Успішний мотиваційний лист: три помилки, яких слід уникнути

Зображення: Icons 8

Ваші учні часто думають про навчання за кордоном, хочуть подаватися на молодіжні обміни або вже планують професійне стажування? Ви точно можете їм у цьому допомогти. І перше, що потрібно мати підліткам, — це мотиваційний лист. Здавалося б, усе просто: є мета, є чітка структура і конкретні вимоги. Але не завжди вдається уникнути помилок. Як написати успішного мотиваційного листа — читайте в нашій статті.

Лідія Насонова, вчителька української мови та літератури, фіналістка Global Teacher Prize Ukraine 2021

Що таке мотиваційний лист?

Мотиваційний лист — це есе про те, чому конкретна людина — найкращий кандидат для конкретної можливості. Його мета — розповісти про себе, свої сильні сторони, дати краще уявлення про власну особистість. Він підсилює резюме та слугує його доповненням. Часто саме за ним відбирають кандидатів, тому грамотно написаний мотиваційний лист є досить сильною перевагою.

Я переконана: все, що ви робите на уроках, має бути максимально практичним. Саме так до мене прийшла ідея не просто писати з учнями есе. А пояснювати, як грамотно написати мотиваційного листа. Адже я прийшла з бізнесу і досить часто стикалася з тим, що вже дорослі люди не вміють цього робити. Так в учнів з’явилася мотивація писати не просто на оцінку, а з розумінням, як їм це знадобиться в майбутньому. Із власного досвіду я виділила три помилки, яких припускаються навіть дорослі люди в написанні есе.

Помилка № 1. Відсутність структури

Мотиваційний лист складно назвати творчою роботою. До нього є чіткі вимоги, яких слід дотримуватися. Тут не потрібні великі описи та художнє різнобарв’я.

У листі варто привітатися, чітко вказати, хто ви і чому його пишете. Чому мають обрати вас і чому вас цікавить саме ця програма. У кінці обов’язково напишіть CTA (англ. call to action — заклик до дії).

Приклад CTA

Я готова/готовий спілкуватися далі.

Я готовий/готова до подальших етапів інтерв’ю.

Часто ми рекламуємо себе, але не думаємо про потреби організації, яка розмістила можливість. Хто потрібен цій людині чи компанії? Як би вона бачила ідеального кандидата на вакантне місце? Мотиваційний лист має показати, що ви — саме така людина. На цьому особливо часто варто наголошувати учням. Бо різниця між художнім твором і діловим листом є, і вона суттєва.

Помилка № 2. Шаблонні описи себе

Часто в мотиваційних листах можна побачити шаблонні описи своєї особистості: креативний, позитивний, командний гравець, стресостійкий тощо. Коли отримуєш сотню листів з таким переліком, то здається, що всі вони — з першої сторінки Google. Це не означає, що якщо учень справді креативний, то не може про це говорити. Але перед тим, як згадувати ту чи ту характеристику, варто переконатися у двох речах. По-перше, гляньте на кореляцію цього опису і можливості, на яку ви подаєтеся. Наприклад, це прекрасно, що учень — креативний, але чи варто про це писати на позицію студента фінансової галузі, де в пріоритеті точність та уважність?

По-друге, обов’язково підсильте свої риси прикладом із власного життя. І звісно ж ніколи не варто дописувати собі ті якості, які не є вашими сильними сторонами. Навіть якщо дуже хочеться.

Приклад

Не варто:

Я — креативна, позитивна та стресостійка особистість. Прекрасна організаторка та командний гравець. Саме тому я — ідеальна кандидатка на будь-яку позицію.

Варто:

Минулої весни я організувала флешмоб #приберишкільнеподвір’я до Дня Землі. У ньому взяли участь 200 учнів школи. Гадаю, що це характеризує мене як ініціативну та відповідальну людину.

Помилка № 3. Нерозуміння фінальної мети

Часто трапляється ситуація, коли хтось подається на багато можливостей одночасно. І це дуже впадає в око. Наприклад, людина просто хоче виїхати за кордон: неважливо, як саме і яка програма цьому посприяє. Вона може надіслати десятки або сотню мотиваційних листів, і вони всі будуть провальними. Адже однозначно будуть шаблонними і програватимуть на фоні листів людей із конкретною мотивацією. Для цього раджу учням одразу подаватися на можливості, які збігаються з їхніми інтересами. Коли очі горять, то мотиваційний лист пишеться однозначно легше. Для цього варто завжди ставити собі контрольне запитання: я подаюся на цю можливість, щоб що? Що я хочу отримати? Чим саме вона буде мені корисна і як це відповідає моїм цілям? Тоді легко зрозуміти свою унікальність, і як вона корелюється з програмою.

Секретний лайфхак

Я завжди раджу своїм учням мати готовий електронний пакет документів. Адже часто помічаєш хорошу можливість, коли дедлайн — завтра. Це можуть бути відскановані атестат, рекомендації, важливі відзнаки. Нехай вони будуть під рукою на одному (а краще кількох) електронних носіях. І структура. У голові вона має бути чіткою. Хороший мотиваційний лист має складатися з привітання (до кого ви звертаєтеся), короткого інтро про себе, чому вас цікавить ця можливість і чому ви ідеальний кандидат. У кінці — заклик до дії. Ця структура — класична, тому лист, написаний на її основі, точно буде достатньо хорошим.

Мрієте, щоб ваша дитина навчалась в одній з найбільш інноваційних шкіл України? Новопечерська школа та «Освіторія» приймають заявки на Стипендіальну програму 2022/23!

Подаватися можуть майбутні учні 8–11-х класів з усієї України, що мають академічні, спортивні чи громадські здобутки та походять з родин, які не мають змоги сплатити за навчання. Можна також рекомендувати учня! Усе — за лінком.

Дедлайн: 1 березня 2022 року.

Поділитися цією статтею