Наприкінці жовтня Український центр оцінювання якості освіти отримав нового очільника. Ним став Едуард Цирулік. До цього призначення він очолював відділ з організації корпоративного управління Національного авіаційного університету. УЦОЯО, серед іншого, відповідає за організацію ЗНО. Ми зібрали з відкритих джерел усе, що відомо про нового голову ключової освітньої держустанови.
1️⃣
Ключова посада для освіти
УЦОЯО — державна установа, яка, окрім іншого, здійснює зовнішнє незалежне оцінювання. Із 2019 року, відколи колишній очільник УЦОЯО Василь Карандій отримав посаду в уряді, обов’язки директора виконував його заступник Валерій Бойко. За цей час центру вдалося провести ЗНО в умовах пандемії та вимушено змінити формат зовнішнього незалежного оцінювання на мультипредметний тест (НМТ) і провести його під час повномасштабного вторгнення росії.
2️⃣
Призначення
28 жовтня представник Кабінету Міністрів у парламенті Тарас Мельничук із посиланням на відповідне рішення уряду оголосив, що обрали Едуарда Цируліка. Станом на кінець листопада текст розпорядження КМУ досі не оприлюднений.
3️⃣
Освіта
Що відомо про Едуарда Цируліка з відкритих джерел? У 2020 році він здобув ступінь магістра на факультеті архітектури, будівництва та дизайну Національного авіаційного університету за спеціальністю «Промислове і цивільне будівництво». Як студент-заочник він захистив тоді дипломну роботу «Монолітно-каркасна житлова будівля з підвищеним комфортом у місті Бровари» під науковим керівництвом професора Ігоря Яковенка.
4️⃣
Діяльність
Едуард Цирулік очолював відділ з організації корпоративного управління Національного авіаційного університету.
5️⃣
Протести
Призначення викликало гучну реакцію в соцмережах. Депутатка ВР Інна Совсун заявила, що Едуард Цирулік є протеже свого роботодавця Максима Луцького — ректора НАУ, ексдепутата від «Партії регіонів», кума проросійськи налаштованого ексміністра освіти Дмитра Табачника. На її думку, це ставить під загрозу розвиток системи ЗНО в країні.
6️⃣
Проти ЗНО?
Що викликає таку гостру реакцію на оточення нового директора УЦОЯО? Вони виступали проти незалежного тестування. Максим Луцький з 2010 року висловлювався проти ЗНО: «…наголосив на тому, що тестування не може об’єктивно висвітлити знання абітурієнта. І особливо це стосується вищих технічних навчальних закладів. Одна дитина миттєво може приймати рішення, інша може бути набагато розумніша за цю, але їй треба подумати. Але від того страждають наші діти».
У вересні 2008 року Дмитро Табачник наполягав, що «тестування стає не моніторингом якості освіти та засобом підвищення рівня знань, а засобом боротьби з корупцією… Таким чином, кидається обвинувачення сотням тисяч учителів та вузівських викладачів». У березні 2010, у перші місяці роботи на посаді міністра освіти він змінив систему ЗНО. За два місяці до кінця навчального року дав дозвіл вишам приймати вступні іспити для частини абітурієнтів. Став значно «вагомішим» шкільний атестат — за нього можна було отримати до 200 балів. Потім додалися ще й бали за підготовчі курси при вишах. Тобто роль ЗНО цілеспрямовано зменшувалася.
7️⃣
Нові вимоги до посади
8 листопада до Верховної Ради надійшов законопроєкт № 8188 стосовно підвищення кваліфікаційних вимог до директора Українського центру оцінювання якості освіти та закріплення їх на законодавчому рівні. Документ зареєструвала депутатка ВР, секретарка Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа та її колеги із фракції «Голос», а також представники фракцій «Слуга народу», «За майбутнє» та «ЄС». Поштовхом для цього стало призначення Едуарда Цируліка, як зазначають автори. Законопроєкт направлений на розгляд парламентського Комітету з питань освіти, науки та інновацій.
Основні нововведення в ньому такі:
– директор УЦОЯО повинен бути громадянином України;
– володіти державною мовою;
– мати стаж роботи у сфері освіти (оцінювання якості освіти) щонайменше 10 років;
– мати досвід управлінської роботи щонайменше 5 років.
Серед іншого є й пункт, який дає змогу звільнити директора УЦОЯО: «Набрання чинності цим Законом є підставою для припинення трудового договору з директором Українського центру оцінювання якості освіти, призначеного Кабінетом Міністрів України до набрання чинності цим Законом, згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України, якщо він не відповідає кваліфікаційним вимогам, визначеним цим Законом».
8️⃣
Закордонний досвід
Як обирають на аналогічні посади за кордоном? У США аналогом ЗНО є SAT — Академічний оцінювальний тест. Уперше його ввели ще 1901 року. Долею цього тесту опікується недержавна організація College Board (Рада коледжів). Вона створена понад 120 років тому саме для координації зусиль закладів вищої освіти з питань набору першокурсників. Організація складається з представників понад шести тисяч шкіл, коледжів та університетів. Генерального директора компанії призначають з кандидатур найбільш активних представників вишів, які зробили значний внесок у розвиток незалежного тестування. Зокрема, останній очільник Джеремі Сингер є магістром ділового адміністрування Пенсильванського університету, він працює у сфері освіти понад 20 років та впровадив успішну реформу з безкоштовної дистанційної підготовки до SAT для 7 мільйонів учнів із малозабезпечних родин.
«Освіторія.Медіа» надіслала офіційний запит до УЦОЯО щодо інтерв’ю з паном Едуардом. Ми поки що не отримали відповіді на наш запит.