Питання міністру про реформу старшої школи ставили старшокласники і журналісти. Захід проводили у понеділок у Києві.
Кого стосуватиметься реформа?
- Реформа старшої школи стартує у 2027 році. І це буде перший рік, коли вчитимуться не 11, а 12 років для отримання повної середньої освіти. Нинішні 7-мі класи будуть першими, які обиратимуть, куди йти вчитися після 9-го класу.
Чи будуть ліцеї в тих самих закладах, що й середні школи?
- Ні. Після 9-го класу дитина змінюватиме і місце навчання. Ліцеї повинні будуть мати щонайменше 600 учнів.
Для чого учням додається 12-й рік навчання в школі?
- За словами Оксена Лісового, 12-й додатковий клас має краще підготувати школярів до вишу, а також у майбутньому дозволить скоротити на рік навчання на бакалавраті.
Яке головне гасло реформи старшої школи?
- Свобода і відповідальність. Після 9-го класу школяр разом із батьками вирішуватиме, який напрямок розвитку обирати: академічний чи профільний ліцей, готуватися до вступу до вишу чи опановувати професію. Так само самостійно вже під час навчання в ліцеї підліток обиратиме предмети і модулі, які бажає вивчати поглиблено. Ще одне правило нової старшої школи: робити помилки — правильно.
Якщо у 2027 триватиме війна, які гарантії незворотності процесу реформування?
- Фінансовий бік забезпечує Світовий банк.
- Для фізичної безпеки учнів та викладачів, запевняє міністр, у кожного освітнього закладу будуть укриття. Ідеться, зокрема, і про систему підземних шкіл із лабораторіями, майстернями, зонами відпочинку.
Чи готова матеріальна база для реформування старшої школи?
- Поки що ні, але над цим працюють МОН, міжнародні інституції, місцеві громади.
Яка доля чекає на сільські школи?
- Ухвалено рішення про збереження початкових шкіл у селах. Базова середня освіта — опорні школи із дорогою, яка забирає не більш ніж 30 хвилин. Далі — ліцеї з можливістю проживання, якщо добиратися щодня довго. До 2027, сподівається Оксен Лісовий, відбудеться також доукомплектування необхідною кількістю шкільних автобусів.