Готуємося до НМТ без репетитора: 5 кроків до омріяного результату

Чи реально підготуватися до випускних іспитів самостійно? Мабуть більшість батьків скаже, що єдиною гарантією високих балів на ЗНО чи НМТ є додаткові позакласні заняття з репетиторами. Звісно, хороший тьютор справді допоможе ефективніше підготуватися до тестів та скласти їх на максимальну оцінку. Та це не означає, що, займаючись самостійно, досягти таких результатів неможливо. Розповідаємо, як підготуватися до НМТ без репетитора й отримати на іспиті високі бали.

1. Складіть план підготовки і починайте заздалегідь

Готуватися до іспитів потрібно заздалегідь. Це, мабуть, найважливіше правило для кожного учня: що більше часу маєте на повторення навчальних матеріалів, то ефективнішим воно буде. Більшість учителів рекомендують починати підготовку щонайменше за рік до випускних тестів або протягом останнього класу. Це дасть змогу учням навчатися в зручному для них темпі, уникаючи зайвого навантаження та стресу.

До речі, планування — також важлива частина підготовки. Робота над будь-яким складним проєктом починається з розробки плану та визначення кінцевої мети. Тож аби встигнути повторити великий масив інформації з кількох предметів та успішно скласти НМТ, насамперед варто розробити розклад занять, що відповідатиме потребам і можливостям учня.

Для цього слід ознайомитися з програмою НМТ, переглянути зміст посібників із підготовки до іспитів та виписати всі теми, які потрібно повторити. Найважливіше — займатися регулярно, тож виділяти на кожний предмет щонайменше 60 хвилин кілька разів на тиждень.

2. Знайдіть прогалини в знаннях

Більшість репетиторів уже на першому занятті запропонують учням виконати кілька завдань або тестів. Це потрібно для того, щоб визначити слабкі та сильні сторони і зрозуміти, які теми потребують більшої уваги. Без цього скласти хороший план занять неможливо.

Самостійну підготовку також варто починати з визначення прогалин у знаннях. Якщо учні не впевнені, які теми вони засвоїли добре, а які даються їм важче, варто пройти один-два тести у форматі НМТ. Наприклад, завдання з попередніх років можна знайти на сайті УЦОЯО або ж на інших онлайн-платформах чи в довідниках із підготовки до іспитів, як-от у серії «НМТ 2025».

3. Комбінуйте різні формати

Щоб не втрачати мотивацію та зацікавленість, варто використовувати різні джерела для підготовки. Це можуть бути сайти, безплатні вебінари та лекції на YouTube, блоги репетиторів, чати з обговоренням тощо. Якщо готуєтеся до НМТ з української мови — знайдіть сторінки в соцмережах, де аналізують найпоширеніші мовні помилки. Якщо плануєте складати іспит з історії — підпишіться на цікаві YouTube-канали про минуле України. Якщо попереду НМТ з іноземної мови — спробуйте подивитися фільми чи почитати книги в оригіналі. Обирати можна будь-які формати відповідно до інтересів учня.

Не варто забувати і про друковані посібники. Сьогодні, коли інтернет та комп’ютерні технології стали невід’ємною частиною життя людини, більшість хибно вважає, що паперові книги відходять у минуле. Насправді ж вони не поступаються гаджетам, а іноді є навіть ефективнішими за них, зокрема й під час навчання. Це підтверджують останні дослідження: через друковані книги учні краще запам’ятовують інформацію та розуміють у шість разів більше, ніж через цифровий пристрій.

Найкраще під час підготовки до іспитів використовувати як цифрові, так і друковані джерела. Багато сучасних посібників уже доповнені інтерактивом у формі тестів, цікавих завдань, презентацій та відео до тем, що допоможуть краще зрозуміти навчальний матеріал.

4. Більше практикуйтеся та аналізуйте помилки

Щоб підготовка до іспитів була максимально ефективною, не варто забувати про практику. Найкраще навчальний матеріал засвоюється не через зубріння теорії, а завдяки методу активного навчання — виконанню тестів, вправ і завдань, що наближені до формату НМТ. Тож після кожних 15–20 хвилин теоретичного навчання слід виділяти щонайменше 30–40 хвилин для практичного закріплення знань та аналізу помилок. Це допоможе зрозуміти, які питання і теми потребують додаткового повторення.

У мережі можна знайти безліч платформ із тестами з української мови, математики, історії чи інших предметів. Окрім завдань на сайті УЦОЯО, проходити тести можна на платформі zno.osvita.ua. Корисними стануть також збірники завдань. Наприклад, зошити «НМТ 2025», що містять кілька пробних варіантів тестів у форматі НМТ із ключами до питань наприкінці.

5. Виділяйте час на повторення

Звісно, важливою частиною під час підготовки до НМТ є повторення вивченого. Насамперед слід звертати увагу на ті теми й матеріали, у яких учні припустилися найбільше помилок. У таких випадках рекомендують використовувати принцип відкладеного повторення: повторювати тему через день, кілька днів, тиждень і місяць для кращого засвоєння матеріалу.

Аби процес підготовки був ефективнішим, використовуйте конспекти. Це мають бути короткі тези, таблиці або схеми з найважливішою інформацією з кожної теми, до яких можна буде повернутися за потреби згодом. Замінити конспекти допоможуть готові довідники в таблицях, що також будуть корисними на заняттях.

Загалом секрет успішної підготовки до НМТ як із репетитором, так і самостійно полягає в мотивації та системності. Тож займайтеся щодня або по кілька разів на тиждень, працюйте над помилками та залишайтеся цілеспрямованими — і тоді у вас все вийде.

Поділитися цією статтею