Мотивація учнів і дистанційне навчання — вам теж здається, що це непоєднувані речі? Тоді вам тільки здається. Адже інтерактив, правильний фідбек і творчі завдання здатні не лише втримати, а й підвищити мотивацію учнів. Студія онлайн-освіти EdEra разом із командою Viber діляться перевіреними стратегіями та порадами, які допоможуть вам мотивувати дитину до онлайн-навчання.
Створіть сприятливі умови для навчання
Будь-які перепони можуть стати серйозним демотиватором для дитини, тому намагайтеся створити комфортні умови для навчання — і психологічно, і з технічного боку. Важливо уникати будь-яких факторів, що відволікають, та заохочувати дитину.
Цікавий факт
Мотивація в мозку виникає від двох стимулів: нагороди та небезпеки. Нагорода — це те, що викликає в нас позитивні емоції. А небезпека — те, що викликає страх. Страх може стати ефективною методикою для навчання швидкої реакції на небезпеку. Наприклад, дитина торкнулася гарячої праски, отримала негативний досвід і тепер уникатиме цього. Проте в довготривалому навчанні цей метод не ефективний. Під впливом страху дитина зможе запам’ятати, що треба дивитися в обидва боки перед пішохідним переходом, але не зможе вивчити англійську мову. Натомість нагорода мотивує людину до навчання складних речей та навичок.
Для проведення уроків, спілкування та надсилання матеріалів бажано використовувати одну або кілька основних платформ. Так діти будуть орієнтуватися в тому, куди заходити і де що можна знайти. У Viber можна і надсилати домашні завдання, і обговорювати завдання в чаті, і працювати з учнями по відеозв’язку. У дзвінку можуть брати участь до 40 учасників одночасно, тобто весь клас. Такий формат дуже схожий на звичний урок у класі — вчитель пояснює матеріал, а діти можуть ділитися думками, взаємодіяти між собою.
Прописуйте чіткі інструкції до завдань та очікувані результати від учнів. Так діти не витрачатимуть зайвий час, переживаючи, чи роблять те, що потрібно.
Не перевантажуйте учнів та враховуйте їхні можливості. Дізнайтесь, яке навантаження в дітей з інших предметів, поговоріть з іншими вчителями, щоб узгодити це. Подовжуйте дедлайн здачі робіт, якщо в когось виникли технічні проблеми вдома (вимкнули інтернет або світло).
У селищах міського типу або селах не завжди якісний інтернет, інколи його взагалі немає. Тож типові програми, які потребують постійного інтернет-зв’язку (Zoom, Google Classroom, Messenger), можуть не працювати і ускладнювати роботу учня. Одним з варіантів вирішення цієї проблеми є використання Viber для онлайн-навчання, оскільки цей додаток працює завдяки мобільному зв’язку, який є в усіх учнів та батьків і функціонує навіть за не надто хорошого сигналу.
Комбінуйте різні активності на заняттях
Зробіть так, щоб сам процес навчання був цікавий для учнів — це стимулюватиме їхню внутрішню мотивацію. Наприклад, чергуйте формати подання інформації. 45-хвилинні відеолекції можуть знудити дітей, і вони будуть менш вмотивовані до подальшого навчання. Спробуйте асинхронне навчання в онлайн — одна група учнів може переглядати відеопояснення, а друга — виконувати завдання, яке надіслали в чат. Або додайте вікторину чи проведіть опитування — такі активності перемкнуть увагу і активують сприйняття.
Цікавий факт
З народження в нас переважає внутрішня мотивація. Тобто нагорода — це сам процес дослідження та пізнання нового.
Пізніше з’являється зовнішня мотивація. Наприклад, похвала чи, як у школі, гарна оцінка. Але в навчанні зовнішня мотивація приносить менші результати, ніж внутрішня. Навіть більше, якщо зовнішня нагорода постійно однакова й очікувана, людина знуджується і втрачає мотивацію. Найефективніше: стимулювати внутрішню мотивацію та підтримувати її позитивним зовнішнім фідбеком.
Давайте дітям більше свободи. Дозвольте їм самостійно обрати тему чи формат виконання завдання. Так вони зможуть креативніше підходити до виконання завдань. Ви можете зробити опитування в групі Viber, де діти оберуть формат подання інформації на наступному уроці: лекція, самостійне прочитання параграфа, відео з YouTube, гра.
Давайте фідбек
- У живому форматі ви можете давати і отримувати фідбек протягом уроку навіть без слів, бо бачите один одного. В онлайн-форматі з цим важче. Але тут простіше використовувати індивідуальний підхід: можна поговорити з учнем у приватних повідомленнях.
- Проговоріть та пропишіть чіткі критерії оцінювання завдань. Так учні зможуть орієнтуватись, у якому напрямку рухатись і на що звернути особливу увагу. Цього ж правила варто дотримуватись, даючи завдання на самоперевірку.
- Давайте фідбек за правилом «сендвіча» — розміщуючи критику між двома позитивними репліками. Наприклад: «Дякую за вчасну роботу, але перевір ще раз коефіцієнти в 3-му завданні. Впевнена/-ний, що ти впораєшся!»
- Поряд з формальним оцінюванням давайте цікаві завдання, які не оцінюються балом. І на них також давайте фідбек. Наприклад, якщо урок був у відеоконференції, давайте додаткові завдання у форматі онлайн-гри. Скажімо, в американських школах використовують ігрову платформу Kahoot!, завдяки якій діти можуть самостійно або в групі проходити ігри на різні теми зі шкільної програми.
- Даючи схвальний відгук на роботу учнів акцентуйте на зусиллях дитини, а не її талантах. Якщо учні сприймають щось як «талант», тобто те, що в тебе або є, або немає, то в них зменшується мотивація вчитися далі. Натомість якщо хвалити за зусилля — вони розумітимуть, що можуть своїми діями зростати, тому будуть більш вмотивовані вчитися.
Боріться зі списуванням за допомогою творчості
Якщо ви проводите контрольну онлайн — майже неможливо відстежити, чи учні в цей час не шукають відповіді в інтернеті. Давайте дітям більше завдань на креативність, які складно «погуглити». Наприклад, створити сторінку в соцмережі якоїсь відомої історичної постаті. Для дітей сам процес буде цікавим і незвичним. Окрім цього, їм треба буде опрацювати матеріал, який ви проходили.
Правило, про яке варто пам’ятати: «Низький поріг, висока стеля, широкі стіни». Низький поріг означає доступність завдань для кожного учня. Висока стеля — багаторівневість завдань, що не обмежує жодного учня, якщо хтось може зробити більше і краще. Широкі стіни дають можливість учням обирати та передбачають творчий підхід до виконання роботи. Це ті характеристики завдань, які найкраще підходять для організації дистанційного та змішаного навчання і підтримують навчальну мотивацію.
Загалом — для мотивації варто вдосконалювати сам процес навчання, робити його цікавим та різноманітним, давати учням можливість самостійно досліджувати й отримувати якісний фідбек на свої старання. Так ви будете стимулювати саме внутрішню мотивацію до навчання, а не просте бажання отримати хороший бал.
Зробіть навчання в онлайні зручним для всіх учасників: поради від Viber
Закріплюйте повідомлення з домашнім завданням або оголошеннями вгорі чату — так усі учні бачитимуть, що треба робити, а в групі з учителем і батьками не загубиться важлива інформація. Для цього натисніть на повідомлення та виберіть «закріпити».
Користуйтеся функцією пошуку картинок та посилань на навчальні матеріали, якими ділилися раніше, щоби все було під рукою. Всі лінки та картинки, які відправлено в чат, видно в меню за кліком на назву чату.
Спробуйте функцію опитування, щоб дізнатися думку батьків або учнів, та функцію вікторини, щоби урізноманітнити навчання і перевірити засвоєння матеріалу. Ця функція працює за кліком на кнопку внизу чату.
Не нехтуйте очевидною, на перший погляд, функцією відповіді на конкретне повідомлення або звернення до людини в груповому чаті: ця проста дія зекономить час і учням, і батькам, і вчителю.