Чи вмієте ви допомогти тваринам під час воєнного стану? Адже домашні улюбленці та безпритульні тварини на вулицях також страждають від війни і потребують нашої турботи. Ми поспілкувалися із зооволонтеркою Дар’єю. Вона дає поради, як ви можете допомогти домашній тварину, якщо її господар виїхав. А ще ділиться історіями про порятунок тварин із зон бойових дій, які не залишать вас байдужими.
Дар’я молода ветеринарка з Києва. Навчається в Національному університеті біоресурсів та природокористування України за спеціальністю Ветеринарна медицина та Біотехнологія, біохімія. З першого курсу працювала за спеціальністю, як ветеринар, а з початку повномасштабного вторгнення волонтерить у громадській організації ЗооПатруль.
Із самого дитинства я обожнювала тварин, постійно забирала знайдених котиків та песиків на вулиці додому. Вдома я намагалась їх лікувати, інтернету ще в такому доступі не було, тож я купувала книжки про тварин. Згодом вступила до університету та почала більш професійно займатись допомогою тваринам. Коли я працювала в зоолікарні, нам часто приносили котиків яких знаходили на вулиці, я їх лікувала, а тих, хто не мав дому, я забирала до себе. Коли вони одужували, шукала їм новий дім, тож в мене був вдома свій маленький ЗооПатруль. Так у моїй квартирі досі живуть 12 котиків та 2 песики. В квартирі все адаптовано під них, і не вони живуть у мене, а я в них, як гостя. В умовах війни я зрозуміла, що саме ці знання і навички можу використати для волонтерства, адже можу не на комерційній основі рятувати, лікувати та допомагати тваринам.
Волонтерський фронт порятунку тварин під час війни
Я думаю, що зараз люди почали більш серйозно ставитись до допомоги тваринам. Тварини в нашій країні залишаються незахищеною категорією. Проте багато людей з початку війни доєднались саме до подібних організацій та допомагають в порятунку тварин. Звичайно зараз нам допомагають і інші країни Європи, надходить гуманітарна допомога для тварин. Та головне, я вважаю, змінилось ставлення до порятунку. Буває їдемо рятувати тварин, на блокпосту кажемо, хто ми і чому поспішаємо, і нас можуть швидше пропустити. Але на жаль залишаються люди, які не люблять тварин, які досі знущаються і б’ють їх. Для мене стало шоком, коли до нас потрапляли тварини з кульовими пораненнями від пневматичної зброї, тобто це люди просто знущаються над тваринами.
Чому порятунок тварин на часі?
У нас і до війни була проблема безпритульних тварин. А зараз багато людей виїхали та залишили своїх домашніх улюбленців. Ці тварини зазвичай не стерилізовані. Через те, що вони опиняються на вулиці, відбувається безконтрольне розмноження. Звичайно, що вони перебувають у складних умовах, без їжі та води, хворіють, травмуються. І якщо ми це не зупинимо, якщо на ці процеси не буде мати вплив держава, ми можемо стикнутися з проблемою пандемії, адже є захворювання тварин, які передаються людям. До таких хвороб відносять лептоспіроз, сказ, а це смертельні хвороби. І якщо держава не почне контролювати та забезпечувати коштами зоозахисні організації, за кілька років ми ризикуємо мати ситуацію, як у Сирії.
Як рятувати тварин в сучасних умовах?
Я доєдналась до волонтерського руху Зоопатруль з третього місяця повномасштабного вторгнення. Проте, наша команда з перших днів рятувала тварин. Зазвичай порятунок відбувався із закритих приміщень, квартир та приватних будинків. Наші волонтери просвердлювали невеликі отвори, адже ми не маємо права відчиняти чужі помешкання. Через ці віконця можна було вилучити тварин, годувати їх, за допомогою смаколиків ми намагалися виманити їх із приміщення. Коли деокупували територію Ірпеня, волонтери рятували тварин там. Тварини просто жили на руїнах — це була жахлива картина. Після того ми почали будувати притулок. Нещодавно в нас відбулося офіційне відкриття. Зараз у притулку перебувають 40 котів та 70 собак, є тварини на перетримці чи лікуванні, тож загалом під нашою опікою близько 200 тварин.
Наші волонтери рятували тварин і на Донеччині. Так, наприклад, з Богородичного ми привезли 6 котиків, 2 собаки та цуценят. На жаль більшість тварин дикі та не йдуть до рук і їх складно забрати з тих територій та соціалізувати. Після порятунку ми лікуємо тварин в нашій клініці та шукаємо їм нові домівки. В нас на сайті є електронна форма, де охочі забрати собі улюбленців з притулку можуть залишити свої дані. Також охочі родини мають пройти співбесіду з нами, адже ми маємо розуміти, кому віддаємо тварин. Після знайомляться з твариною та підписують договір, що вони зобов’язуються піклуватись про них. Так, наприклад ми отримали повідомлення від одного нашого захисника, що зателефонував і дуже просив віддати нам одного з наших котиків, що був дуже схожий на його кота, який прожив у нього 16 років. Котику неймовірно класно з цими людьми, і нам класно, що знайшовся такий господар.
Що важливо знати при порятунку тварини?
Перш за все, треба пам’ятати про свою безпеку, адже ви не знаєте вакцинальний статус безпритульної тварини хвора вона чи ні. По-друге, не варто торкатися тварин голими руками, для цього можна взяти рукавички для зварювання або хоча б звичайні теплі рукавиці. Звичайно якщо ви хочете врятувати тварину, вам необхідно її нагодувати. Проте не варто підгодовувати кістками, краще придбати трішки спеціального корму. Підгодувавши, ви налагодите контакт та легше зловите тварину. Для того, щоб зловити, наприклад, кішку використовують спеціальні клітки — котоловки. При порятунку собак варто звернутись до ловців собак, адже зазвичай необхідно приспати собаку, щоб перевезти її.
Також важливо пам’ятати, що допомогти тваринам можна і своїми донатами, адже більшість зоозахисних організацій мають відповідні банки на свої потреби.
За бажанням ви можете підтримати і Зоопатруль: PayPal zoopatrul.ua@gmail.com
Privat 5169330524257703
ГО «ЗООПАТРУЛЬ УКРАЇНА».
Матеріал створено в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.