Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій надав роз’яснення щодо застосування статті 26 Закону України «Про дошкільну освіту», повідомив у своєму Telegram його очільник Сергій Бабак.
Раніше пані освітній омбудсмен повідомила про отримання кількох десятків колективних скарг, де освітяни дошкілля вказували на:
- брак оплати праці за методичну та організаційну роботу (оплата йде лише за педагогічне навантаження);
- збільшення робочого часу на ставку педпрацівників ЗДО (зокрема керівників гуртків, секцій тощо, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда, музичного керівника);
- про таке збільшення освітян не було попереджено заздалегідь.
Сама суперечлива стаття закону звучить так:
«Стаття 26. Робочий час
1. Педагогічні працівники закладів дошкільної освіти мають скорочену тривалість робочого часу.
Робочий час педагогічного працівника включає час, необхідний для здійснення ним освітнього процесу з вихованцями, а також виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором.
2. Тривалість робочого часу педагогічних працівників на тиждень на одну тарифну ставку становить 35 годин – для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя та 30 годин – для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників.
3. Норма педагогічного навантаження (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями), що є складовою робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти, становить для:
- вихователя, інструктора з фізкультури – 25 годин на тиждень;
- музичного керівника – 24 години на тиждень;
- практичного психолога, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда – 20 годин на тиждень;
- керівника гуртка (студії, секції тощо), вчителя – 18 годин на тиждень.
4. Педагогічне навантаження педагогічного працівника закладу дошкільної освіти менше норми, передбаченої цією статтею, встановлюється за його письмовою згодою.
5. Робочий час інших працівників закладів дошкільної освіти визначається відповідно до вимог законодавства.»
РОЗ’ЯСНЕННЯ від профільного комітету Верховної Ради:
- вперше запроваджена скорочена тривалість робочого часу для педагогічних працівників закладів дошкільної освіти (раніше тривалість робочого часу усіх педагогічних працівників закладів дошкільної освіти становила 40 годин на тиждень, оскільки була відсутня норма робочого часу на рівні Закону).
- у законі прописана тривалість робочого часу для кожної категорії педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, що забезпечує правову визначеність у цьому питанні у трудових відносинах між працівником і адміністрацією закладу дошкільної освіти та є правовою гарантією захисту конституційного права на відпочинок (у вільний від роботи час);
- чітко визначені норми педагогічного навантаження для окремих категорій педагогічних працівників.
- для жодної категорії педагогічних працівників не відбулося збільшення норми педагогічного навантаження, а для вихователів така норма була зменшена до 25 годин на тиждень.
- Верховна Рада України дозволила (через Закон) органам місцевого самоврядування, які є засновниками комунальних закладів дошкільної освіти, а також засновникам державних закладів дошкільної освіти, збільшувати своїми рішеннями розміри посадових окладів, доплат, надбавок та інших грошових винагород, порівняно з тими, які визначені Урядом.
Новий закон «Про дошкільну освіту» набрав чинності 1 січня 2025 року, за 7 місяців після його ухвалення. Для того, щоб цей закон запрацював, каже Сергій Бабак, потрібно ухвалити додаткові 44 нормативно-правових акти. Нині не затверджений і не розроблений жоден, стверджує голова комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.