А як щодо уроків на свіжому повітрі? Багато вчителів не наважуються виходити за межі класу, бо бояться втратити зосередженість учнів. Однак дослідження Університету Іллінойсу довело протилежне. Заняття просто неба підвищують залученість дітей до навчання. Нині погода та подовжений навчальний рік сприяють виходити за межі класу. Тож зібрали для вас 10 ідей для уроків на свіжому повітрі.
Мова, література, історія
Твір за спостереженнями
Запропонуйте учням написати історію про те, що вони бачать. Діти можуть поспостерігати за комахами, рослинами чи людьми на шкільному подвір’ї. А тоді написати про це твір.
Виберіть формат відповідно до теми, яку вивчаєте. Наприклад, це може бути опис зовнішності чи природи. Діалог між двома героями. Роздум про збереження навколишнього середовища. Учні початкової школи можуть написати коротку розповідь про те, що вони бачили на вулиці та доповнити її малюнком.
Ускладніть завдання. Наприклад, діти мають використовувати прикметники різних ступенів порівняння або складнопідрядні речення.
Щоб допомогти класові, заздалегідь проговоріть структуру твору, дайте опорні речення чи конструкції.
А якщо хочеться покреативити, запропонуйте учням уявити себе деревом і написати історію про те, свідком яких подій було це дерево протягом багатьох років. Або вигадати історію одного дня з життя мурахи. А ще можна пофантазувати, про що говорять птахи на дереві. Усі ці твори можуть бути вигадкою, що ґрунтується на дитячих спостереженнях за природою.
Відтворення історичних подій
Зберіться з учнями на шкільному подвір’ї та інсценуйте певну історичну подію. Ви можете відтворити її у певному масштабі. Наприклад, щоб діти зрозуміли, як відбувалась облога Києва печенігами чи битва під Крутами.
Також можна відіграти у ролях певну подію: Переяславську раду, збори Кирило-Мефодіївського братства. Дозвольте дітям проявити трішки фантазії. Можливо вони захочуть поімпровізувати, які емоції чи думки були в історичних осіб за певних подій.
Читання та обговорення на подвір’ї
Так, ці заняття можна провести і в класі. Але на свіжому повітрі дітям буде значно цікавіше. Зміна оточення посприяє додатковій мотивації та залученості.
Із маленькими учнями можна просто почитати вибрані книги, сидячи на покривалах чи кариматах. А потім обговорити прочитане. Зі старшими — почитати в ролях п’єсу або інсценувати уривок із твору.
Сидячи в колі, ви можете всі разом обговорити художній твір чи біографію письменника. Або послухати пісню на слова відомого поета. Проводячи такі заняття надворі, ви дозволяєте мозку дітей перемикатись. Адже наприкінці навчального року учні вже досить стомлені, тож у неформальній обстановці на свіжому повітрі їм буде легше працювати, ніж у класі.
Природничі науки
Вивчаємо сторони світу
Розкажіть учням про сторони світу і як їх визначати за допомогою компаса. Розділіть дітей на групи та попросіть кожну вибрати точку в межах вашої локації. Групам потрібно накреслити крейдою на землі правильний напрям за компасом — північ, південь, схід і захід.
Попросіть учнів записати, що вони бачать у кожному напрямку. Наприклад, дерева, будинки, майданчики. Ускладніть вправу, додавши інші чотири напрямки — північний схід, південний схід, південний захід і північний захід. Цю справу можна перетворити на цілий проєкт: наступного разу діти можуть створити мапу шкільного подвір’я чи парку. Тут варто залучити такі поняття, як масштаб, і попросити дітей увити, як будівлі і предмети виглядають згори. Насамкінець, діти навіть можуть влаштувати пошуки скарбу: кожна команда матиме свою мапу, на якій позначить таємне місце схованки. Знайти скарб потрібно за чіткими інструкціями, використовуючи мапу.
Фізичні властивості води
Проводити експерименти з водою найцікавіше на вулиці, адже там не страшно її розлити. Ви можете розповісти дітям про густину води, її здатність відбивати світло та поверхневий натяг.
Для експерименту ви можете винести на вулицю місткість з водою та змайструвати човники з різних матеріалів. Це може бути папір, фольга, губка, льодяники. Потім разом із дітьми перевірте, які з цих матеріалів тримаються на поверхні води найдовше.
Експерименти зі світлом
Продемонструйте дітям особливості світла на подвір’ї. У достатньо сонячний день вам може не знадобитись інших джерел світла. Або ж візьміть із собою ліхтарик.
За допомогою дзеркала покажіть відбиття світла, та як змінюється його кут, коли дзеркало рухається. Використовуючи скляну поверхню, можна продемонструвати заломлення світла. А за допомогою прозорого трикутника — як світло розбивається на кольори та утворює веселку.
ТАКОЖ ЦІКАВО:
Природничий щоденник
Попросіть дітей робити нотатки, малюнки або вклеювати речі, які вони знайшли у природі. Нехай діти опишуть особливості того, що вони побачили. Наприклад, маленькі учні можуть визначити, чи це жива, чи нежива природа. Старші — зазначити особливості будови рослин.
Діти можуть занотовувати погодні умови, робити діаграми поширеності певних видів рослин, малювати порівняльні таблиці. На основі таких щоденників спостережень діти можуть робити самостійні чи групові проєкти. Наприклад, про природу рідного краю, особливості цвітіння різних рослин, поширеність певних комах чи птахів.
Математика
Вимірювання
Роздайте дітям лінійки та мірні стрічки. Запропонуйте їм виміряти довжину, площу чи об’єм різних об’єктів на подвір’ї. Вони можуть також міряти певну довжину кроками, а тоді мірною стрічкою. А потім визначати приблизну довжину свого кроку.
Аналогічно можна побудувати заняття про кути. Візьміть кутоміри та запропонуйте учням виміряти кути різних об’єктів. Також діти можуть намалювати крейдою на асфальті кути власної величини. Покажіть різні види кутів на прикладі об’єктів, які ви побачите на подвір’ї.
Відстань, швидкість, час
Знайдіть зручну локацію та виміряйте разом її відстань. Запропонуйте кільком учням подолати цю відстань у різному темпі. Наприклад, помірно крокуючи, біжучи, підстрибуючи. Установіть таймер та визначте час, за який кожна дитина подолала цю відстань. А тоді дайте учням завдання знайти швидкість кожного учасника.
Живі задачі
Запропонуйте дітям стати учасниками умови задачі. Так можна вивчати тему збільшення та зменшення на певну кількість разів. Наприклад, попросіть учнів розділитись на три групи. При цьому у другій має бути на дві дитини менше, ніж у першій, а у третій — у два рази більше, ніж у першій.
Експериментуйте із задачами. А діти, виконуючи їх, зможуть засвоїти нову тему й отримати трішки фізичної активності на свіжому повітрі.