18 серпня відбулася знакова для українського вчительства подія — Міжнародна педагогічна науково-практична конференція «Освіта, освітяни — незламні у війні». Говорили про те, як у важкі часи підтримати учасників освітнього процесу. На локації «Цифровізація освіти» виступила голова громадської спілки «Освіторія» та засновниця Новопечерської школи Зоя Литвин. Ділимося стислими тезами її виступу, а ще — над якими проєктами наразі працює «Освіторія», щоб подолати освітні виклики.
Як навчатися під час війни: відповідаємо на OsvitaNow
Війна в Україні триває вже 6 місяців. І допоки ми не перемогли, маємо зробити все, щоб утримувати освіту на рівні та за можливості мінімізувати й запобігти негативним наслідкам. Саме тому команда «Освіторії» від початку війни сфокусувалася на створенні можливостей, щоб 7 мільйонів дітей, які постраждали від війни, відновили навчання.
Однією з таких можливостей є онлайн-платформа OsvitaNow. Це безкоштовний ресурс для вчителів та батьків, створений у партнерстві з ЮНІСЕФ Україна та за підтримки Міністерства освіти і науки України. Мета платформи — дати відповіді на всі запитання про освіту, виховання та дозвілля дітей під час війни.
Вона доступна 24/7 з будь-якої країни світу, щотижня оновлюється та доповнюється матеріалами на такі теми, як:
- форми навчання;
- що потрібно знати про НМТ та вступ в Україні;
- умови оплати праці та якими мають бути відпустки вчителів.
А до 1 вересня «Освіторія» розширює її контент і адаптує платформу до ініціативи «Спільно до навчання» від МОН України за підтримки першої леді спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ). У межах кампанії буде створено ще більше інформаційних пакетів не лише для батьків і вчителів, а й для шкільної адміністрації. Тому стежте за оновленнями.
Підтримка для найменших: гейміфікований застосунок для учнів початкової школи
Діти 1–4-х класів потребують особливої уваги та підходу. Процес звикання до навчання для них і так нелегкий, тим більше — у стресі, який викликає війна.
Саме тому спільно з нідерландським офісом організації War Child та Міністерством освіти і науки України ми розробляємо дуже важливий застосунок «Вивчаю — не чекаю». Він допоможе молодшим школярам вивчати математику та читання за шкільною програмою у гейміфікованій формі. Цей навчальний контент зможуть використовувати учні самостійно на сімейному навчанні та екстернаті, а також учителі для впровадження змішаного навчання або ж, як мінімум, цікавих та інтерактивних домашніх завдань.
З особливостей застосунку виділю такі:
- діти мають допомогти героям побудувати будинок мрії. Кожен пройдений урок наближує персонажа до мети і створює додаткову мотивацію для учнів;
- на кожній ігровій локації є набір уроків, який можна буде переглянути повторно;
- кількість повторень адаптивна і залежить від успішності попередньо пройдених етапів. Це дозволяє зробити темп навчання індивідуальним.
Анонсувати гру плануємо на початку осені.
Підвищуємо кваліфікацію освітян: курс «НУШ: базова середня освіта»
Зараз багато українських школярів, які перебувають за кордоном, навчаються у школах, що вже давно працюють за стандартами НУШ. Отже, і ми маємо бути готові зустрічати їх назад. Саме тому для «Освіторії» впровадження реформи НУШ залишається важливим напрямком роботи. Для цього за підтримки МОН та спільно з ЮНІСЕФ «Освіторія» створила курс «НУШ: базова середня освіта». Курс безкоштовний і вже доступний в онлайн-університеті «Освіторії» за реєстрацією. О.Університет було створено за підтримки Посольства США в Україні в межах програми малих грантів публічної дипломатії.
До створення курсу ми залучили 25 експертів зі сфери освіти — як теоретиків, так і практиків — і в першу чергу орієнтувалися на вчителів 5–6-х класів. Проте на курсі всі освітяни зможуть знайти для себе корисну інформацію. Під час навчання учасники зможуть поглибити знання з чотирьох тем: «Новий зміст освіти», «Діти НУШ: хто вони?», «Сучасні підходи в роботі з учнівством», «Оцінювання».
А після успішного завершення навчання вчителі отримають сертифікат про підвищення кваліфікації на 30 годин і зможуть ефективно впроваджувати підходи НУШ у роботі з учнівством.
Не зупиняємося навчати онлайн: продовження ВШО
ВШО — це державна цифрова платформа для дистанційного навчання з відеоуроками для 5–11-х класів, тестами та матеріалами для самопідготовки. Зараз на ній викладено вже 2200 уроків з 11 предметів, а користуються платформою понад 300 тисяч учнів та понад 110 тисяч учителів.
Але ми на цьому не зупиняємося. Війна показала, що платформа має функціонувати та оновлюватися. Цього року на неї будуть додані уроки з 18 дисциплін, які учні 5–11-х класів мають проходити за навчальною програмою з вересня по листопад, а також у травні. Таким чином, разом з усіма уроками, що вже є на платформі, ВШО покриватиме програму всього навчального року, щоб школярі могли безперервно навчатись онлайн. Всього на платформу до кінця календарного року буде додано 1361 урок.
Крім того, матеріали для 5–6-х класів оновлені відповідно до вимог та стандартів реформи НУШ для базової середньої освіти, яка з початку навчального року впроваджується в 5–6-х класах.
Відзначаємо героїв освітнього фронту: новий формат Global Teacher Prize Ukraine
Зараз учителі важливі, як ніколи. Вони тримають освітній фронт та ведуть найважливішу битву — за серця, мрії та свідомість наших дітей. Весь світ має знати про їхні подвиги, тож ми збираємо історії дивовижних українських вчителів, які наближають нас до загальної перемоги! Замість традиційного вибору переможців, цьогорічна премія Global Teacher Prize Ukraine відзначатиме героїв освітнього фронту. Ми вшануємо кожну історію. А шість надзвичайних розповідей побачить уся країна в ефірі національного телемарафону на День вчителя, 2 жовтня. Так ми хочемо подякувати всім освітянам України й нагадати суспільству, що вчителі важливі.
Якщо ви знаєте такі історії, то поділіться ними з нами. І будьте певні: ми зробимо все, щоб про них почула вся країна. Адже #ВчителіВажливі, а їхні історії мають бути почутими.