Електронний журнал у школі: як перейти і з чого розпочати?

Відтепер класний журнал можна вести електронно і не дублювати його на папері. Про це йдеться в наказі МОН.  Експерти Мирненського ліцею допомогли «Освіторії» скласти легку покрокову інструкцію, як перейти на електронний журнал, і детально розповіли про плюси та мінуси електронного документообігу в школі.

Електронні журнали та щоденники використовують у роботі вже 46% українських шкіл. Це нові дані моніторингу Державної служби якості освіти. Автори дослідження зазначають: поки що цей відсоток недостатній, щоб відслідкувати результати навчальних досягнень учнів під час дистанційного навчання. Найвищі відсотки впровадження електронних журналів — у Запорізькій області, Києві, Одеській та Чернівецькій областях. Найменше е-журналами користуються в Хмельницькій і Тернопільській областях. Є три топ-платформи, що їх використовують школи: публічний сайт «Нові знання» (55%), сервіси «Моя школа» (6%) та «НІТ: Навчання і технології» (5%).

«Освіторія» поспілкувалася з освітянами з Мирненської ЗОШ, які користуються е-журналом на найпопулярнішій платформі й знають, як зробити перехід на електронну документацію легким і безболісним для шкільного колективу, учнів і батьків.

Експертне коло

Мирненський ліцей Бориспільської районної ради, школа-партнер ГО «Навчай для України» — освітньої організації, місією якої є розвиток потенціалу дитини незалежно від її місця народження чи проживання.

Тарас Похиль,
директор Мирненської ЗОШ

Леся Орловська,
заступниця директора з навчально-виховної роботи

Ірина Зленко,
заступниця директора з навчально-виховної роботи

Паперовий журнале, нам час розпрощатися! Усе про комфортний перехід

— Є дуже багато платформ з електронними журналами, ми їх усі завантажили й певний час тестували, — розповідає директор ліцею Тарас Похиль. — Зупинили вибір на безкоштовній платформі «Нові знання». Цей електронний журнал інтегрований з програмою «КУРС:Школа» (програмний засіб, який використовується в навчальних закладах для ведення бази даних учителів, учнів та електронного журналу). Сподобалось і те, що в нас була змога спілкуватись із розробниками платформи. Щоб перехід не став завеликим стресом, один семестр працювали паралельно і в електронному, і в паперовому журналі. За цей час навчились усіх тонкощів і розпрощались із паперовою версією.

Плюси роботи в електронному журналі:

Через сторінку «Спільноти» в електронному журналі можуть спілкуватися всі учасники освітнього процесу: вчителі, учні, батьки (це або режим особистих повідомлень, або новини для всієї групи).

Домашнє завдання завжди записане вчителем. Це дуже зручно для дистанційного навчання — учень ніколи не скаже, що не виконав ДЗ, бо «забув записати». Батьки теж можуть дізнатися, чим за розкладом займаються їхні діти та які завдання виконують.

Облік відвідування занять учнями. Якщо класний керівник поставить «н-ку» відсутнім учням, у вчителів-предметників це вже буде відображено. Ще один плюс — кількість пропущених уроків і днів обчислюється автоматично.

Зворотний зв’язок з учнями. Учні надсилають виконані роботи, пишуть у коментарях те, що їх цікавить. Зі свого боку вчителі можуть прокоментувати оцінку, вказати на помилки та повернути учневі перевірену роботу.

Конфіденційність. Батьки можуть бачити лише ті оцінки, які отримала їхня дитина.

Оцінки в електронному щоденнику учня бачать як учень, так і батьки. Вчитель може відредагувати оцінку, термін змін визначає адміністрація школи.

— Знаєте, наші учні за кілька місяців настільки звикли до користування електронним щоденником, що не хочуть і згадувати про паперовий, — розповідає Ірина Зленко, заступниця директора з навчально-виховної роботи.

  • Завдяки цілодобовому доступу до журналу вчителю зручніше працювати з його електронною версією. Достатньо мати смартфон і якісний інтернет.
  • Вчитель може використовувати інтерактивні форми домашнього завдання. Можна прикріпити файли: зображення, посилання на відео, онлайн-тести, Google-форми (усе ідентично з Google ClassRoom).
  • Є можливість роздрукувати журнал або сторінки окремого предмета. Це може зробити кожен учитель, якщо йому під час уроку зручно користуватися друкованою чернеткою електронного журналу, підказує Леся Орловська, заступниця директора з навчально-виховної роботи.
  • Якщо сталася технічна помилка, у вчителя є можливість виправити оцінку в журналі.
  • Учителі, які на початку війни виїхали за кордон та викладали для дітей дистанційно, одразу отримали доступ до ведення електронного журналу. У багатьох школах із паперовою документацією із цим моментом виникли великі проблеми.
  • Архів журналів. Є можливість переглянути журнали минулих років або попереднього семестру.
  • Є база електронних підручників, але тільки від видавництва «Ранок».

Мінуси роботи в електронному журналі:

Проблематичний доступ до електронного журналу через відключення електроенергії та слабкий інтернет.

Погано укомплектована технічна база. Адже в кожного вчителя в школі має бути власний ноутбук для комфортної роботи з електронним журналом.

Велике навантаження на сервер (сайт може підвисати).

Не надто якісна робота провайдера.

Зміни в розкладі уроків.

Вчителі, учні, батьки можуть неуважно читати інструкції до користування е-журналом, тому бомбардують запитаннями: «А де шукати…?», «А як це зробити?», «А куди зникло…?»

Загублений доступ до журналу (так відбувається, коли учні чи батьки забувають/гублять логін та пароль). Тож радимо класним керівникам зберігати наявні паролі-логіни чи одразу надавати нові.

Хитринки в користуванні е-журналом

  • Якщо журнал вже «закритий», можливий лише перегляд. «Закривається» журнал після закінчення семестру, і вчитель вже не має можливості щось дописати чи виставити оцінку.
  • Якщо учитель поставив оцінку, то учень уже не зможе прикріпити файл у дистанційному завданні. Але може надіслати на електронну адресу вчителя.
  • Якщо оцінки «зникають» або замість роботи учня видніється зелений прямокутник, треба перевірити, чи зафіксувалась оцінка, адже причиною може бути неякісний інтернет-зв’язок.
  • Якщо вчитель помилково виставив оцінку, а потім її виправив, учень це побачить на сторінці «Новини».
  • Рішення педагогічної ради про переведення учня до наступного класу дописується вручну після роздрукування журналу у форматі PDF.

Електронний журнал: як почати користуватися?

Реєстрація на різних порталах з електронними журналами ідентична. Розповімо про перші кроки в користуванні е-журналом на прикладі безкоштовного порталу «Нові знання». Відповідальній особі в закладі освіти потрібно виконати наступні прості кроки:

1️⃣

Увійти на портал nz.ua з логіном і паролем користувача, який для вашої школи має права «Куратор ЗЗСО», або запустити програму «КУРС:Школа» і в ній натиснути кнопку «КУРС:Онлайн» у верхній частині вікна програми поряд з іншими кнопками. Тоді авторизація з потрібними правами відбудеться автоматично.

2️⃣

На порталі nz.ua перейти до пункту меню «Адміністратор», обрати «Співробітники».

3️⃣

Натиснути «Згенерувати паролі: Всім, хто не має пароля». На ваш комп’ютер буде завантажено PDF-файл з логінами та паролями, які потрібно роздати вчителям.

Альтернативний варіант:

Для кожного вчителя можна проставити e-mail та логін (можна використати e-mail), тоді під час зберігання даних про вчителя йому на e-mail автоматично буде відправлено новий пароль.

4️⃣

Так само можна згенерувати логіни та паролі батькам і дітям для кожного класу. Або ви можете покласти це завдання на класних керівників — вони мають доступ до створення логінів та паролів батькам і дітям у рамках свого класу.

5️⃣

Готово! Можна користуватися порталом. Учителі можуть створювати журнали та заповнювати уроки за своїми предметами, виставляти оцінки та давати домашнє завдання, а батьки і діти можуть переглядати розклад та щоденники.

‼️

Важливо:

Ще до надання доступу вчителям та класним керівникам потрібно внести всі необхідні дані в програму «КУРС:Школа», а саме:

  • розклад дзвінків;
  • приміщення;
  • предмети;
  • розподіл класу на підгрупи;
  • розподіл предметів між учителями.

Поділитися цією статтею