Креативний урок з історії під час війни? Так, адже коли як не зараз надихати та мотивувати учнів вивчати історію! Громадська спілка «Освіторія» за підтримки МОН та ЮНІСЕФ підготувала для вас серію вебінарів «Креативні уроки з ВШО» від найкращих вчителів України. Своїми ідеями, як провести захопливий урок з історії, поділилася Антоніна Макаревич, учителька історії, авторка курсів «Історія України» для 10-го класу та «Вступ до історії та громадянської освіти» для 5-го класу. Переглянути вебінар можна за посиланням. А нижче склали для вас корисний чекліст для втілення творчих підходів.
Що таке ВШО?
Всеукраїнська школа онлайн — це сучасний онлайн-ресурс для змішаного та дистанційного навчання учнів середньої та старшої школи з матеріалами, що пройшли експертизу та відповідають державним освітнім стандартам. ВШО забезпечує учнів відеопоясненнями, конспектом, тестами та можливістю відстежувати свій навчальний прогрес. А вчителів — необхідними методичними рекомендаціями та прикладами застосування сучасних освітніх технологій. Зараз на платформі викладено вже понад 2500 уроків і тестів за шкільною програмою. Платформа безкоштовна та доступна 24/7 як в Україні, так і за кордоном. Щоб зробити навчання ще доступнішим, кожен учень і вчитель можуть завантажити на свій смартфон чи планшет мобільний додаток «Всеукраїнська школа онлайн».
Чому варто використовувати ВШО?
- Матеріали на платформі — якісні та підготовлені великою командою фахівців. Це не лише вчителі, а й низка експертів і команда продакшену, що відповідає за візуал.
- Зручний формат навчання, що вимагає лише реєстрації.
- Можливість використання під час дистанційного, змішаного та очного навчання.
- Додаткові матеріали для вчителів та учнів.
- Вільне використання навчальних матеріалів.
Які креативні підходи можна застосувати на уроках історії разом з ВШО: лайфхаки від Антоніни Макаревич
Використовуйте матеріали ВШО на повну
До кожного уроку є відео, завдання, конспект, тест та перелік використаних джерел. Конспект є дуже зручним, з виділеними важливими датами, структурований за кольором та поданням інформації. Завдання з платформи сміливо можна рекомендувати учням для домашнього виконання або ж реалізувати в класі. А тест допоможе в підготовці до ЗНО та НМТ — регулярна практика краще підготує учнів до майбутніх викликів. Окремо зверніть увагу на перелік використаних джерел: їх можна самостійно опрацювати в підготовці до уроку або дати пов’язане з їхнім вивченням завдання додому учням.
Візуалізуйте ваш урок за допомогою інтерактивних карт і портретів
Окрім стандартного набору матеріалів, на ВШО є ціла низка коректних карт. Їх можна використовувати на уроках, щоб учням було простіше уявити територіальні утворення, які існували на наших землях. Наприклад, карта створення Галицько-Волинського князівства. До того ж кожен урок супроводжується портретами відомих постатей. Їх не треба окремо підбирати та шукати в інтернеті — все зручно, в одному місці.
Працюйте з поняттями і термінами за допомогою ВШО
На платформі є ціла низка пояснень до понять і термінів, яких раніше у програмі не було. Особливо до програми для 9-го та 10-го класу — адже оновлені версії вчителі отримали нещодавно. На платформі все вже підготовлено. Наприклад, ви можете використати метод перевернутого класу: запропонувати учням вдома переглянути урок і ознайомитися з поняттями. А вже під час заняття проговорити, як вони розуміють матеріал і в яких випадках це поняття релевантно використовувати.
Працюйте з інфографіками
З інфографіками набагато швидше та наочніше опановувати матеріал. Адже створювати їх учителям перед кожним уроком — забирає дорогоцінний час. До того ж за новим стандартом державної освіти однією з компетенцій учнів має бути вміння перетворювати один вид інформації на інший. Інфографіки в цьому дуже допомагають.
Експериментуйте з міжпредметними зв’язками
Наприклад із курсом «Мистецтво». Скажімо, ви вивчаєте постать Андрея Шептицького. Запропонуйте учням на платформі ВШО, але в курсі «Мистецтво», переглянути музей, який він заснував. Або ж музей Богдана та Варвари Ханенків. Таким чином ваші учні вже прийдуть на урок з якоюсь базою знань — і вже на цьому ґрунті ви зможете обговорювати життя та діяльність українських меценатів. Або запропонуйте дітям провести паралелі з історії з творами українських письменників на курсі літератури.
І наостанок: ВШО — це інструмент гармонійного переходу учнів у середню школу в умовах НУШ. Це надійна допомога вчителю в навчанні під час війни. Тому сміливо користуйтеся платформою! А ще більше інструкцій з використання платформи ви знайдете за посиланням: https://lms.e-school.net.ua/guide.