Говорити про війну в Україні — важлива місія для кожного з нас. Особливо необхідно розповідати про неї іноземцям, адже на інформаційному фронті агресор теж активно воює фейками та пропагандою. Це наш великий спільний внесок у перемогу.
Учителька історії та громадянської освіти Леся Юрчишин разом з «Освіторією» підготувала урок-презентацію. Це допоможе вам максимально чітко і коректно пояснити, чому українці і росіяни аж ніяк не братні народи, чому війна насправді почалася не 24 лютого і чому будь-які поступки агресору лише сприятимуть його подальшій агресії.
Нижче — посилання на презентацію англійською мовою та короткі методичні рекомендації з її використання.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮЯк організувати зустріч з іноземними школярами?
Є кілька варіантів, як можна достукатися до іноземних школярів.
- Офлайн. Якщо ви виїхали за кордон і маєте доступ до школи там. Наприклад, ваша дитина розпочала в ній навчання. Або ви тимчасово працюєте в українській школі за кордоном. Тоді попросіть адміністрацію школи та педагогів дозволити вам провести урок про Україну.
- Онлайн через колег за кордоном. До 24 лютого у багатьох із вас була можливість працювати з колегами по всьому світу онлайн та офлайн. Можливо, ви обмінювалися досвідом цілими класами. Попросіть у ваших закордонних колег виділити для вас урок, щоб розказати про війну.
- Офлайн та онлайн у будь-який інший доступний спосіб.
Із чого починати зустріч?
Насамперед запитайте свою аудиторію: що взагалі знаєте про Україну та українців? Окрім того, що там зараз триває війна?
Швидше за все, вже на цьому етапі ви почуєте якісь усталені уявлення про СРСР, «братні народи» та інше. Зможете окремо підкреслити якісь когнітивні упередження під час презентації.
Якщо в аудиторії був якийсь позитивний досвід спілкування з українцями — вони цим поділяться. Це створить хорошу дружню атмосферу.
Якщо ж щось негативне — Чорнобиль, корупція, негативний досвід спілкування — також добре, щоб аудиторія озвучила такі речі одразу і вони не висіли невисловленими впродовж усієї зустрічі.
Такі швидкі зрізи зручно робити за допомогою онлайн-застосунків на зразок MentiMetr.
Ми підготували кілька перших слайдів для того, щоб показати і місце Україні в Європі (територія, населення), і полікультурність українців, і наші здобутки на міжнародній арені.
Історія успіху етнічної кримської татарки, яка є громадянкою України — хороший приклад толерантності, взаємоповаги та перший місточок до «кримського питання».
Яким має бути основний меседж?
Основне інформаційне повідомлення рекомендуємо побудувати у формі мінілекції, тримаючи у фокусі такі ключові посили:
- геном України: «воля», свобода — прагнення їх і боротьба за них прослідковуються впродовж усіх століть;
- давність українського народу та спадкоємність державницьких традицій (тризуб, синьо-жовта барва);
- три великі спроби нападу на наші території та переписування історії: Московська/Російська імперія, СРСР, сучасна російська федерація;
- спільна боротьба з іншими країнами Європи проти єдиного ворога (робимо відповідні акценти залежно від того, у якій країні проводимо зустріч/презентацію);
- максимальна підтримка українським населенням ідеї проголошення незалежності України у 1991 році;
- боротьба за свої права як традиція модерної історії України — революція на граніті, Помаранчева революція, Революція Гідності.
Важливо шукати точки дотику з історією тих країн, у яких ви проводитимете зустріч.
Як побудувати дискусію до обговорення?
Дискусію/обмін думками з аудиторією можна побудувати навколо питань: «Хто вчиняє всі ці злочини? путін особисто? Чому саме така людиноненависницька тактика у звичайних військових, пересічних росіян — так званих ordinary men?» Для ширшого розуміння теми пропоную ознайомитися з книгою «Банальність зла. Суд над Айхманом в Єрусалимі» Ханни Арендт.
Як обговорювати фотографії військових злочинів росіян?
Блок Inner Glance (фотографії із сучасних подій) можна обговорити таким чином: про що вони, який посил несуть, які емоції викликають? Список фото:
- фото військового, що несе немовля;
- фото жінки, яка рятує тварин;
- фото людей у тимчасовій окупації, які вийшли на український мітинг;
- фото мегастійкої шафки з фігуркою півника, яка стоїть попри все.
Розкажіть історію фото, проведіть ключовою ниткою загальнолюдські цінності, гуманність та підтримку одне одного, стійкість у боротьбі за праве діло.
Особливу увагу приділіть обговоренню способів допомоги і чому важливо об’єднуватись тут і зараз, чому війна проти України — це ще й війна проти всього світу.
Як підсумувати зустріч?
І наостанок кілька рекомендацій для підсумків:
- Залиште час на сесію питання-відповіді. Подумайте, чим ви готові поділитися зі своєї особистої історії/переживань чи історій рідних/близьких.
- Не бійтеся сказати, якщо щось для вас особисто є дуже болючим і ви ще не зцілились настільки, щоб можна було про це говорити.
- Порекомендуйте одразу ж перевірені сайти, звідки можна читати про події України від українців, а також — де можна знайти такі особисті історії. Вони є у презентації.
- Проведіть рефлексію зустрічі.
Ось кілька способів для її проведення:
- спільно переглянути якесь із підібраних відео та обговорити його;
- попросіть почергово у спільному/загальному колі озвучити свої думки/враження від зустрічі. Якщо аудиторія велика — зробіть це з допомогою онлайн-застосунку, зачитайте кілька думок, дозвольте охочим висловитись вголос. Під час написання такого фідбеку можна фоном включити якусь із запропонованих пісень.
Не забудьте зробити спільне фото, виставте його в соцмережі під хештегом, затегніть людей на фото, заохочуйте їх поділитися враженнями на особистих сторінках для максимального залучення та просвіти всієї аудиторії.
ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ