Штам COVID-19 Омікрон більше вражає дітей, ніж попередні варіанти вірусу. Тож питання вакцинації їх від коронавірусу як ніколи актуальне. МОЗ України рекомендує щеплювати підлітків від 12 років. Разом із лікаркою-педіатром Станіславою Риковою пояснюємо все про вакцинацію дітей від коронавірусу.
Чому дітей потрібно вакцинувати від COVID-19?
Щеплювати підлітків потрібно, тому що вони теж хворіють на коронавірус, і іноді досить тяжко. Особливо ті, які мають хронічні захворювання або інші обтяжуючі стани, наприклад — цукровий діабет або надлишкову вагу. Це може ускладнювати перебіг коронавірусної хвороби. Таких підлітків неодмінно потрібно вакцинувати, бо для них ковід особливо небезпечний. Але варто робити щеплення всім, бо ми ніколи не знаємо, як людина перенесе коронавірус, це дуже індивідуально.
Останній з виявлених штамів, Омікрон, дуже заразний. Через це часто і діти хворіють, бо вони тісно між собою контактують у школах і садочках. Мені повідомляли про шкільний колектив, де з 50 дітей на паралелі здоровими лишились тільки 6.
Ще один важливий аргумент — навіть коли діти переносять хворобу неважко, вони поширюють інфекцію — зокрема, серед дорослих, у тому числі літніх родичів.
Якою вакциною щеплюють підлітків?
До 18 років щеплюємо вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Іншою наразі в Україні не дозволено. Те саме стосується бустерної дози.
Вакцина Comirnaty пройшла всі необхідні дослідження для дітей віком 12–17 років, які довели її ефективність та безпечність. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США на середину жовтня 2021 року, вакцина Pfizer на 93 % ефективна проти госпіталізації підлітків віком 12–18 років.
Наразі вакцина Comirnaty від Pfizer-BioNTech дозволена для використання для дітей від 12 років у більшості країн, що застосовують цей препарат, як-от США, Канада, Австралія, Японія, країни ЄС.
Які умови для проведення вакцинації?
Зараз процедура для підлітків спрощена. Раніше потрібно було направлення педіатра, яке він міг видати тільки якщо в дитини є всі вакцинації, потрібні за віком згідно з календарем щеплень. На сьогодні ця вимога скасована. Звісно, краще, щоб дитина мала всі необхідні щеплення. Проте це не є вимогою для того, щоб її вакцинували від коронавірусу.
Як підлітку потрапити на вакцинацію?
Дітей на вакцинацію записують так само, як дорослих — через систему Helsi або контакт-центри клінік. Адреси та контакти центрів і пунктів можна знайти на vaccination.covid19.gov.ua/list або дізнатися за телефоном гарячої лінії 0 800 60 20 19.
Слід мати на увазі: діти від 14 років вносяться в систему самостійно, а молодші «прив’язані» до батьків. Утім, прийти на щеплення з батьками мають усі, кому не виповнилось 18 років. За законодавством, до цього віку потрібна згода батьків на будь-яку маніпуляцію, яка проводиться дитині. Така «інформована згода» підписується безпосередньо в пункті вакцинації.
Що потрібно мати із собою?
До пункту щеплення слід прийти з документами. Якщо дитині 12–13 років, це мають бути:
- свідоцтво про народження дитини;
- паспорт та ідентифікаційний код одного з батьків.
Для підлітків 14–17 років слід принести:
- паспорт та ідентифікаційний код дитини.
Мати підписану декларацію з лікарем для цього не обов’язково.
Як відбувається вакцинація?
З дітьми порядок практично такий самий, як і з дорослими.
Батьки (а для підлітків 14–17 років і сама дитина теж) заповнюють і підписують інформовану згоду на щеплення. У ній вказують, чи є якісь симптоми, алергії.
Лікар, який вносить дані в електронну систему, опитує підлітка, якщо виникають питання — оглядає. Коли батьки мають якісь сумніви — запитують, лікар відповідає.
Після щеплення пацієнт залишається на пів години, за ним спостерігають, щоб не було алергічної реакції — у такому випадку нададуть допомогу.
Чи отримують підлітки сертифікат про вакцинацію?
Після першої дози діти, як і дорослі, отримують довідку. Після другої — сертифікат про щеплення в паперовій формі. Підлітки від 14 років можуть самі встановити «Дію», і туди підтягнеться їхній сертифікат. Молодшим сертифікат підтягнеться в «Дію» їхнім батькам.
Кому не можна робити щеплення від коронавірусу?
Українське законодавство добре регламентує все, що пов’язано з медициною, медичними маніпуляціями. Зокрема, є наказ, який описує протипоказання для вакцинації.
У першу чергу, це гостре захворювання з температурою, вищою за 38º С. Тобто якщо є нежить, але при цьому немає підвищеної температури — ми можемо робити щеплення.
Якщо в людини на попередню вакцинацію була алергічна реакція у формі анафілактичного шоку, вона приносить довідку від лікаря про це, і ми повинні робити щеплення іншою вакциною. Дитині ми в такому випадку не можемо робити вакцинацію другою дозою. Адже якщо така реакція вже була на щеплення Comirnaty, то ми не зможемо її замінити, адже до 18 років дозволена лише ця вакцина.
Це два основні протипоказання. Хронічні захворювання не є перепоною для щеплення. Так само можна і потрібно вакцинувати дітей, які часто хворіють. Це саме стосується, наприклад, і дітей-алергіків, і тих, хто має бронхіальну астму — ці стани теж викликають запитання батьків.
Як діти реагують на щеплення від COVID-19?
Реакція на вакцинацію може бути така сама, як і в дорослих. Може бути слабкість, нездужання, ломота в суглобах. Але це — на одну добу, можна перетерпіти. І вона дуже індивідуальна. Варто забезпечити можливість день після вакцинації залишитися вдома. У разі підвищення температури або сильної ломоти — прийняти парацетамол. Полежати, пити більше рідини, і все минає. Ще буває реакція — збільшення лімфатичного вузла з того боку, куди вкололи вакцину. Це не страшно, він потім зменшується.