У липні стартують сесії складання національного мультипредметного тесту. А за ним — чи не найскладніша за останні роки вступна кампанія. Немалу роль у ній відіграватиме мотиваційний лист. Ба більше, для вступу на контракт він відіграватиме ледь не вирішальну роль. Тож виник підпільний ринок купівлі-продажу мотиваційних листів для вступу до українських вишів. Хоча чи є підпільним те, що можна придбати за першим лінком у Google пошуку? Ми спробували купити мотиваційний лист для вступу, і ось що з цього вийшло.
Навіщо потрібен мотиваційний лист?
Мотиваційний лист потрібно писати як під час вступу на бюджет, так і на контракт. Але його роль і «вага» відрізнятиметься. Під час вступу на бюджет мотиваційний лист не впливає на конкурсний бал. Ви його пишете і здаєте, але він знадобиться лише у разі, якщо загальний бал за мультипредметний тест у кількох вступників буде однаковий.
Найбільше він важитиме, якщо абітурієнт вступає на контракт: зараховуватимуть за одним лише мотиваційним листом. Утім, лише на спеціальності, які не мають найбільшого попиту.
Спеціальності для вступу на контракт, на які потрібен мотиваційний лист є тут.
А на творчі спеціальності цього року мультипредметний тест не потрібен. Якщо ж успіхи у творчому конкурсі в абітурієнтів однакові, зважатимуть на мотиваційні листи.Тому саме тут криються найбільші корупційні ризики.
Продам мотиваційний лист: що пропонують «підприємці» нової хвилі?
Попри те, що мотиваційний лист з’явився у вступній кампанії вперше, ринок вражає різноманітністю. Ціна на лист варіюються у межах 200–700 грн. Його вам може написати як просто філолог з великими досвідом, так і професійний HR або успішний студент спеціальності, куди ви плануєте вступати.
Гарантій для вступу звісно ніхто не дає, і гроші у разі провалу ви не повернете. Але ви точно можете розраховувати на знижку і продуману систему оплати: тут все за кодексом честі. А найпідприємливіші гарантують: комісія буде плакати від щастя, коли отримає ваш лист.
Але вишенькою на цьому торті девальвації цінностей освіти стали окремі виші, які пропонують безкоштовні мотиваційні листи за реєстрацію і підписку. Завантажте — персоналізуйте — відкрийте ногою двері і станьте студентом столичного ЗВО! Безкоштовно, без СМС, але з реєстрацією. Може тут і бланки дипломів одразу надсилають?
А що ж батьки?
І ось тут криється, мабуть, найнеприємніший сюрприз. Ви вже уявляєте абітурієнта, який потай від батьків на кишенькові гроші шукає можливість не паритися з листом. У страшних снах він прокручує, що буде, якщо мама або тато про це дізнаються. Глибоко вночі він гуглить автора, читає опис і… бачить відгуки від вдячних клієнтів — інших батьків! І так наш абітурієнт дізнався страшну правду: батьки його просто не люблять. Якби любили — вже давно подарували б йому пару мотиваційних листів, а не цей новий телефон! Буде що розказати психологу. А якщо серйозно, то так, вам не почулося. Деякі батьки напряму купують такі листи для власних дітей — це чітко видно з відгуків та розмов із продавцями. Що їх на це спонукає — зневіра у здібностях власної дитини чи у системі загалом — питання дискусійне.
коментар юриста
Чому це — не ок, і чи можна з цим щось вдіяти?
«Така «бізнес-індустрія» призводить не лише до порушення визначеного законодавством порядку, обману, порушення рівності та дискримінації, а й до потрапляння до університетів осіб, не здатних до здобуття вищої освіти, яким після «успішного» завершення освітніх програм відкривається дорога до усіх політичних посад, посад державної служби, служби в органах місцевого самоврядування, судах тощо», — коментує юрист Олександр Сич.
Однак він зауважує: ця ситуація не підпадає під поняття «порушення академічної доброчесності», адже остання поширюється виключно на учасників освітнього процесу — здобувачів освіти та педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників.Отже, як суспільство має реагувати на такі «бізнес-ініціативи» і що робити для відновлення справедливості?
- можна звернутися до Національної поліції. Вони уповноважені скласти протокол на провадження господарської діяльності без державної реєстрації (адже такі бізнеси діють підпільно);
- є варіант звернення від викладачів одного з «доброчесних» університетів та/або вступників до освітнього омбудсмена з вимогою «забезпечення належних умов для реалізації права особи на освіту в системі освіти» (частина 1 статті 73 Закону України «Про освіту»). На підставі відповідного звернення освітній омбудсмен може висунути до відповідних «бізнесменів» «законну вимогу» щодо припинення проведення відповідного «бізнесу».
коментар експертки
Чому все ж варто писати лист самостійно?
Викладачка платформи iLearn, вчителька української мови Анастасія Бречко переконана: власний сильний мотиваційний лист завжди кращий за куплений. І справа тут не в тому, що «своя сорочка ближча до тіла». Сам факт, що його написати вдалося, здатен вплинути на самосприйняття і подальші успіхи у навчанні. Варто пам’ятати, що:
- Одразу видно, коли лист написаний не самостійно учнем, а дорослою людиною. Це підриває довіру.
- Коли абітурієнти самостійно пишуть мотиваційні листи, то досліджують себе. Потреба в написанні листа змушує поставити собі певні питання: «Хто я?», «Чого я хочу?», «Яким я бачу своє майбутнє?», «Які мої сильні сторони?». Це важливо не лише для вступу, а глобально для подальших рішень. Не зробивши таку роботу, вступники можуть припуститися помилки й піти не своїм шляхом, врешті згаяти 4 роки навчання на професію, якої вони насправді не хотіли.
- Якщо ви самостійно навчитесь писати листи зараз, то далі вам буде легше здобути роботу, поїхати на закордонні курси.
- Коли ваш самостійно написаний мотиваційний лист високо оцінять, це додає вам віри в себе. Таке переконання допомагає досягати наступних цілей. Якщо цей лист буде написаний не вами, то ви всі лаври слави припишете іншій людині.
- Зараз ми боремось за сильну й розвинену країну, де потрібні справді вмотивовані професійні кадри. Ми виборюємо честь та гідність. Ми намагаємось побороти корупцію. Така країна не може бути побудованою на обмані.
І останнє — то як же написати хороший мотиваційний лист?
Про це Анастасія розповість на безкоштовному останньому вебінарі від iLearn у рамках вступного сезону 2022. На ньому ви дізнаєтеся:
– Якою має бути структура листа?
– Як і що там розповісти?
– А головне — як зробити його успішним?
«Мотиваційний лист — ваш спосіб «поговорити» з омріяним університетом — показати своє бажання навчатись у обраному закладі, розкрити себе як особистість, продемонструвати зацікавленість та навести аргументи, чому саме ви маєте тут навчатись», — додає вчителька. Також ви зможете поставити власне запитання під час прямої трансляції.
Вебінар відбудеться 6 липня о 17:00. Переглянути його можна за посиланням.
ДОЛУЧИТИСЯ