно працювати з дітьми в Новій українській школі.

Про те, як виглядатиме очна форма курсів

У кожній області установи післядипломної освіти вчителів визначатимуть, в якому форматі відбудеться очна частина перепідготовки. Хтось запрошуватиме вчителів на свою базу, а хтось виїжджатиме в школи на місцях і привозитиме вчителів з довколишніх сіл і районів. Майданчики можуть бути різними.

Матеріали Британської ради використовуватимуть і в очній формі навчання.

Про те, чого навчатимуть вчителів

Програма складається з чотирьох модулів:

1. Розуміння того, як вчаться діти в початковій школі, їхні стилі навчання і мотивація.

2. Планування уроків. Як спланувати урок так, щоб він допомагав розвивати комунікативні вміння.

3. Організація уроку. Як працювати в парах, у групах, які ігри, пісні, римування, техніки і прийоми використовувати в навчанні дітей початкової школи.

4. Уміння XXI століття: як навчити дітей критично мислити, вирішувати проблеми, працювати разом, використовувати креативність на уроках.

Про те, як виглядатимуть уроки англійської в школах

Ми прагнемо того, щоб наш тренінг допоміг вчителям зробити уроки комунікативними, надати дітям можливість спілкуватися один з одним.

Випускники Школи тренерів НУШ — про нові знання для вчителів

Дуже сподіваємося, що процес навчання не буде традиційним, коли діти просто читають, перекладають, вчать слова. А все відбуватиметься в ігровій формі, з використанням пісень, ігор, флеш-карток, книжок-розмальовок та іншого матеріалу. Усе це — англійською мовою, звичайно.

Уся робота на уроках має бути максимально наближена до реальності. Як діти грають і розмовляють у житті, так має бути й на уроці. Саме так, в ігровій формі, вони вчаться.

Результат, якого хочемо досягти, — щоб діти могли спілкуватися англійською мовою і в них завжди було бажання вчитися.

Поділитися цією статтею