Останнім часом виникає багато запитань щодо укриттів. Їхнього належного стану, придбаного наповнення. Ми вирішили нагадати, яким чином повинно бути облаштоване укриття закладу освіти. А також зібрали кілька ідей, як організувати дозвілля учнів у шкільному сховищі. Ми доповнили цей список найпопулярнішими мемами з соцмереж🤣
Оснащення укриття у школі
ДСНС дала свої рекомендації щодо того, що є укриттям та які вимоги до нього.
Найпростішим укриттям може слугувати фортифікаційна споруда, підвальне або цокольне приміщення будівлі. У ньому люди можуть перебувати тимчасово, для захисту від небезпечних чинників.
Підвальні приміщення шкіл можна використовувати як найпростіші укриття. Вони мають бути облаштовані таким чином, щоб забезпечити безпеку учнів та працівників шкіл.
Найпростіше укриття повинно бути безпечним і комфортним для перебування у ньому мінімум 48 годин.
Площа укриття на одну людину залежить від віку присутніх. Але повинна бути мінімум 0,6 м2, якщо місця розташовані одним ярусом, 0,5 м2 — якщо двома.
Якщо укриття розраховане на понад 50 осіб, у ньому обов’язково повинно бути два виходи.
Також школа може використовувати як укриття підземні станції метро, паркінги, підземні торгові центри та інші будівлі. Важливою умовою є їхнє розташування. Відповідно до рекомендацій ДСНС — це до 100 м.
Чи відповідає шкільне укриття вимогам, вирішує спеціальна комісія. Її утворює засновник закладу. До комісії обов’язково залучений працівник ДСНС.
Такі перевірки відбувалися перед початком навчального року. По завершенню роботи, комісія визначала, чи може школа працювати очно. А також, які роботи потрібно провести для покращення стану укриття.
Комісія повинна проводити огляд раз на рік. Але це може відбуватись частіше у певних випадках:
- після пошкодження укриття, внаслідок надзвичайних ситуацій;
- якщо додаткову перевірку готовності захисних споруд має намір провести ДСНС;
- при технічній інвентаризації укриття як об’єкта нерухомого майна;
- якщо готуються пропозиції щодо подальшого використання укриття.
За облаштування укриття у школі відповідальний засновник. Адже відповідно до статті 26 Закону України «Про освіту», засновник забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища.
Кошти на облаштування укриттів у державних закладах освіти виділяються з місцевого бюджету. Також це можуть благодійні внески, гранти, міжнародна допомога та інші джерела, що не заборонені законодавством.
Укриття мають відповідати таким вимогам:
- розміщуватися в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному чи на першому поверсі (за умови забезпечення огороджувальними будівельними конструкціями);
- розташовуватися у складі основної будівлі закладу освіти або на відстані до 100 м;
- не розміщуватися поруч із великими резервуарами, що містять небезпечні хімічні, легкозаймисті, горючі та вибухонебезпечні речовини, водопровідними та каналізаційними магістралями;
- не мають зазнавати негативного впливу ґрунтових, поверхневих, технологічних або стічних вод;
- забезпечені електроживленням, штучним освітленням, системами водопроводу та каналізації. За відсутності в будівлях водопостачання та каналізації, містять окремі приміщення для встановлення виносних баків;
- не мають великих отворів у зовнішніх огороджувальних конструкціях. Якщо отвори є, має бути можливість закласти їх мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками, цегляною кладкою тощо;
- через укриття не повинні проходити водопровідні та каналізаційні магістралі;
- підлога в укритті має бути рівна, придатна для встановлення місць для сидіння та лежання;
- у приміщеннях не зберігаються легкозаймисті, хімічні та радіаційно небезпечні речовини, небезпечне обладнання, яке неможливо демонтувати;
- висота приміщень та дверних отворів має бути не менше 2 м; ширина дверних отворів — не менше ніж 0,9 м;
- вхідні двері повинні бути з негорючих матеріалів;
- в укритті має бути вентиляція;
- має бути забезпечено вільний доступ маломобільних груп населення;
- об’єкт має відповідати протипожежним і санітарним нормам;
Укриття має бути обладнане так, щоб учні та працівники школи могли перебувати в ньому 48 годин. Що у ньому повинно бути:
- Місця для сидіння та відпочинку: лавки, стільці, ліжка;
- питна вода у місткостях (2 л на добу на одну людину);
- технічна вода, за відсутності центрального водопостачання;
- контейнери для зберігання харчів;
- резервне штучне освітлення: електричні ліхтарі, лампи;
- виносні баки, що щільно закриваються (якщо немає каналізації у споруді);
- засоби пожежогасіння (згідно з нормами приміщення);
- телефон, радіоприймач чи інші засоби зв’язку;
- засоби для надання медичної допомоги;
- шанцеві інструменти: лопати, ломи;
Рекомендації для освітян, як діяти в укритті за різних обставин, можна переглянути у буклеті.
Чим зайняти дітей в укритті
Повітряна тривога може відбутися в будь-який час. Тому незалежно від того, чи продовжуєте ви навчання в укритті, чи ні, важливо забезпечити дозвілля для учнів. Адже діти можуть залишитися у сховищі на час перерви чи після уроків.
Чим наповнити укриття
Куточок творчості
Це може бути окремий стіл, за яким діти будуть малювати, ліпити з пластиліну, плести з бісеру, робити аплікації. Поставте поряд коробку з необхідними матеріалами. Їх може бути дві: для малечі та старших учнів, щоб діти використовували ті інструменти, що є безпечними для їхнього віку. А якщо малеча користується ножицями чи іншими гострими предметами, подбайте про нагляд дорослого.
Якщо в учнів немає можливості швидко дістатися до вбиральні, щоб помити руки, краще замініть фарби на кольорові олівці чи крейду.
Буде чудово, якщо діти зможуть розвісити свої роботи на стіні поруч з куточком творчості.
Матеріали для навчання та відпочинку
Зробіть бокси для дітей різних вікових груп та наповніть їх різними матеріалами. Це можуть бути кросворди, логічні задачі, розмальовки, цікаві завдання чи загадки. Розмістіть ці бокси поряд із локаціями, де сидять діти. Щоб їм було зручно взяти завдання та виконувати на своєму місці.
Прості ігри та розмальовки для молодших школярів.
Комікс-гра «Дослідники чистоти»
Брошура «Суперкоманда проти мін»
Брошура «Прогулянка з Патроном»
Зона активності
Руханки та активні ігри сприяють зниженню тривоги та й просто допомагають дітям не знудитись під час довгих повітряних тривог. Якщо ваше укриття дозволяє, виділіть невеличку зону, де учні зможуть пограти чи виконати прості фізичні вправи.
Подбайте, щоб поряд були корисні інструменти: скакалки, м’ячі, резинки, підстилки для сидіння. Їх також можна скласти в окрему коробку.
Поряд із зоною активності ви можете повісити аркуш із правилами. Зазначте там, як варто учням поводитися у цій локації. Та обов’язково поговоріть про це перед іграми.
Приносити до укриття барабани щиро не радимо. Адже деяким дітям потрібен спокій під час повітряної тривоги. А гучні звуки можуть лише погіршити їхній психологічний стан.
Пропонуємо відео з простими активностями для дітей в укритті.
Зона тиші
Її не обов’язково облаштовувати окремо. Якщо укриття невелике, влаштуйте зону тиші у частині локації, де зазвичай сидять учні. Подбайте про те, щоб діти мали зручні підстилки та пледи. Адже хтось із учнів захоче лягти чи затишно прилаштуватись на стільці.
Поряд із зоною тиші можна поставити коробки з книгами, розділеними за віком дітей. А ще покласти антистресові іграшки та ігри-головоломки, які учні зможуть використовувати в тиші.